iOS8 е непробоен за државните служби

Дискусија во форумот 'iOS' започната од krale, 18 сеп 2014.

 1. krale

  krale GSM master

  Член од:
  6 мар 2011
  Мислења:
  15.088
  Допаѓања:
  9.166
  Поени од трофеи:
  358
   изјави дека новиот iOS8 е првиот мобилен оперативен систем кој ниту самиот Apple, а ни било која државна безбедносна служба не можат да го пробијат за цели во кои би добиле пристап до пораките, емаиловите, говорните снимки, слики и друго.

  Новата енкрипција оневозможува било какво располагање со податоците кои се на самиот телефон без дозвола од самиот корисник.

  Со ова iOS8 е уникатен во светот на мобилните оперативни системи, бидејќи повеќето од нив оставаат намерни дозволи за производителот, операторот, а и државните служби да можат да влезат внатре во телефонот без дозвола и знаење на корисникот. Американските оператори на пример редовно тоа го прават со Андроид телефоните, под превезот на корисничка подршка.

  Дури и кога  би добил судски налог, едноставно технички е невозможно да ги извади податоците од iOS8.

  Сепак ова не е сосема крај на нападот врз приватноста на корисниците на мобилни телефони, бидејќи компаниите кои нудат услуги на телефоните ги нудат вашите податоци дури и без судски налози, по барање на истражните органи. Познато е дека Google и Yahoo го прават тоа за нивните емаил клиенти, Facebook за голем дел од вашата историја и лични пораки, а и дека операторите го прават истото со вашиот телефонски број. Сепак чекор во вистинска насока од  за враќање на загубената приватност.
   
 2. Justice for All

  Justice for All Активен Член

  Член од:
  22 окт 2008
  Мислења:
  230
  Допаѓања:
  102
  Поени од трофеи:
  43
  Од кај ти е оваа информација?
   
 3. RagingDemon

  RagingDemon 20h SOT

  Член од:
  26 јун 2011
  Мислења:
  4.100
  Допаѓања:
  4.378
  Поени од трофеи:
  208
  Телефон:
  Nexus Master Race
  РОМ/Верзија:
  Android 7.1.2
  Го "заборави" и Епл.
  Ништо де, се случува, ненамерно. :rolleyes:
   
 4. Ilija

  Ilija GSM master

  Член од:
  24 мар 2010
  Мислења:
  2.035
  Допаѓања:
  1.636
  Поени од трофеи:
  208
  Телефон:
  Samsung S7 Edge
  Некако ова не ми се верува :)
  Каква приватност какви бакрачи.
   
  На RagingDemon му/ѝ се допаѓа ова.
 5. krale

  krale GSM master

  Член од:
  6 мар 2011
  Мислења:
  15.088
  Допаѓања:
  9.166
  Поени од трофеи:
  358
  Да не не прочита дека се работи за новиот iOS8 горе???

  [​IMG]
   
 6. vonuzu

  vonuzu Модератор

  Член од:
  18 окт 2009
  Мислења:
  4.402
  Допаѓања:
  2.077
  Поени од трофеи:
  208
  Телефон:
  Xiaomi Redmi Note 3
  РОМ/Верзија:
  MIUI8 by xiaomi.eu
  Џабе кога сите клипови им ги крадат од ајклауд.

  Sent from my Note II using Tapatalk
   
  На RagingDemon му/ѝ се допаѓа ова.
 7. krale

  krale GSM master

  Член од:
  6 мар 2011
  Мислења:
  15.088
  Допаѓања:
  9.166
  Поени од трофеи:
  358
  Не се сите него на тие што ставиле лозинки што се лесни да се погодат.
   
 8. Nearen

  Nearen Познат Член

  Член од:
  11 јан 2011
  Мислења:
  288
  Допаѓања:
  335
  Поени од трофеи:
  63
  LOL! Не можев а да не се јавно изнасмеам на коментаров. Излишно е и било кое клише GIF-че на муабетов. Доволно, поздрав.
   
  На zokimk, RagingDemon и Misko6000 им се допаѓа ова.
 9. krale

  krale GSM master

  Член од:
  6 мар 2011
  Мислења:
  15.088
  Допаѓања:
  9.166
  Поени од трофеи:
  358
  Па да не беше така, верувај ми досега ќе фрчеа тужби кон Apple. А такво нешто нема, значи во право сум, а LOL коментарот ти е знак само на твојата неиформираност, хејтерство или инат. :)
   
  На Noc 32 му/ѝ се допаѓа ова.
 10. haCk0r

  haCk0r GSM master

  Член од:
  11 сеп 2014
  Мислења:
  2.434
  Допаѓања:
  2.089
  Поени од трофеи:
  208
  Никот му кажува се хаха

  Sent from my Beautiful Note 3 using Tapatalk
   
  На Noc 32 и krale им се допаѓа ова.

Сподели преку: