Nexus 4 - проблем со шуштење

Дискусија во форумот 'LG Nexus 4 E960' започната од krale, 16 апр 2013.

 1. zokimk

  zokimk Искусен член

  Член од:
  25 мар 2012
  Мислења:
  1.821
  Допаѓања:
  1.712
  Поени од трофеи:
  178
  Да, и изгледа на 2-ри Мај ќе врне...
   
  На smole му/ѝ се допаѓа ова.
 2. krale

  krale GSM master

  Член од:
  6 мар 2011
  Мислења:
  15.059
  Допаѓања:
  9.142
  Поени од трофеи:
  358
  Одлично ќе ви се погоди денот за мењање ромчиња и сркање бенчмаркови... :)
   
  На BokUre му/ѝ се допаѓа ова.
 3. zokimk

  zokimk Искусен член

  Член од:
  25 мар 2012
  Мислења:
  1.821
  Допаѓања:
  1.712
  Поени од трофеи:
  178
  И за твикови од cidya.. ;-)

  Баш затоа земав нексус, на сток е петка. Уште не ми е ни рутиран. А со бенчмаркови никогаш не сум се замарал.


  Sent from my Nexus 4 using Tapatalk 2
   
 4. Gajche

  Gajche GSM master

  Член од:
  26 јун 2011
  Мислења:
  7.980
  Допаѓања:
  8.116
  Поени од трофеи:
  258
  Момци ја мислам дека шуштењето е софтвер проблем поврзан со софтверот што е вчитан/флешуван во basebandot/radio-to...
  Знаеме дека секој оператор користи посебна/различна фрекфенција за GSM-2G посебна за GSM/WCDMA/HSDPA/3G
  Можно е бејсбенд софтверот различно да декодира Т-мобиле од Вип и поради тоа да се јавува мал ШУМ...
  Кај мене на iphone 5 на Т-Мобиле и на ВИП кога некој ќе ми СПУШТИ слушалка,прави ТИИТ ТИИТ ТИИТ и се јавува пола секунда како реверб ефект-мала фонија и одма го снемува,апсолутно нема никаков шум или крчкање во текот на разговор...кај ОНЕ не се случува ова коа ќе спуштат слушалка-Busy...
  Мое скромно мислење е дека е софтвер во прашање...
  На интернет може да се најдат многу тестови кои според мене не се меродавни поради тоа што,еден корисник ќе пише дека кај него има шум а друг корисник ќе тврди дека кај него е се во ред...
  така да,дур не пробам/тестирам лично,не верувам многу многу на интернет тестови.

  Поздрав


  Sent from my iPhone 5 using Tapatalk 2
   
 5. zokimk

  zokimk Искусен член

  Член од:
  25 мар 2012
  Мислења:
  1.821
  Допаѓања:
  1.712
  Поени од трофеи:
  178
  Точно така. јас слични проблеми сум имал и со нокиа е66. Незнам тогаш дали беше хардвер или софтвер проблемот.
  Ама за ова се ми изгледа како софтвер проблем.
   
 6. BokUre

  BokUre GSM master

  Член од:
  18 јан 2009
  Мислења:
  11.750
  Допаѓања:
  6.010
  Поени од трофеи:
  358
  па ако е софтвер зошто тогаш и на 4.2.1 и на 4.2.2 е проблем зошто истото не исчезнува и при инсталација на кастом ром ?


  Sent from my iPhone 5 using Tapatalk
   
 7. krale

  krale GSM master

  Член од:
  6 мар 2011
  Мислења:
  15.059
  Допаѓања:
  9.142
  Поени од трофеи:
  358
  Па шпекулација е дека е до радиото, не до ромот.
   
 8. BokUre

  BokUre GSM master

  Член од:
  18 јан 2009
  Мислења:
  11.750
  Допаѓања:
  6.010
  Поени од трофеи:
  358
  епа за нексус 4 има неколку верзии на радио, за 4.2.1 е едно а за 4.2.2 друго.


  Sent from my iPhone 5 using Tapatalk
   
 9. zokimk

  zokimk Искусен член

  Член од:
  25 мар 2012
  Мислења:
  1.821
  Допаѓања:
  1.712
  Поени од трофеи:
  178
  После апдејт на 4.2.2 треба да се провери дали е апдејтиран Baseband од 33 на 48. Се јавуваат проблеми ако направиш апдејт на 4.2.2 а останеш на стариот Baseband.

  Sent from my Nexus 4 using Tapatalk 2
   
 10. BokUre

  BokUre GSM master

  Член од:
  18 јан 2009
  Мислења:
  11.750
  Допаѓања:
  6.010
  Поени од трофеи:
  358
  јас мислам дека ос от е врзан со ББ не е како кај самсунг да можеш да играш како сакаш.


  Sent from my iPhone 5 using Tapatalk
   

Сподели преку: