MEIZU PRO 6 PLUS

Дискусија во форумот 'Кинески брендирани телефони и копии' започната од mushovlae, 30 ное 2016.

 1. mushovlae

  mushovlae Познат Член

  Член од:
  29 авг 2014
  Мислења:
  203
  Допаѓања:
  473
  Поени од трофеи:
  63
  Телефон:
  Mi4c
  РОМ/Верзија:
  7.2.23 Beta
  Со други зборови Самсунг с7 :D

  Super AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors
  Size 5.7 inches (~74.5% screen-to-body ratio)
  Resolution 1440 x 2560 pixels (~515 ppi pixel density)
  Multitouch Yes 3D Touch display
  Flyme 6.0
  Platform OS Android OS, v6.0 (Marshmallow)
  Chipset Exynos 8890 Octa
  CPU Octa-core (4x2.0 GHz Mongoose & 4x1.5 GHz Cortex-A53) - 64 GB version
  Octa-core (4x2.3 GHz Mongoose & 4x1.6 GHz Cortex-A53) - 128 GB version
  GPU Mali-T880 MP10 - 64 GB version
  Mali-T880 MP12 - 128 GB version
  Memory Card slot No
  Internal 64/128 GB, 4 GB RAM
  Camera Primary 12 MP, f/2.0, OIS (4-axis), phase detection & laser autofocus, ten-LED (dual tone) flash
  Features 1/2.9" sensor size, 1.25 µm pixel size, geo-tagging, touch focus, face detection, HDR, panorama
  Video 2160p@30fps
  Secondary 5 MP, f/2.0, 1.4 µm pixel size, 1080p
  The Pro 6 Plus has a dedicated audio chip by ESS (ES9018K2M)
  - 32-bit/192kHz audio
  - Active noise cancellation with dedicated mic
  Comms WLAN Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, WiFi Direct, hotspot
  Bluetooth v4.1, A2DP, LE
  GPS Yes, with A-GPS, GLONASS
  NFC Yes
  Radio No
  USB v3.1, Type-C 1.0 reversible connector
  Features Sensors Fingerprint, accelerometer, gyro, proximity, compass, heart rate
  Messaging SMS(threaded view), MMS, Email, Push Mail, IM
  Browser HTML5
  Java No
  - Fast battery charging
  - MP3/WAV/eAAC+/FLAC player
  - MP4/H.265 player
  - Document editor
  - Photo/video editor
  Battery Non-removable Li-Ion 3400 mAh battery
  meizu-pro-6-plus1.jpg meizu-pro-6-plus2.jpg meizu-pro-6-plus3.jpg
   
  На the_maker, psyside и goran им се допаѓа ова.
 2. psyside

  psyside GSM master

  Член од:
  28 окт 2014
  Мислења:
  3.311
  Допаѓања:
  4.605
  Поени од трофеи:
  208
  Телефон:
  S7 Edge
  Осакатена верзија на 8890, само 128GB верзијата е ок, а истата за да се увезе ќе чини 500е+ па така подобро да се купи Edge за тие пари, уствари не подобро, многу подобро.
   
 3. 995user

  995user Познат Член

  Член од:
  23 ное 2013
  Мислења:
  1.203
  Допаѓања:
  704
  Поени од трофеи:
  113
  Му пресуди по кратка постапка :D

  Некој не сака Самсунг да има. Често камерата во Меизу е подобра отколку во Галакси. Некаде Меизу е 35% поевтин. И така натаму.

  Јас лично не сакам Самсунг, премногу е раширен, препознатлив и грд.
   
  На the_maker му/ѝ се допаѓа ова.
 4. psyside

  psyside GSM master

  Член од:
  28 окт 2014
  Мислења:
  3.311
  Допаѓања:
  4.605
  Поени од трофеи:
  208
  Телефон:
  S7 Edge
  Незнам што да коментирам после ова. Нити е поефтин, нити е камерата приближно подобра, нити е софтверот.
   
  На 995user, kic10 и Kapistec им се допаѓа ова.
 5. filipkir

  filipkir GSM master

  Член од:
  20 сеп 2011
  Мислења:
  2.298
  Допаѓања:
  1.800
  Поени од трофеи:
  208
  Телефон:
  Samsung Galaxy Note3
  РОМ/Верзија:
  KitKat 4.4.2
  Згора на се и батеријата е за 200mAh помала од онаа на с7 еџ.
   
 6. 995user

  995user Познат Член

  Член од:
  23 ное 2013
  Мислења:
  1.203
  Допаѓања:
  704
  Поени од трофеи:
  113
  Се гледа дека немаш читано многу ревјуа за Меизу. Камерата секогаш била врв:
  [​IMG]

  Амолед исто така. ФлајмОс поспор од ЛагУиз? И поевтин е скоро секаде и секогаш од 20-50%.

  Супер се телефоните, но ние немаме Мејкер за Меизу во МК.
   
  На mushovlae и martinco2000 им се допаѓа ова.
 7. psyside

  psyside GSM master

  Член од:
  28 окт 2014
  Мислења:
  3.311
  Допаѓања:
  4.605
  Поени од трофеи:
  208
  Телефон:
  S7 Edge
  Ок ај те молам посочи ми линк каде можам да го купам телефонов 128 (верзијата) и која цена.

  Друго, лагвиз е најбрзиот скин после сток во андроид светот, земи поиграј си со S7-ца и ќе видиш.

  Тие тестовите што ги гледаш се само 1 параметар.
   
 8. DigitalDreamer

  DigitalDreamer GSM master

  Член од:
  20 фев 2009
  Мислења:
  2.824
  Допаѓања:
  2.354
  Поени од трофеи:
  208
  Телефон:
  Xperia X
  РОМ/Верзија:
  7.0
  Во кои услови? Максимално осветлување?
  Ај вака:
  Screenshot from 2016-12-02 17-29-24.png
  Screenshot from 2016-12-02 17-31-58.png

  HDR+ чуда прави. Многу би сакал да го добијам тој алгоритам.
   
  dino_bt, Noc 32, goran и на уште 1 друга личност им се допаѓа ова.

Сподели преку: