<IPBOX 2 V3 — BOX ZA APPLE UREDI> (otklucuvanje na icloud i drugi opcii) ZAMENA za Telefon ili GPU

Дискусија во форумот 'Мали огласи' започната од jovce., 12 фев 2018.

 1. jovce.

  jovce. Активен Член

  Член од:
  8 авг 2010
  Мислења:
  162
  Допаѓања:
  44
  Поени од трофеи:
  28
  BOX уредов го имам неколку месеци и има доста опции вклучувајќи го и отклучувањето на iCloud уредите т.е. таблети (некои модели). Се на се користен е 3 пати до сега за отклучување на таблети од iCloud.

  Како што напоменав:


  МОЖИ ДА СЕ ЗГОЛЕМИ МЕМОРИЈАТА НА APPLE УРЕДИ, ПРЕТЕЖНО СЕ ПРАВИ НА АЈФОНИТЕ, ПР: ОД 16ГБ НА 32, 64ГБ, 128ГБ И ТКН.
  1. Купуваш чип со поголема моерија
  2. Го вадиш стариот чип од ајфонот
  3. Ги вчитуваш податоците од стариот чип па потоа го ставаш новиот чип, ги впишуваш во новиот
  4. Го ставаш новиот чип од афјонот и со тоа добиваш поголема меморија

  ГИ РЕШАВА ПРОБЛЕМИТЕ ПРИ РИСТОР, ERROR-ГРЕШКА 1, 9, 14, 16, 20, 39, 54, 3014, 3194 И ДРУГИ. Доколку ајфонот е заглавен и на секој направен ристор ја дава истата грешка, можи да се среди со:
  1. Вадење на чипот
  2. Вчитување преку боксот, бришење на меморијата и повторно вчитување
  3. Во некој случај потребно е и нов чиш бидејќи стариот можно е да бил оштетен па поради тоа и ја дава грешката ( Давам 3 нови чипа за ајфон 6ка 16ГБ гратис)

  ОТКЛУЧУВАЊЕ НА ICLOUD на АPPLE таблети (WiFI ВЕРЗИИТЕ, ЗА ДРУГИТЕ НЕ СУМ СИГУРЕН), тие што подржуваат iOS11 се отклучуваа но од како стигна iOS11 можат да се отклучат доколку се купи сертифициран сериски број па да се активираат слободно на iOS11, додека уредите со подршка до iOS10 се активираат со пишување на нов сериски број на „грав'.
  Работи на овој принцип:
  1. Ја вадиш меморијата
  2. Ja ставаш во Боксот
  3. Ja вчитуваш, менуваш сериски број (1мин работа) ЗНАЧИ за ајпадите до iOS10 серискиот го впишуваш на "грав"
  4. Го ставаш нанд чипот повторно на таблетот и го активираш таблетот

  РЕФРЕШИРАЊЕ-ОСВЕЖУВАЊЕ НА APPLE И MI УРЕДИ, ГИ БРИШИ ЦИКЛУСИТЕ
  1. Ја ставаш батерија во Боксот
  2. Ја вчитуваш
  3. Ја бираш опцијата clear и тоа е тоа (пола мин работа).

  На еден начин се освежува батерија бидејќи циклуците се од 0, но не значи доколку батерија е подуена и ќе ја направи како нова

  ИМА SPI И EEPROM ПОДРШКА:
  Се менува ИМЕИ и решава други проблеми но да не тропам на ова поле бидејќи не сум ги користел воошто освен како што кажав сум отклучил 3 Ајпад уреди што биле на iCloud.

  Има и други работи, повеќето е објаснето по руските форуми, еден е MobileFiles, да не речам преобјаснето за разлика од англискиов форум, но исто така на англиски има на GsmHosting форумот како и по јутјуб.

  ПОВЕЌЕ ИНФО НА ХАЈПЕР ЛИНКОТ ОД GSMHOSTING И MobileFiles, како и во спојлерите (ставив спојлери за да не е ептен натрупано)

  ДА НАПОМЕНАМ:
  Иако мислам дека ова е ГСМ форум и сите се свесни како се прави оваа процедура:
  За се да е како што треба потребно е да се извади чипот (нанд меморијата), потребно е искуство и БГА станица поточно лемилица на топол воздух.


  ГО МЕНУВАМ ЗА:
  Ајфон, андроид телефон или некоја добра графичка- може и копана но добро одржувана.
  МОЖИ И КЕШ.


  Понуди можи по ПП и доколку некој го интересира нешто можи слободно да ме праша, МОЖИ И СОРАБОТКА ДОКОЛКУ НЕКОЈ САКА [​IMG]

  Слики поставив, доколку сака некој додатни или пак видео слободно можи да ме конактира по ПП или да постирам тука.
   

  Прикачени податотеки:

 2. jovce.

  jovce. Активен Член

  Член од:
  8 авг 2010
  Мислења:
  162
  Допаѓања:
  44
  Поени од трофеи:
  28
  Бамп 220€ не е фиксна.


  Sent from my iPhone using Tapatalk
   
 3. jovce.

  jovce. Активен Член

  Член од:
  8 авг 2010
  Мислења:
  162
  Допаѓања:
  44
  Поени од трофеи:
  28
  Бамп 150€

  100€ доколку ме контактира некој до крајов на неделава, потоа повторно качувам на 150€
   

Сподели преку: