LG G4 софтвер

Дискусија во форумот 'LG' започната од Slavko, 16 окт 2017.

 1. Slavko

  Slavko Член

  Член од:
  13 окт 2012
  Мислења:
  170
  Допаѓања:
  16
  Поени од трофеи:
  18
  синоќа случајно ми текна да го рутирам глупиот лг мобилен.Се направив успешно дојдов до ставката да ставам recovery и потоа како го флешнав зипот со роотот и телефонот секако пробав само логото врти.Дали би можел некој да му стави софтвер?Инаку мобилниот е стандарт европска верзија H815
   
 2. goran

  goran GSM Sensei

  Член од:
  3 мај 2008
  Мислења:
  2.157
  Допаѓања:
  1.625
  Поени од трофеи:
  208
  Телефон:
  OnePlus 5T
  РОМ/Верзија:
  Android O
  Кажи ми дали телефонот влегува во download mode?

  Sent from my LG-H815 using Tapatalk
   
  Изменето од модератор: 18 окт 2017
 3. Slavko

  Slavko Член

  Член од:
  13 окт 2012
  Мислења:
  170
  Допаѓања:
  16
  Поени од трофеи:
  18
  Да Горанче влегува :)
   
 4. goran

  goran GSM Sensei

  Член од:
  3 мај 2008
  Мислења:
  2.157
  Допаѓања:
  1.625
  Поени од трофеи:
  208
  Телефон:
  OnePlus 5T
  РОМ/Верзија:
  Android O
  Еми тогаш спуштиго програмот LGUP инсталирајго на пц потоа download kdz за h815 и инсталирај го наново и не си доволно јасан со твојот пост дали инсталира custom recovery ако е да проба ли да пристапиш до него пошто ако имаш recovery полесно ке средиш работа

  Sent from my LG-H815 using Tapatalk
   
 5. Slavko

  Slavko Член

  Член од:
  13 окт 2012
  Мислења:
  170
  Допаѓања:
  16
  Поени од трофеи:
  18
  Горан да ти објаснам на кратко.Успешно без никаков проблем го отклучив боотлоадерот потоа и главна цел ми беше да го рутирам телефонот.Потоа инсталирав recovery twrp и претходно имав ставено фајл super su.zip и кога го флешнав преку recovery без да направам никаков друг флеш и wipe.Значи само го флешнав и од тогаш стои логото ЛГ и пишува дека боотлоадерот е отклчен само тоа стои.Исто така пробав да влезам во рекевери (ако е тоа и за тоа милсиш) и ми дава само еден бел екран дали сакам се да избришам Дали така треба да биде ? И уште на ова да ти одговорам пробав lg flash tool 2014со кдз фајл и ке дојде до третиот чекор да се стави софтверот и не сака,пробав и со други kdz fimwerovi ама не сака да повлечи.Се мислам дека главниот проблем не го препознава уредот а ги имам сите драјвери.А дали е ова истиот програм LGUP so lg flash tool 2014 бидејки јас со тој програм пробав.Поздрав
   
  Последна промена: 18 окт 2017
 6. goran

  goran GSM Sensei

  Член од:
  3 мај 2008
  Мислења:
  2.157
  Допаѓања:
  1.625
  Поени од трофеи:
  208
  Телефон:
  OnePlus 5T
  РОМ/Верзија:
  Android O
  Ај на кратко ке ти објаснам,LGUP е друг програм сосема различен од LG flash tool,ти ја имаш утнато работата со постара верзија на root,претпоставувам телефонот беше на 6.0,сега пошто телефонот е во boatloop а влегува во download mode единствено што можиш да направиш е следново,побарај го програмот LGUP инсталирај го на пц па имај спремно kdz фајл за h815 ако немаш напиши ке ти пратам линк од каде да го спуштиш обавезно драјвери да инсталираш на пц Али како што кажа веке имаш инсталирано тоа Али преинсталирај ги и нив и види дали LGUP ке го препознае телефонот ако го препознае флешнимуго kdz fajlot и ке се среди проблемот постапката за флешување ја имаш на YouTube ептен е едноставна,и да пошто викаш дека кога пробуваш да влезиш во recovery те прашува дали сакаш да избрише се на бела позадина ти притискаш yes и после тоа ке ти се појави менито од рековери ако успееш да влезеш таму ке биди одлично пробај прво дали влегува во рековери и ако успееш направи му wipe на data/davlik cache интерна меморија и систем не чепкај,а пак ако не влегува во рековери тогаш план б со LGUP ке пробаш.

  Sent from my LG-H815 using Tapatalk
   

Сподели преку: