Lenovo K3 Note-Мини Рецензија

Дискусија во форумот 'Кинески брендирани телефони и копии' започната од Gajche, 4 јун 2015.

 1. Gajche

  Gajche GSM master

  Член од:
  26 јун 2011
  Мислења:
  7.980
  Допаѓања:
  8.116
  Поени од трофеи:
  258
  Телефончево е претставено Март 2015

  [​IMG]

  Исклучиво е наменет за Кинески пазар но,
  без никаков проблем работи на нашите оператори
  односно ги подржува сите наши 2G/3G и 4G-LTE фрекфенции

  Изработката е фантастична земајќи ја цената од 160-170.долари
  Иако задното капаче е пластично и се вади,нема никакво шкрипење или крцкање на пластиката.
  (постојат 2 верзии,една е стандард со обично задно капаче и обичен звучник и TEENA верзија која има посебно задно капаче со керамички звучник...на интернет обично се продава стандард верзијата)

  [Постои козметички идентична верзија на овој модел наменет за Индиски пазар,
  Lenovo A7000,кај овој модел е се идентично как кај к3 ноте освен екранот,
  екранот е HD-720p
  а кај к3 ноте е FHD 1080p
  исто леново а7000 доаѓа со Dolby Atmos preamp
  а k3 note доаѓа со MaxAudio preamp]

  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]

  Спецификаци
  ------------------------------------------------------------------------------
  Model: K3 K50-T5 (Lenovo K3 Note)
  CPU: 8-јадрен 64-битен - Mediatek/MTK6752 @ 1.7GHz
  Меморија: РАМ-2GB 800MHz LPDDR3
  + 16GB Интерна Меморија
  + MicroSD
  Екран: 5.5 инчен IPS резолуција 1920 × 1080 (FHD, 1080P)
  Камери: 13MP задна + 5MP предна
  Мрежа: 3G/WCDMA: B1/2/5/8; 4G/FDD-LTE: B1/3/7
  Батерија: 3000mAh,променлива/user replaceable
  SIM картички: Micro SIM + Micro SIM
  Димензии: 152.6 * 76 * 7.99mm
  Бои: Жолто-Портокалова,Бела
  Оперативен Систем: Android 5.0-Lolipop / Lenovo Vibe UI
  -----------------------------------------------------------------------------

  Фирмверот/Ромот работи мазно,уредно и брзо.
  Како и повеќето телефончиња наменети за Кинески пазар,
  кај фирмверот ќе треба накнадно да инсталирате Gapps/Гугл сервиси/Google Play Store
  доколку не дојде со преисталирани Gapps/Google Play Store
  од продавачот од кој ќе го набавите/купите.

  (фирмверите имаат редовни апдејти
  еднаш месечно stable update,
  и еднаш неделно developer фирмвер)
  -------------------------------------------------
  Звукот при разговарање е одличен,
  одлично го слушам соговорникот а и тој мене ме слуша одлично и гласно.
  Звучникот е исто така импресивен како и аудиото кое го произведува.
  Фирмверот има вграден MaxAudio preamp кој многу добро го "бои" и појачува звукот.
  -------------------------------------------------------------------
  Камерите се просек земајќи ја цената.
  Во дневни услови се вадат доста солидни фотки
  а исто и навечер бидејќи блицот многу многу добро осветлува.
  Видео може да се снима во максимум 1080р - 30fps
  --------------------------------------------------------------------

  Интерфејс/Lenovo Vibe UI
  (интерфејсот UI-то е типично за Кинескиот пазар,
  без-фиока/appdrawer,многу личи на MIUI
  а има и многу опции кои се слични да не речам исти како кај MIUI)

  [​IMG][​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  _________________________________________
  Еве неколку фотки позајмени од телекинеза(хрватскиот форум)
  пошто мене ама ич не ме бива за фоткање :D
  Lenovo-K3-Note-Foto-1.jpg
  Lenovo-K3-Note-Foto-2.jpg
  Lenovo-K3-Note-Foto-4.jpg Lenovo-K3-Note-Foto-5.jpg
  Lenovo-K3-Note-Foto-7.jpg Lenovo-K3-Note-Foto-13.jpg Lenovo-K3-Note-Foto-16.jpg Lenovo-K3-Note-Foto-17.jpg Lenovo-K3-Note-Foto-19.jpg Lenovo-K3-Note-Foto-20.jpg
  [​IMG]
  фотка во потполно замрачена соба
  [​IMG]

  кратко видео(исто позајмено од телекинеза)


  Бен-чмарКчиња :)

  [​IMG]
  [​IMG]
  ______________________________________________
  GPS
  (ГПС-от си работи одлично)
  [​IMG]
  [​IMG]
  _______________________________________________
  Кастм тракатанци :)
  за телефончево има изработено CWM,CarlivTouch и TWRP рекаверија
  може да се ROOT-ира без никаков проблем со повеќе различни алатки
  Сега за сега има околу 10-тина кастм ромови
  има околу 5 различни АОЅР кои редовно се апдејтуваат
  кинезите имаат изработено/портирано CyanogenMod 12.1 базиран на 5.1.1
  но сеуште треба да се пегла.

  Кастм ромови како и официјални фирмвери може да се најдат на следниве линкови

  4PDA

  Androidiani

  Akilli

  YDSS

  Lenovo

  ________________________________________________________________________
  Видео од расклопување на уредот  _________________________________________________________________________
  Фотки од задното капаче со керамичкиот звучник
  од TEANA верзијата на уредот Lenovo k3 Note Teana
  [​IMG]
  [​IMG]
   
  Последна промена: 4 јун 2015
  На raperot, SaleSk, Pane-G и уште 18 други им се допаѓа ова.
 2. Bumblebee

  Bumblebee Администратор®

  Член од:
  3 јан 2012
  Мислења:
  7.073
  Допаѓања:
  6.334
  Поени од трофеи:
  258
  Телефон:
  iPhone 6s
  Екстра
   
 3. psyside

  psyside GSM master

  Член од:
  28 окт 2014
  Мислења:
  3.311
  Допаѓања:
  4.605
  Поени од трофеи:
  208
  Телефон:
  S7 Edge
  Скоро било кој телефон со 64 битен Медиатек чипсет, е одличен избор за парите, поготово ако се работи за бренд кој веќе има солидно искуство и е доверлив како Леново. Неверојатен цена/перформанси момент се Кинезиве......

  Одлично...
   
  На OLI-HAUG му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Gajche

  Gajche GSM master

  Член од:
  26 јун 2011
  Мислења:
  7.980
  Допаѓања:
  8.116
  Поени од трофеи:
  258
  Луди се Кинезиве,незнам како им се исплати али они си ја знаат математиката.

  Сеа му се оштрам на
  Oukitel U8 тој е со новиот
  мт 6735 64-бит.
  Mtk6735 quad е буџет варијанта од мтк6732 quad кој се докажа многу добро
  Oukitel наводно е фирма сестра на Doogee,Elephone и Ulefone ако не се лажам.
  Фирмверот е идентичен како кај Elephone.

  Sent from my Lenovo K50-t5 using Tapatalk
   
  На psyside му/ѝ се допаѓа ова.
 5. CeeTour

  CeeTour Гостин

  И сеа кој е подобар, алкателот или леновото? :)
   
  На Gajche му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Gajche

  Gajche GSM master

  Член од:
  26 јун 2011
  Мислења:
  7.980
  Допаѓања:
  8.116
  Поени од трофеи:
  258
  TCL-от има боља батерија и има неколку опции што мене лично поише ми лежат
  Lenovo-во e солиден телефон за тие пари у секој поглед,понова генерација CPU и GPU има од TCL S720-кава.
  А ако го вклучиме и Редми Note PRO у муабетов :) е кај него па највеќе ми се допаѓа MIUI-то и уште 2-3 момента.
  така да,нема подобар-најдобар :D
  Леново-во испаѓа дека е подобар бар на хартија ,бенчмарк итн ;)
   
  Последна промена: 4 јун 2015
 7. Gajche

  Gajche GSM master

  Член од:
  26 јун 2011
  Мислења:
  7.980
  Допаѓања:
  8.116
  Поени од трофеи:
  258
  Бен-чмар-Кче со последниот stable update
  од 22-Мај-2015.


  [​IMG]
  [​IMG]

  Sent from my Lenovo K50-t5 using Tapatalk
   
  На Dzepar, KakoDaNe и psyside им се допаѓа ова.
 8. psyside

  psyside GSM master

  Член од:
  28 окт 2014
  Мислења:
  3.311
  Допаѓања:
  4.605
  Поени од трофеи:
  208
  Телефон:
  S7 Edge
  Телефон од 150/160$, е горе доле еднаков во перформанси со телефони од 2014 кои чиена 4x повеќе, no further comments necessary.
   
  На Dzepar, goran и Gajche им се допаѓа ова.
 9. Krk1

  Krk1 Активен Член

  Член од:
  29 мај 2014
  Мислења:
  117
  Допаѓања:
  100
  Поени од трофеи:
  43
  Телефон:
  Redmi Note 3 32/3
  Одма го земам телефонов да го имаше тука, им пишав на Lenovo Macedonia, ама само seen ми направија.
  Од нет некако шубе ми е да го нарачувам.
   
 10. KakoDaNe

  KakoDaNe Искусен член

  Член од:
  27 јан 2013
  Мислења:
  807
  Допаѓања:
  746
  Поени од трофеи:
  158
  Телефон:
  Iphone 6s 16g Gray
  РОМ/Верзија:
  9.0.2
  Јас за другар од пред месец и повеќе го имам порачано и стигна за 18 дена,ич да не ти е шубе порачај го ако сакаш линк ќе ти дам од која продавница од алиекспрес да го порачаш.
   
  На Gajche му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели преку: