РОМ Idol 3 6045Y - TWRP Бекап од TelekomMk Firmware 5.0.2-010 0101001

Дискусија во форумот 'Alcatel' започната од Tomekk, 3 мар 2016.

 1. Tomekk

  Tomekk Познат Член

  Член од:
  29 авг 2009
  Мислења:
  486
  Допаѓања:
  291
  Поени од трофеи:
  63
  Телефон:
  Alcatel Idol 3 5.5
  РОМ/Верзија:
  AOSP Extended 7.1.2
  Здраво!
  Пред некое време кога го зедов телефонот, по обичај експериментирав со ромови, до душа официјални ромови за телефонов но заборавив да направам бекап, а со бекапите од 6045Y европскиот модел телефонот се рестартираше на секои 3-4 минути. Единствено решение на проблемот беше флешување на официјален Телеком ром, кој го немав, и си чекав 20+ денови на сервис само за тоа.
  Чист бекап на sistem.img и boot, се флешува преку TWRP revocery.

  Screenshot_2016-03-02-14-35-21.png
  Линк за симнување
  https://drive.google.com/file/d/0BzRlcUDtRLl3WmV4LVFSQkVab2M/view?usp=sharing

  Инструкции за инсталација
  Најпрвин TWRP фолдерот се копира на мемориска картица.

  01.png
  04.png

  На крај рестартирај те го телефонот. Доколку телефонот заглавува во Alcatel логото почекајте неколку минути и повторно рестартирајте го телефонот. После тоа ќе добиете порака android is upgrading optimizing app, за на крај да се крене системот и да излезе Welcome пораката.
   
  На trte-mrte, gug1, goran и уште 3 други им се допаѓа ова.
 2. aleksandar.divitarov

  aleksandar.divitarov ------

  Член од:
  3 јан 2013
  Мислења:
  179
  Допаѓања:
  155
  Поени од трофеи:
  43
  Вчера Конечно Добивме ПРВ АПДЕЈТ од Телеком 010 01 што ги фикснува сите багови ,побрз е,камера слика поубаво,снапчат не се крашнува,вифи на аирплане моде,инстаграм видеата работат.нема лаг,нов (SECURITY PATCH 2016-02-01)...и мн други работи,

  -Некои корисници од светот добија и 010 10 ама изгледа дека овај апдејт е споен во нашиот само што го пишува 01
  ,за тие што немуе рутиран директно апдејт нека си направат

  -Еве ви Векап од TWRP на тие што вие рутиран (1,36 GB)-(BOOT & SYSTEM IMAGE)

  -ЛИНК ПОКАСНО СЕ УПЛОДИРА
   
  На goran и Tomekk им се допаѓа ова.
 3. aleksandar.divitarov

  aleksandar.divitarov ------

  Член од:
  3 јан 2013
  Мислења:
  179
  Допаѓања:
  155
  Поени од трофеи:
  43
  На goran му/ѝ се допаѓа ова.
 4. aleksandar.divitarov

  aleksandar.divitarov ------

  Член од:
  3 јан 2013
  Мислења:
  179
  Допаѓања:
  155
  Поени од трофеи:
  43
  На Dzepar и goran им се допаѓа ова.

Сподели преку: