НОВО iphone6s

Дискусија во форумот 'Apple' започната од Iphone help, 16 фев 2018.

 1. Iphone help

  Iphone help Активен Член

  Член од:
  3 сеп 2012
  Мислења:
  522
  Допаѓања:
  123
  Поени од трофеи:
  43
  Колку оде ајфон 6с 128 неверлок добро зачуван?


  Sent from my iPad using Tapatalk
   
 2. stefan_mkd

  stefan_mkd GSM master

  Член од:
  12 дек 2008
  Мислења:
  4.133
  Допаѓања:
  2.023
  Поени од трофеи:
  208
  10-20e повеќе од 6с 64гб
   
 3. Iphone help

  Iphone help Активен Член

  Член од:
  3 сеп 2012
  Мислења:
  522
  Допаѓања:
  123
  Поени од трофеи:
  43
  реална цена колку е ?


  Sent from my iPad using Tapatalk
   
 4. Alfa Mobil Team

  Alfa Mobil Team Администратор™

  Член од:
  1 фев 2008
  Мислења:
  17.478
  Допаѓања:
  2.982
  Поени од трофеи:
  358
  Телефон:
  Samsung Galaxy Note4
  РОМ/Верзија:
  SEPF_SM-N910C_5.0.1T
  Проблемот кај уредиве со голема меморија е што за иста цена некој ќе си земе 7ца и на 98% од народов повеќе му игра улога да си земе понов и помоќен уред во перформанси, одколку во меморија. На прсти познавам луѓе што би земале 100тина евра поскап уред само ради меморијата.

  Реалните цени за ејпл во продажна/значи не откупна варијанта според мојата математика за перфектно сочуван уред се овие:
  ајфон 5 - 4-5000 мкд
  ајфон 5ес - 6-7000 мкд
  ајфон 6ка - 10-12000 мкд
  ајгон 6+ 14/15000 мкд
  ајфон 6ес 18/20.000
  ајфон 6ес+ - 20/22.000
  ајфон 7 - 22/25.000
  ајфон 7+ - 25/28.000 - јас продавам за 27.000 32гб црн, супер сочуван

  Е сега, поради некој перформанс како гигабајтите најчесто поскапиве уреди од 6ка доколку е 16ка реалната цена му е 180тина евра, ради 32гб уште 20/30еур + кај тебе би требало со 50еур + да оди најмалку.

  О друга страна, пазаров со мобилни стана апла шит, факт е дека нема кој не земал уред со субвенции од оператор или на кредити без камата па не ја осеќаат реалната вредност. Премногу телефони од страна се носат кои се земени за беспари и сопствениците го рушат пазарот, сум имал случаеви по 2-3 месеци користени ајфон 7ци и за 330/350 евра да ми ги нудат.
  Колегиве мои како Ледиком, Мобеликс, Мобилшоп кој примарна работа во бизнисот им е продажба и откуп, велат имаме по десетици ајфони и неможеме да ги продадеме, затоа што веќе пазарот бара ајфон икс или 8ца на старо а не 3 генерации стар уред :)

  Од друга страна, нови играчи на пазарот како Huawei, Lenovo, Xiaomi, Oppo. One+One и илјадници други, нудат за 300 евра многу помоќни уреди за пример, јас пре би земал Huawei P10 одколку Samsung S8 или iPhone 8.
  А цените се:
  Huawei P10 - 400 eur
  Samsung S8 - 550 eur
  iPhone 8 - 680 eur малопродажни, на ново во локални мобилари. Ако отвориш огласи/пазар 3 сигурно ќе најдеш некој што на договор го земал и не му треба (јас барем познавам стотици луѓе што имаат фирми и имаат буџети у тмобајл по 180.000 денари и не го искористуваат дур не им се расипе уредот или не им затреба кеш па потоа ме замолуваат П10ка за 300еур да им продадам) и ги имам со понуди најмалку 20/30% поефтино од оваа цена, иако не им одговара сепак не ги заработиле тие пари со мака :)
   
  На stefan_mkd и Iphone help им се допаѓа ова.
 5. Iphone help

  Iphone help Активен Член

  Член од:
  3 сеп 2012
  Мислења:
  522
  Допаѓања:
  123
  Поени од трофеи:
  43
  благодарам


  Sent from my iPad using Tapatalk
   

Сподели преку: