Проблем IDOL 1 6030x не сака да се флешова

Дискусија во форумот 'Alcatel' започната од torrent, 24 дек 2015.

 1. torrent

  torrent Модератор

  Член од:
  30 мај 2008
  Мислења:
  1.135
  Допаѓања:
  86
  Поени од трофеи:
  48
  Телефон:
  i9505
  РОМ/Верзија:
  Lineage OS 16
  на телефонот предходно имаше miui rom и twrp рикавери, му побарал да се рестартира на брат ми, го рестартирал и пак исто, влегол во рикавери и му направил wipe data/factory reset потоа reboot и не запалил повеќе

  на компјутер го препознава тоа mediatek device или како и да е, има драјвер за тоа(vcom драјверите)

  е сега, најдов софтвер пробвам да го флешувам со sp flash tools и ме врти цело време низ исти грешки
  ова во download only
  BROM ERROR : S_DA_SDMMC_WRITE_FAILED (3149)

  ова во format, auto format flash,format whole flash exept bootloader
  BROM ERROR : S_PART_NO_VALID_TABLE (1037)

  симнав повеќе софтвери и истото го вади на сите.

  сум флешувал до сега повеќе телефони со sp flash tools вклучувајки и клонови, но овај ме гњави веќе 2 дена ме врти на овие 2 грешки. на телефонот свети само сината диода кога е на усб, друга реакција нема

  исто имам друга плоча од ист ваков алкател, таа почнува да флешува и застанува на 2%(жолта статусна линија), овај телефон го пали екранот но не појавува ништо
   

Сподели преку: