Microsoft го изостава името Phone и Nokia

Дискусија во форумот 'Windows Phone' започната од 995user, 15 сеп 2014.

 1. 995user

  995user Познат Член

  Член од:
  23 ное 2013
  Мислења:
  1.203
  Допаѓања:
  704
  Поени од трофеи:
  113
  На OLI-HAUG му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Effendi

  Effendi Искусен член

  Член од:
  23 дек 2010
  Мислења:
  746
  Допаѓања:
  848
  Поени од трофеи:
  158
  Дефинитивно лoшa вест. Oд 2007 наваму секогаш имaм некoј нoкиa мoдел зa aлo aлo (oд нaјoбичните). Лумиa немaв пoтребa дa земaм aли aкo гaси целиснo серијaтa нa Нoкиa, aрмaaгедoн е близу.
   
 3. 995user

  995user Познат Член

  Член од:
  23 ное 2013
  Мислења:
  1.203
  Допаѓања:
  704
  Поени од трофеи:
  113
  Уште не се знае иднината за ало Нокиа телефоните, има шанси Нокиа од Финска да продолжи да прави такви телефони.
   
 4. krale

  krale GSM master

  Член од:
  6 мар 2011
  Мислења:
  15.059
  Допаѓања:
  9.142
  Поени од трофеи:
  358
  Очајнички обиди да се спаси банкротот на овој одел. Некако мислам дека промашувањето на Нокиа беше токму тој брак со Мајкрософт, иако од оваа перспектива Мајкрософт изиграа многу паметно - го ставија својот тројански коњ на место директор на Нокиа и тој си ја одигра улогата да ги продаде на MS.
   
 5. 995user

  995user Познат Член

  Член од:
  23 ное 2013
  Мислења:
  1.203
  Допаѓања:
  704
  Поени од трофеи:
  113
  Eве ги условите под кои Финската Нокиа може да произведува телефони:

  Does this mean the dream of a Nokia-produced Android phone has finally died? Well, it’s certainly dead for the next few years. Nokia can’t use its name on any mobile product until the end of 2015 and Microsoft owns the Lumia name and just purchased Nokia’s entire infrastructure for building phones. After 2015, who knows, but it seems unlikely Nokia will want to return to producing mobile hardware after selling of everything it needs to do so.  2009та година Нокиа беше во големи г...... Сеуште немаше направен touch screen smartphone кој ќе биде одговор на IPhone и немаше никаква идеа што ќе прави. Акциите му беа во слободен пад и дневно губеше по 50 милиони долари. Тука настапи Microsoft кој ја искористи очајната ситуација на Nokia за да го купи за 'беспари'. Јас бев голем скептик дека Microsoft може да направи нешто добро а камоли Smartphone, но се прелажав, WindowsPhone 7.0, 7.5 и 7.8 се најбрзите и најстабилните оперативни системи за мобилен телефон (да постабилни и побрзи се од 8.1) и Нокиа се врати на победоносните патеки со одличен производ, Nokia повторно стана профитабилна и се врати на самиот врв, но по огромна цена - Нокиа веќе не е Нокиа туку е Микрософт.
   

Сподели преку: