Oва мора да се види

Дискусија во форумот 'Хумор и играчница' започната од ilche11, 21 дек 2013.

 1. ilche11

  ilche11 Познат Член

  Член од:
  8 мај 2011
  Мислења:
  1.361
  Допаѓања:
  218
  Поени од трофеи:
  63
  gfsdfsd.jpg

  Е уште ова го немав видено беееее ..... ретардирани Битолчани бе алал да ви е
   
  На milcevmartin, alekcacko, mviktors и уште 4 други им се допаѓа ова.
 2. zmejce

  zmejce Активен Член

  Член од:
  10 мар 2009
  Мислења:
  334
  Допаѓања:
  75
  Поени од трофеи:
  28
  Така се прават пари браво .....

  Sent from my ZTE Blade III Pro using Tapatalk
   
 3. goran

  goran GSM Sensei

  Член од:
  3 мај 2008
  Мислења:
  2.163
  Допаѓања:
  1.627
  Поени од трофеи:
  208
  Телефон:
  OnePlus 5T
  РОМ/Верзија:
  Android O
  Немам зборој за ова боо

  Sent from my ALCATEL ONE TOUCH 6030X using Tapatalk
   
 4. Bumblebee

  Bumblebee Администратор®

  Член од:
  3 јан 2012
  Мислења:
  7.242
  Допаѓања:
  6.450
  Поени од трофеи:
  258
  Телефон:
  iPhone 6s
  И ја би напраил вака, ако имам извор од кај да зиам мн фискални , пр. маркети и сл, тоа се мн фискални, и ке си ги шитнеш и за ништо зимаш пари... Паметно


  Sent from my iPhone using Tapatalk
   
 5. ilche11

  ilche11 Познат Член

  Член од:
  8 мај 2011
  Мислења:
  1.361
  Допаѓања:
  218
  Поени од трофеи:
  63
  ами сигурно работи во некој маркет овај инаку од каде толку фискални, ама кој ќе му купи бе, еве нека продај 100, 5x20 и ќе заработи 5 стотки hahaahhahh
   
 6. Bumblebee

  Bumblebee Администратор®

  Член од:
  3 јан 2012
  Мислења:
  7.242
  Допаѓања:
  6.450
  Поени од трофеи:
  258
  Телефон:
  iPhone 6s
  Има попалени бе , луд народ , греота ,а у станот живеат веке некои а колата има поминато 2000 км хахаха


  Sent from my iPhone using Tapatalk
   
  На Torte Mobile и ilche11 им се допаѓа ова.
 7. Gajche

  Gajche GSM master

  Член од:
  26 јун 2011
  Мислења:
  8.187
  Допаѓања:
  8.316
  Поени од трофеи:
  258
  За ова може добра "робија" да се лежи.
  Не се исплати да лежиш затвор за 100.денари.
  Може да му се јави инспектор,
  и незнаејки дека е џандар,
  да му ги продаде на инспектор.
  И ч'к лисиците-пијано лекции :)
  Детски бесни глисти се ова и со цел памет оглас стаил,бог да чува.

  Sent from my Samsung Galaxy Note 3 SM-N9005 using Tapatalk
   
  На ilche11 му/ѝ се допаѓа ова.
 8. krale

  krale GSM master

  Член од:
  6 мар 2011
  Мислења:
  15.088
  Допаѓања:
  9.166
  Поени од трофеи:
  358
  Зошто?
   
 9. Bumblebee

  Bumblebee Администратор®

  Член од:
  3 јан 2012
  Мислења:
  7.242
  Допаѓања:
  6.450
  Поени од трофеи:
  258
  Телефон:
  iPhone 6s
  да зашто??, што ако шитка фискални, зарем за тоа има закон , ако шиткаш фискални да лежиш затвор? оно не ги казнуваат тие што не издаваат фискални... не лежат у затвор.. па овој ке лежи што шитка...:pos:
   
 10. Gajche

  Gajche GSM master

  Член од:
  26 јун 2011
  Мислења:
  8.187
  Допаѓања:
  8.316
  Поени од трофеи:
  258
  Зошто е нелегално да се продаваат фискални сметки без разлика дали лично твои или туѓи,
  си купил нешто за кое си добил фискална сметка со која се потврдува дека си платил ддв
  а сега продаваш "нешто"(фискална сметка) која е нелогично и нелегaлно да ја продаваш.

  Tоа е сметкопотврда која потврдува платен промет и ддв
  кој е платен од одреден субјект за одреден производ,
  сметката не продукт е кој СМЕЕ да се пре-продава и УЈП може законски да те гони.
  Можда сум и грешка али мислам дека не сум.

  Ако би СМЕЕЛО легално да се продава фискална сметка за одредена сума,
  тогаш и за таа пре-продадената фискална сметка би требало да се издаде НОВА фискална сметка со сумата за која првата е продадена пре-продадена,
  но бидејќи нигде-никој не пре-продава фисклани сметки тие не се заведени во УЈП како продукт кој подлежи и за кој се плаќа ДДВ.
  Па оттаму и моето мислење дека фискална сметка НЕСМЕЕ/НЕЛЕГАЛНО е да се продава/пре-продава на трето лице за одредена сума пошто продажната ЦЕНА+ДДВ на фискална сметка не е заведен во УЈП/пазарна иснпекција.

  (Според мене:
  за ЛЕГАЛНО продадена/пре-продадена фискална сметка на трето лице,
  би требало да се издаде НОВА фискална сметка ...и така до недоглед.
  Малку е прадоксално.
  Според мене фискална сметка на трето лице би можела само да се ПОДАРИ а НИКАКО да се ПРОДАДЕ)

  Ова е мое мислење по некоја моја логика,
  можда е грешно а можда и не.
  --- надополнето: Dec 22, 2013 12:10 PM ---
  Ја кажувам само дека не е легално и сигурно има закон кој санкционира пре-продавање фискални сметки на 3то лице,тоа е исто како избегнување данок

  ...не ги осудувам ниту тие што продаваат фискални сметки

  а не ги осудувам ни тие што НЕ издаваат фискални сметки,

  само истакнувам мое мислење што е легално а што не.

  На кој му се иде у затвор за 100.ден...бујрум :)
   

Сподели преку: