Kако да креирате Shortcut листа на сите итеми во Control Panel – God Mode

Дискусија во форумот 'Туторијали' започната од Oberoth, 11 јул 2010.

 1. Oberoth

  Oberoth Нов член

  Член од:
  7 јул 2010
  Мислења:
  29
  Допаѓања:
  20
  Поени од трофеи:
  0
  Овој туторијал ќе ви покаже како да креирате Shortcut листа на сите итеми во Control Panel – God Mode. Овој shortcut може да го прикачите на таскбар или старт мени.

  Пример: Ова ќе ви го покаже секој достапен итем во Control Panel. По default, некои од прикажаните итеми не се појавуваат во Control Panel.

  [​IMG]

  Метод 1

  1. Превземете ја оваа датотека: Прегледај го приврзокот 2814

  2. Зачувајте ја на десктоп, екстрактирајте.

  3. Десен клик на Control Panel All Tasks List shortcut-от кликнете Properties>General>Unblock

  4. Однесете го или прикачете го на десктоп, старт мени или каде и да сакате за лесна употреба.

  5. Сега може да ја избришете .zip датотеката или да ја зачувате за повторна употреба.

  Метод 2

  1. Десен клик на празен простор на десктоп, кликнете New и Shortcut.

  2. Напишете: C:\Windows\explorer.exe shell:::{ED7BA470-8E54-465E-825C-99712043E01C} и кликнете Next

  3. Именувајте по ваша желба (пр. Control Panel All Tasks List ) и кликнете Finish

  4. Десен клик на Control Panel All Tasks List shortcut-от и кликнете Properties.

  5. Кликнете на Shortcut табот па одберете Change Icon

  6. Во линијата под "Look for icons in this file" напишете: C:\Windows\System32\imageres.dll и притиснете ентер

  7. Селектирајте ја посочената икона и кликнете ОК,ОК

  8. Однесете го/прикачете каде сакате за лесна употреба
  Тоа е тоа
   

  Прикачени податотеки:

 2. StalkeR

  StalkeR GSM Team

  Член од:
  10 апр 2010
  Мислења:
  3.489
  Допаѓања:
  1.739
  Поени од трофеи:
  208
  Телефон:
  Redmi Note3 Pro 3/32
  РОМ/Верзија:
  MIUI 8.3 weekly
  Сега дури го видов туторијалов... Нема потреба од толку компликации кога ова истото можете да го добиете на следниот начин:
  Отворете Control Panel и десно во Search Bar -от впишете "a" (без наводници) и ке го добиете истото. ;)
   

Сподели преку: