Network locked sim на самсунг а40

Дискусија во форумот 'Samsung' започната од Zero_Zero_HELP, 14 сеп 2019.

?

Samsumg a40 network unlock sim

 1. Z3x box without pay to read code?

  0 гласови
  0,0%
 2. Need to pay in z3x box for read code by server?

  1 гласови
  100,0%
 1. Zero_Zero_HELP

  Zero_Zero_HELP Нов член

  Член од:
  1 мај 2016
  Мислења:
  19
  Допаѓања:
  1
  Поени од трофеи:
  3
  РОМ/Верзија:
  4.4.1
  Здраво другари из драво админе.
  Ми треба помош како да декодирам телефонот а40 самсунг заклучен на сим картичка бара пин,прашањето ми е дали може со z3x box без да платам нешто да се прочита кодот?
  Или со нешто друго.
  Пример ако купам z3x box и да не платам за декодирање на z3x ќe може ли??
  Или со друга програма.
  Благодарам однапред.
   
 2. Alfa Mobil Team

  Alfa Mobil Team Администратор™

  Член од:
  1 фев 2008
  Мислења:
  17.497
  Допаѓања:
  2.978
  Поени од трофеи:
  358
  Телефон:
  Samsung Galaxy Note4
  РОМ/Верзија:
  SEPF_SM-N910C_5.0.1T
  За жал дури и кај постарите генерации на Самсунг немаме бесплатен начин на декодирање, Самсунг редовно и секојденвно си ја апдејтува заштитата што дури и со боксови како октоплус, з3х и плаќање кредити некогаш треба да исфлешуваме инжињеринг модем за да може да ги исчитаме кодовите па после да го враќаме телефонот на сток, дури сум имал случаеви (2-3) да ми исчистаат грешни кодови иако они тврдат дека кодот се исчитува од самата NV дата на телефонот :)
  Друга алтернатива е да се купи код од интернет кој исто така може да се случи да ти дојде грешен и не ти враќаат рефјунд.
  [​IMG]

  случаеви со бокс грешен код:
  http://forum.gsmhosting.com/vbb/f684/j737a-read-codes-server-but-wrong-codes-solved-2669694/

  http://forum.gsmhosting.com/vbb/f684/sm-j260m-wrong-code-given-octoplus-suite-answered-2659340/

  http://forum.gsmhosting.com/vbb/f684/sm-g935t-read-codes-done-but-codes-not-found-answered-2443738/

  и јас имав 2 теми ми ги избришаа пошо ги отераа у пм сите, ем ни ги земаат парите ем ние криви сме си.
   
 3. Zero_Zero_HELP

  Zero_Zero_HELP Нов член

  Член од:
  1 мај 2016
  Мислења:
  19
  Допаѓања:
  1
  Поени од трофеи:
  3
  РОМ/Верзија:
  4.4.1
  Значи непостои таков бокс платен да си е уште како си го купил активирал и после да не плаќаш?
  И на окотоплус ли земаат кредит,а chimera tool дали е добра за самсунг?
   
 4. Alfa Mobil Team

  Alfa Mobil Team Администратор™

  Член од:
  1 фев 2008
  Мислења:
  17.497
  Допаѓања:
  2.978
  Поени од трофеи:
  358
  Телефон:
  Samsung Galaxy Note4
  РОМ/Верзија:
  SEPF_SM-N910C_5.0.1T
  сите земаат кредити, сите идат преку ист алгоритам, ист сервер, ист сервис, сите се тука некаде у цена. Некои само имаш 3-5% поефтино ако купиш 500-1000 кредити :)
  да постоеше некој како што сакаш ти (а сакам и јас и уште 270.000 сервисери од овој меридијан до нов зеланд) тогаш на останативе ќе им умре бизнисот, ќе умре бизнисот со продажба на кодови, ќе умре и самсунг како компанија - затоа што самсунг треба да им гарантира на операторите дека ќе прави апдејти и ќе го зацврствува сеќуритито не само за декодирање, општото сеќурити на телефонот и за пробивање на паскод, патерн и за враќање избришани податоци и за хакнување на апликации (пр. вирус да може да ти ги украде податоците или да ти корумпира фотографии)...
   
  На Zero_Zero_HELP му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Zero_Zero_HELP

  Zero_Zero_HELP Нов член

  Член од:
  1 мај 2016
  Мислења:
  19
  Допаѓања:
  1
  Поени од трофеи:
  3
  РОМ/Верзија:
  4.4.1
  админе сакам да си купам бокс за сите телефоните да биде сличен да биде на nck dongle,за frp,нетворк сим унлок итн.
  Кој бокс ми го предложил доколку го имаш на лагер може да се договориме колку кажеш цената толку,благодарам однапред.
   
 6. Alfa Mobil Team

  Alfa Mobil Team Администратор™

  Член од:
  1 фев 2008
  Мислења:
  17.497
  Допаѓања:
  2.978
  Поени од трофеи:
  358
  Телефон:
  Samsung Galaxy Note4
  РОМ/Верзија:
  SEPF_SM-N910C_5.0.1T
  Не постои еден бокс за сите брендови, технички фјуриус се обидува да го направи тоа ама не е златна средина, затоа што многу операции не ги прави на одредени брендови каде што еден сконцентриран бокс би работел само на тој бренд, дури најпрофесионалните боксови не се ни замараат со сите уреди од тој бренд туку процесор и платформа само. Имам бокс што работи Хуавеи само куалком и хи силикон, медиатек, спреатрум воопшто ништо не им прави :)
  Тоа ти е исто како да сакаш да бидеш доктор специјалист во сите струки и торакално и абдоменално и неурохирург и биоинформатичар и молекуларен биолог за medicine research и медицинска сестра :)
  Рачунај, боксот што ќе го купиш до моментот функционира онака како што ќе го купиш - никој не ти гарантира за апдејти, јас пр. со фјуриус тоа се зезнав лани си активирав хуавеи пакет и само хуавеи во следните 3 месеци што примаа апдејти можев да им правам опрации, после се дигнаа сите модели на андроид 9ка... не сум го упалил боксот година дена :) немаш право да ги тужиш или да бараш рефунд.
   
 7. Zero_Zero_HELP

  Zero_Zero_HELP Нов член

  Член од:
  1 мај 2016
  Мислења:
  19
  Допаѓања:
  1
  Поени од трофеи:
  3
  РОМ/Верзија:
  4.4.1
  Друже админе а од каде можам да најдам nck dongle во македонија и колку му трае активацијата донживот или??
  За новите самсунг модели сигурно ги има нели??
   
 8. Alfa Mobil Team

  Alfa Mobil Team Администратор™

  Член од:
  1 фев 2008
  Мислења:
  17.497
  Допаѓања:
  2.978
  Поени од трофеи:
  358
  Телефон:
  Samsung Galaxy Note4
  РОМ/Верзија:
  SEPF_SM-N910C_5.0.1T
  http://megamobil.com.mk/box-nck-dongle-act1-cdma-1
  за некои модули активациите се плаќаат годишно, најчесто премиум уредите или нови апдејти во нови платформи. Сепак и програмерите на НЦК треба од нешто леб да јадат, неможе со 100еур донгл цел живот пари да правиш :)
   
 9. RaymondZes

  RaymondZes Член

  Член од:
  10 мај 2019
  Мислења:
  78
  Допаѓања:
  0
  Поени од трофеи:
  6
  Телефон:
  89185244397

Сподели преку: