Microsoft ја претстави својата паметна нараквица

Дискусија во форумот 'Македонија и свет' започната од NeNo-94, 30 окт 2014.

 1. NeNo-94

  NeNo-94 iModerator

  Член од:
  7 окт 2011
  Мислења:
  1.041
  Допаѓања:
  743
  Поени од трофеи:
  113
  Microsoft ја претстави својата паметна нараквица наречена Microsoft Band. Со дизајн сличен на Samsung Gear Fit, оваа нараквица има 10 сензори, подршка за сите големи мобилни платформи и е интегрирана со сервисот за здравје на Microsoft. Интересно е тоа што Microsoft одлучи да прескокне било каков вид на медиумски настан.
  Дисплејот на Microsoft Band е со големина од 1.4 инчи со резолуција од 320 х 106. Нараквицата има двојна батерија од 1400mAh од којашто се очекува да обезбеди 48 часа подршка при нормално користење. Microsoft вели дека за целосно да се наполни батеријата потребно е помалку од 1 ипол час.
  Дел од сензорите се оптичкиот сензор за срце, вграден GPS модул, сензор за амбиентна светлина, 2 сензора за мерење на температура на кожата и "галвански одговор на кожата" (кој се користи во тестовите за детекција на лаги). Освен овие работи, нараквицата има и микрофон, haptic вибрационен мотор и блутут 4.0 LE чип. Ова и овозможува на нараквицата да комуницира со голем број на уреди- сите iPhone модели по 4s (се додека имаат iOS 7.1 или понов ), одредени Android уреди и се разбира Windows Phone 8.1 уреди.
  Microsoft Band ќе биде пуштен во продажба по цена од 199$ и може да се купи и во физичките а и во онлајн продавниците на Microsoft

  [​IMG]

  [​IMG]

   
  Последна промена: 30 окт 2014
  На krale и Bumblebee им се допаѓа ова.
 2. krale

  krale GSM master

  Член од:
  6 мар 2011
  Мислења:
  15.088
  Допаѓања:
  9.166
  Поени од трофеи:
  358
  И цена од $200?

  Јако од MSFT јако!
   
 3. NeNo-94

  NeNo-94 iModerator

  Член од:
  7 окт 2011
  Мислења:
  1.041
  Допаѓања:
  743
  Поени од трофеи:
  113
  Еве и unboxing :)

   
  На krale му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели преку: