РОМ Marshmallow binaries & kernel for SONY XPERIA E3

Дискусија во форумот 'Sony' започната од NikolANdruid, 24 мар 2016.

 1. NikolANdruid

  NikolANdruid Член

  Член од:
  27 ное 2014
  Мислења:
  61
  Допаѓања:
  20
  Поени од трофеи:
  8
  Телефон:
  Sony XPERIA E3
  Минатиот месец SONY ги објави Software binaries for AOSP Marshmallow (Android 6.0)
  како може да се направи функционален ром (за XPERIA E3) ?

  *дали е потребно да се направи кернел специјално за Marshmallow или можно е да функционира со истиот од 4.4.4 ?

  Поздрав
   
 2. the_maker

  the_maker Mi Модератор

  Член од:
  9 сеп 2014
  Мислења:
  2.967
  Допаѓања:
  5.305
  Поени од трофеи:
  208
  Телефон:
  Mi 6
  Уффф, малце комплексно прашање.. Неможе да се направи кернел од стар код, мора новите имплементации да се внатре. Второ, мора да ги имаш и новите драјвери, како и framework-от на Sony за ММ..

  Оди на XDA таму имаш многу инфо, да не копираме тука дупло..
   
  На NikolANdruid му/ѝ се допаѓа ова.
 3. NikolANdruid

  NikolANdruid Член

  Член од:
  27 ное 2014
  Мислења:
  61
  Допаѓања:
  20
  Поени од трофеи:
  8
  Телефон:
  Sony XPERIA E3
  Проверив на XDA, но нема никаков напредок за ММ за Е3... Има еден кастм ром Нитроген и изгледа тој ќе го пробам а во меѓувреме се надевам дека некој ќе скува ММ... :)
   
  На the_maker му/ѝ се допаѓа ова.
 4. the_maker

  the_maker Mi Модератор

  Член од:
  9 сеп 2014
  Мислења:
  2.967
  Допаѓања:
  5.305
  Поени од трофеи:
  208
  Телефон:
  Mi 6
  Се надевам и јас, инаку за постари и помала класа телефони, сем ако некој гик нема таков па да се петља, ретко после некое време има AOSP напредок..

  Sent from my MI NOTE Pro using Tapatalk
   
  На NikolANdruid му/ѝ се допаѓа ова.
 5. DigitalDreamer

  DigitalDreamer GSM master

  Член од:
  20 фев 2009
  Мислења:
  2.825
  Допаѓања:
  2.354
  Поени од трофеи:
  208
  Телефон:
  Xperia X
  РОМ/Верзија:
  7.0
  Слабо комјунити има за Е3 како шо видов.
  Ако ти се смилуваат FXP, може да добиеш нешто интересно, инаку потешко.
   
 6. NikolANdruid

  NikolANdruid Член

  Член од:
  27 ное 2014
  Мислења:
  61
  Допаѓања:
  20
  Поени од трофеи:
  8
  Телефон:
  Sony XPERIA E3
  mikey0000 прави кернел за Е3 но сеуште е со багови ... камера, сим, радио, сд картица .... така да може ќе има стабилен ос, а може и нема да има.... :)
   
  На the_maker му/ѝ се допаѓа ова.
 7. aleksandar.divitarov

  aleksandar.divitarov Телефонџија

  Член од:
  3 јан 2013
  Мислења:
  179
  Допаѓања:
  155
  Поени од трофеи:
  43
  Телефон:
  Alcatel Idol 3 5.5
  РОМ/Верзија:
  FlyOS 1.6
  http://forum.xda-developers.com/xperia-e3/general/marshmellow-asop-t3231699 требаше да побараш малку на хда иначе еве ти ММ само камерата не работи можиш да си доњнлодираш од плај сторе
   
  На NikolANdruid и the_maker им се допаѓа ова.
 8. DigitalDreamer

  DigitalDreamer GSM master

  Член од:
  20 фев 2009
  Мислења:
  2.825
  Допаѓања:
  2.354
  Поени од трофеи:
  208
  Телефон:
  Xperia X
  РОМ/Верзија:
  7.0
  Шо кога ќе даунлодира апликација од маркет кога библиотеките не се портирани? :/
   
  На NikolANdruid му/ѝ се допаѓа ова.
 9. NikolANdruid

  NikolANdruid Член

  Член од:
  27 ное 2014
  Мислења:
  61
  Допаѓања:
  20
  Поени од трофеи:
  8
  Телефон:
  Sony XPERIA E3
  го видов, но од никој не видов да пријави фул функционалност ...
   

Сподели преку: