<IPBOX 2 V3 — BOX ZA APPLE UREDI> (otklucuvanje na icloud i drugi opcii) ZAMENA za Telefon ili GPU

Дискусија во форумот 'Мали огласи' започната од jovce., 12 фев 2018.

Статус на темата:
Затворена за нови мислења.
 1. jovce.

  jovce. Активен Член

  Член од:
  8 авг 2010
  Мислења:
  169
  Допаѓања:
  46
  Поени од трофеи:
  28
  BOX уредов го имам неколку месеци и има доста опции вклучувајќи го и отклучувањето на iCloud уредите т.е. таблети (некои модели). Се на се користен е 3 пати до сега за отклучување на таблети од iCloud.

  Како што напоменав:


  МОЖИ ДА СЕ ЗГОЛЕМИ МЕМОРИЈАТА НА APPLE УРЕДИ, ПРЕТЕЖНО СЕ ПРАВИ НА АЈФОНИТЕ, ПР: ОД 16ГБ НА 32, 64ГБ, 128ГБ И ТКН.
  1. Купуваш чип со поголема моерија
  2. Го вадиш стариот чип од ајфонот
  3. Ги вчитуваш податоците од стариот чип па потоа го ставаш новиот чип, ги впишуваш во новиот
  4. Го ставаш новиот чип од афјонот и со тоа добиваш поголема меморија

  ГИ РЕШАВА ПРОБЛЕМИТЕ ПРИ РИСТОР, ERROR-ГРЕШКА 1, 9, 14, 16, 20, 39, 54, 3014, 3194 И ДРУГИ. Доколку ајфонот е заглавен и на секој направен ристор ја дава истата грешка, можи да се среди со:
  1. Вадење на чипот
  2. Вчитување преку боксот, бришење на меморијата и повторно вчитување
  3. Во некој случај потребно е и нов чиш бидејќи стариот можно е да бил оштетен па поради тоа и ја дава грешката ( Давам 3 нови чипа за ајфон 6ка 16ГБ гратис)

  ОТКЛУЧУВАЊЕ НА ICLOUD на АPPLE таблети (WiFI ВЕРЗИИТЕ, ЗА ДРУГИТЕ НЕ СУМ СИГУРЕН), тие што подржуваат iOS11 се отклучуваа но од како стигна iOS11 можат да се отклучат доколку се купи сертифициран сериски број па да се активираат слободно на iOS11, додека уредите со подршка до iOS10 се активираат со пишување на нов сериски број на „грав'.
  Работи на овој принцип:
  1. Ја вадиш меморијата
  2. Ja ставаш во Боксот
  3. Ja вчитуваш, менуваш сериски број (1мин работа) ЗНАЧИ за ајпадите до iOS10 серискиот го впишуваш на "грав"
  4. Го ставаш нанд чипот повторно на таблетот и го активираш таблетот

  РЕФРЕШИРАЊЕ-ОСВЕЖУВАЊЕ НА APPLE И MI УРЕДИ, ГИ БРИШИ ЦИКЛУСИТЕ
  1. Ја ставаш батерија во Боксот
  2. Ја вчитуваш
  3. Ја бираш опцијата clear и тоа е тоа (пола мин работа).

  На еден начин се освежува батерија бидејќи циклуците се од 0, но не значи доколку батерија е подуена и ќе ја направи како нова

  ИМА SPI И EEPROM ПОДРШКА:
  Се менува ИМЕИ и решава други проблеми но да не тропам на ова поле бидејќи не сум ги користел воошто освен како што кажав сум отклучил 3 Ајпад уреди што биле на iCloud.

  Има и други работи, повеќето е објаснето по руските форуми, еден е MobileFiles, да не речам преобјаснето за разлика од англискиов форум, но исто така на англиски има на GsmHosting форумот како и по јутјуб.

  ПОВЕЌЕ ИНФО НА ХАЈПЕР ЛИНКОТ ОД GSMHOSTING И MobileFiles, како и во спојлерите (ставив спојлери за да не е ептен натрупано)

  ДА НАПОМЕНАМ:
  Иако мислам дека ова е ГСМ форум и сите се свесни како се прави оваа процедура:
  За се да е како што треба потребно е да се извади чипот (нанд меморијата), потребно е искуство и БГА станица поточно лемилица на топол воздух.


  ГО МЕНУВАМ ЗА:
  Ајфон, андроид телефон или некоја добра графичка- може и копана но добро одржувана.
  МОЖИ И КЕШ.


  Понуди можи по ПП и доколку некој го интересира нешто можи слободно да ме праша, МОЖИ И СОРАБОТКА ДОКОЛКУ НЕКОЈ САКА [​IMG]

  Слики поставив, доколку сака некој додатни или пак видео слободно можи да ме конактира по ПП или да постирам тука.
   

  Прикачени податотеки:

 2. jovce.

  jovce. Активен Член

  Член од:
  8 авг 2010
  Мислења:
  169
  Допаѓања:
  46
  Поени од трофеи:
  28
  Бамп 220€ не е фиксна.


  Sent from my iPhone using Tapatalk
   
 3. jovce.

  jovce. Активен Член

  Член од:
  8 авг 2010
  Мислења:
  169
  Допаѓања:
  46
  Поени од трофеи:
  28
  Бамп 150€

  100€ доколку ме контактира некој до крајов на неделава, потоа повторно качувам на 150€
   
  На Alfa Mobil Team му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Alfa Mobil Team

  Alfa Mobil Team Администратор™

  Член од:
  1 фев 2008
  Мислења:
  17.483
  Допаѓања:
  2.985
  Поени од трофеи:
  358
  Телефон:
  Samsung Galaxy Note4
  РОМ/Верзија:
  SEPF_SM-N910C_5.0.1T
  Не дека е скап боксот, пример само на фјуриусот му плаќам по 70 долари годишно за супорт ареата да ја користам и секад кога ќе излезе некој апдејт/нов модул најмалку 100 долари плаќаш каде за да си ја вратиш само инвестицијата треба прво најмалку 10 телефони да средам преку него па после профит да гледам.

  Во овој бокс, треба пред се да имаш адвејнс хардвер скилс што во Скопје на прсти се бројат тие што имаат и би сакале за смешна сума да го работат тоа, второ премн. време губење/замарање е а пр. за ајфон 5ес неможеш да наплатиш ни 50евра, па дури да бидам искрен во последно време и ајфон 6 :)

  Не велам дека работата со сервис е мртва и нема да најдеш заинтересиран купец, програматоров и за други намени може да брка работа не само за мобилна технологија, ама некако почна лесно/ефтина да станува заменлива работава и никој не ја цени. Порано мобилниве телефони имаа едни стаклени капси ние си ги викавме, некои кристали неа беа скапо набавни од 2 до 5 долари зависи од квалитетот, имаше на али и фејк 5 за 1 долари, монтажата исто не беше тешка на нив но наплаќавме најмалку 30 евра и не се нафаќавме кај ефтини уреди како нокиа 1209/1100 иако го користеа истиот дел, најчесто 6300/н95/6303 кога имаа проблеми со светло/лцд/тастатура/полнење - за секој дефект и модел различен капс се користеше и јас тоа требаше да го има на лагер, незнам кај бидна проблемот дали конкуренцијата почна да станува нелојална или клиентите многу паметни освен што не ти ја вреднуваат работата, те форсираат и дали може истиот ден. Па мајку му добар сервисер нема време истиот ден дури и распоред да си направиш то да фати во текот на денот, а не камоли тукушто дојден уред со специфичен дефект. После почнаа и проблемите, абе делот на ибеј е 5 долари а ти тука ми зимаш 1500 денари. Прво делот на ибеј немаш ни гаранција ни време да го чекаш, второ никој нормален сервисер не ти се нафаќа да ти монтира дел купен од друго место (освен во случај и да не работи да му платиш за маката - а се случуваше дури и кај најквалитетните чипови/капси од 4-5 комада, 1/2 да не работат, неможе тука просек да се земе, сега тој проблем по модерно го имаме со у2 чиповите.)
  Па само да го отворам телефонот треба да ти земам 5-10 евра релано, да го исконтролирам пред да го поправам, да направат точна дијагноза, потоа одкако ќе се растури матичната плоча притоа внимавајќи да не му оштетиш ништо еве ќе земам пример ајфон 6 да сакам да репарирам со твојов бокс, имаш можности уште од старт да му го оштетиш екранот или сензорите/звучникот/предната камера, секундарно зависи колку е извитоперена и трескана маската да се оштети самата матична плоча при отштрафување/заштравуфање поради притисокот од маската, потоа доаѓа делот каде треба да се извадат лимовите, да се изолираат останатите резервни делови да не попримат топлина и да не се изместат/оштетат па да го извадиш чипот, да го исчистиш, да го препрограмираш, да го залемиш одпоново и сето тоа за 50евра (што реално не би го правел и последно да ми е во животот) и уште велат, фуј скапо е луд сум бил :)

  Затоа хардвер работата умре и не барајте добри сервисери повеќе, нема. Лејзи станавме.
   
  На kirev и jovce. им се допаѓа ова.
 5. jovce.

  jovce. Активен Член

  Член од:
  8 авг 2010
  Мислења:
  169
  Допаѓања:
  46
  Поени од трофеи:
  28
  Во право си што и да речиш, го правевме муабетот на фб. Сум направил ама и сум сј*бал иако претходно беа известени сопствениците дека не одговарам доколку нешто тргни наопаку... и како што рече когa ќе им речиш уште 50 евра и те прават будала, а си се мачел дa го одмонтираш па да внимаваш да не го скршиш тачот или екранот и уште триста други работи... Не било како што мислев поготово за мене пошто почетник сум со работење на БГА станица па повеќе сум го користел за ресет на батерии него ли отклучување од Ајклауд.

  Патем уште еден бамп. Понудете телефонче или некој дел од пц што и да е. Да не ми седи по дома, немам ни време повеќе да чепкам за жал.  Sent from my iPhone using Tapatalk
   
 6. Alfa Mobil Team

  Alfa Mobil Team Администратор™

  Член од:
  1 фев 2008
  Мислења:
  17.483
  Допаѓања:
  2.985
  Поени од трофеи:
  358
  Телефон:
  Samsung Galaxy Note4
  РОМ/Верзија:
  SEPF_SM-N910C_5.0.1T
  Дај ми број или пиши ми на вибер одма, ти најдов купец

  075421490
   
 7. jovce.

  jovce. Активен Член

  Член од:
  8 авг 2010
  Мислења:
  169
  Допаѓања:
  46
  Поени од трофеи:
  28
  Бамп 150€ или замена за мобилен.


  Sent from my iPhone using Tapatalk
   
 8. Alfa Mobil Team

  Alfa Mobil Team Администратор™

  Член од:
  1 фев 2008
  Мислења:
  17.483
  Допаѓања:
  2.985
  Поени од трофеи:
  358
  Телефон:
  Samsung Galaxy Note4
  РОМ/Верзија:
  SEPF_SM-N910C_5.0.1T
  Диии бре, не се чувте со мојон колега ни за 100еур не успеа да го дадеш? -.-
   
 9. jovce.

  jovce. Активен Член

  Член од:
  8 авг 2010
  Мислења:
  169
  Допаѓања:
  46
  Поени од трофеи:
  28
  Па не ми звона тој воопшто така да понудата замина, сега е 150 или можи за некое телефонче иaко повеќе сум за кеш .


  Sent from my iPhone using Tapatalk
   
 10. jovce.

  jovce. Активен Член

  Член од:
  8 авг 2010
  Мислења:
  169
  Допаѓања:
  46
  Поени од трофеи:
  28
  Клуч

  Продаден надвор од форумот.


  Sent from my iPhone using Tapatalk
   
  На Alfa Mobil Team му/ѝ се допаѓа ова.
Статус на темата:
Затворена за нови мислења.

Сподели преку: