PayPal преку НЛБ Тутунска банка

Дискусија во форумот 'Интернет и мрежи' започната од vlatko_95, 15 јул 2010.

 1. vlatko_95

  vlatko_95 Punk rocker

  Член од:
  24 мар 2008
  Мислења:
  1.006
  Допаѓања:
  121
  Поени од трофеи:
  63
  Значи следете ги 13-те чекори :

  1. Појдете во НЛБ Тутунска Банка и земете си Visa Electron дебитна картичка (ако немате сметка ќе треба да отворите, малолетни може да извадат дополнителна картичка за +200 денари трошок, месечен трошок е 10 денари по транзакциска сметка).
  2. Откако ќе ја земете и активирате, појдете на PayPal страната и регистрирајте се како Personal aкаунт.
  3. За земја на регистрација, одберете ја Словенија, а сите други информации внесете ги точни (Македонска адреса на живеење, телефон...).
  4. Откако ќе го направите вашиот акаунт, одете во делот „Add Credit or Debit Card„.
  5. Внесете ги сите информации барани од вас (Card Verification Number е на задната страна од картичката).
  6. Кликнете „Add Card„.
  7. Од вашата сметка ќе бидат одземени 93 денари (1.5 евра) како потврда, а подоцна вратени на вашиот PаyPal акаунт.
  8. Сега појдете на овој линк од НЛБ Тутунска Банка, направете си профил (горе лево) и автоматски ќе ви ја поврзат картичката со профилот.
  9. Потоа ќе појдете овде, и ќе ја одберете Visa Electron од листата. Ќе видите дека како резервирани средства имате 93 денари (ако не и повеќе од други транзакции). Ќе чекате се додека тие не се намалат на 1 или 0 денари.
  10. Тогаш ќе појдете на овој линк, ќе кликнете на „Побарај„ копчето и ќе ги видите вашите транзакции. Најпоследнaта треба да е таа од PayPal. Во описот ќе стои нешто слично на ова:
  11. Ќе ги запазите бројките овде назначени со Y. Тоа ќе се 4 бројки.
  12. Логирајте се сега на PayPal и одете „Verify„ од „My Accout„ страната.
  Ќе ви биде побаран тој четроцифрен број. Внесете го.
  13. Сега сте потврдени и на вашата PayPal сметка ќе бидат вратени тие 1.5 евра што ви беа земени од картичката, во рок од 24 часа.


  Исто така можете да го направите вашиот акаунт од Personal во Premier за да ги дигнете вашите лимити, а колку што видов, се прави бесплатно.
   
  На thefro, Klanistok, frka и уште 3 други им се допаѓа ова.
 2. AlexM

  AlexM Познат Член

  Член од:
  11 мар 2010
  Мислења:
  1.152
  Допаѓања:
  407
  Поени од трофеи:
  83
  Оваа тема ја ископиравте по сите форуми,креаторот требаше да бара авторски права :D Во секој случај корисна е ;)
   
 3. Alfa Mobil Team

  Alfa Mobil Team Администратор™

  Член од:
  1 фев 2008
  Мислења:
  17.497
  Допаѓања:
  2.978
  Поени од трофеи:
  358
  Телефон:
  Samsung Galaxy Note4
  РОМ/Верзија:
  SEPF_SM-N910C_5.0.1T
  Кај и да е ќе ја скинат форава т.е. багов.

  од искуство - можете само да купувате/праќате пари но неможете и да примате/продавате преку пејпал акаунтот.
   
 4. Јован

  Јован Познат Член

  Член од:
  2 апр 2008
  Мислења:
  2.926
  Допаѓања:
  169
  Поени од трофеи:
  93
  Треба да се оди до NLB за да го добијам 4тири цифрениот број кој ми го бараат за да ја потврдам картичката (за 2-3 дена што треба да се впише), или стига писмо од банката за наплатата на PayPal во која што стои тој број? Како беше кај тебе?
   
 5. AlexM

  AlexM Познат Член

  Член од:
  11 мар 2010
  Мислења:
  1.152
  Допаѓања:
  407
  Поени од трофеи:
  83
  Треба да се логираш на e-banking сајтот на НЛБ таму ќе имаш информација за последната трансакција таа што ти земаат околу евро и пол ќе изгеда вака :
  Значи ова YYYY ќе бидат некои бројки е тие ти требаат тебе за активирање ќе се вратиш на paypal и ќе ги внесиш нив кај шо го бара 4цифрениот број за активирање.
  Тоа е тоа нема потреба да одиш то НЛБ
   
 6. Јован

  Јован Познат Член

  Член од:
  2 апр 2008
  Мислења:
  2.926
  Допаѓања:
  169
  Поени од трофеи:
  93
  Се снајдов, заборавив да пишам, си напараив акаунт и чекам да ми стигне известување за трансакцијата
   
 7. AlexM

  AlexM Познат Член

  Член од:
  11 мар 2010
  Мислења:
  1.152
  Допаѓања:
  407
  Поени од трофеи:
  83
  Со здравје да го користиш ;) инаку известувањето за трансакцијата ќе ти стигни најкасно до 48часа.Провери утре или задутре.
   
  На Јован му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Filip

  Filip Член - Шизик

  Член од:
  24 фев 2008
  Мислења:
  1.372
  Допаѓања:
  232
  Поени од трофеи:
  63
  Телефон:
  iPhone 6S
  РОМ/Верзија:
  iOS 9.3.2
  Мала збрка во врска со картичката, можат малолетни со +200 денари троштк, тоа е само првиот пак кога се купува и после по 10 денари месечно, или?? Јас сум малолетен и сакам да извадам картица, треба да одам со мајка ми, татко ми, кој било возрасен??
   
 9. nikola

  nikola Активен Член

  Член од:
  30 јул 2008
  Мислења:
  680
  Допаѓања:
  26
  Поени од трофеи:
  28
  nema plastika za visa taka da nemozes da izvadis odnosno do pred nekoja nedela nemase a nemase odamna e sea dali ima idi proveri
   
 10. Zacker

  Zacker Член

  Член од:
  21 ное 2010
  Мислења:
  34
  Допаѓања:
  1
  Поени од трофеи:
  8
  Јас земав VISA ELECTRON и сакав да го верифицирам акаунтот на пејпел и еве што ми дава
  Се јавив во контакт центарот за Тутунска банка и ми вика дечково дека може да се најавам но он неможел да ми каже како.
  Поздрав.
   

Сподели преку: