lg leon move to sd-ne raboti apk?

Дискусија во форумот 'LG' започната од inkognito, 26 авг 2017.

 1. inkognito

  inkognito Член

  Член од:
  31 јан 2013
  Мислења:
  98
  Допаѓања:
  0
  Поени од трофеи:
  6
  edno prasanje-
  Zosto koga na lg leon prefrlam aplikacija od interna memorija vo sd kartica potoa vednas javuva deka aplikacijata stop working?
  pomos?
   
 2. goran

  goran GSM Sensei

  Член од:
  3 мај 2008
  Мислења:
  2.141
  Допаѓања:
  1.615
  Поени од трофеи:
  208
  Телефон:
  OnePlus 5T
  РОМ/Верзија:
  Android O
  Тоа можиш да го правиш само кога е рутиран телефонот.

  Sent from my LG-H815 using Tapatalk
   
 3. inkognito

  inkognito Член

  Член од:
  31 јан 2013
  Мислења:
  98
  Допаѓања:
  0
  Поени од трофеи:
  6
  Aha, ok
  Ama ima apk koi se prefrlaat i rabotat, a ima apk koi koga ke gi prefrlam vednas ne rabotat
  Zosto?
  Moze da ima virus ili?
  Poz
   
 4. Alfa Mobil Team

  Alfa Mobil Team Администратор™

  Член од:
  1 фев 2008
  Мислења:
  17.409
  Допаѓања:
  2.940
  Поени од трофеи:
  358
  Телефон:
  Samsung Galaxy Note4
  РОМ/Верзија:
  SEPF_SM-N910C_5.0.1T
  Постојат апликации кои девелоперот ги направил да имаат можност да се префрлаат податоците од апликацијата на сд картичка, ти тоа што сакаш да го направиш е промена во системот на телеофнот наместо да ја користи неговата внатрешна меморија - да ја користи сд картичката како таква. За тоа освен што треба да го рутираш уредот, треба и со посебна апликација репартиција на мемориската да направиш за да може да ја користиш таа партиција како внатрешна меморија. Последниов период приметив некои андроид 6 уреди имаат фабричка можност кога ќе ставиш мемориска картичка те прашува дали сакаш како интерна или екстерна меморија да ја користиш. Проблематично е ако често го рестартираш/исклучуваш уредот или ја вадиш мемориската од него се случува да се корумпира мемориската или некоја од апликациите да станат конфликтни.
   
  На Dzepar и kirev им се допаѓа ова.

Сподели преку: