Huawei P20 Lite проблем со touch

Дискусија во форумот 'Huawei Smart Phones' започната од APD, 18 авг 2018.

 1. APD

  APD Член

  Член од:
  28 авг 2010
  Мислења:
  36
  Допаѓања:
  4
  Поени од трофеи:
  8
  Здраво,
  Веќе 2 дена периодично ми прави проблем телефонот, во горна зона на екранот, сам се стиска тачот во хоринзонтална линија.
  Уклучив show touches, за да се гледа каде стиска, испраќам видео за да биде појасно.
  Телефонот е прилично нов, неколку месеци, чуван во оригинална футрола, никогаш не паѓал, не е удиран и слично.
  Factory reset не помага.

  Мислење? Сервис? http://cloud.tapatalk.com/s/5b77fc379723c/video-171d7111bfef0acbe7debf439c3fa726-V.mp4

  Sent from my ANE-LX1 using Tapatalk
   
 2. Alfa Mobil Team

  Alfa Mobil Team Администратор™

  Член од:
  1 фев 2008
  Мислења:
  17.483
  Допаѓања:
  2.985
  Поени од трофеи:
  358
  Телефон:
  Samsung Galaxy Note4
  РОМ/Верзија:
  SEPF_SM-N910C_5.0.1T
  Прилично нов уред за да имаме искуство со сериски грешки, најверојатно имаш гаранција и ќе си го однесеш да ти го променат доколку немаш физички оштетувања. До сега сум имал случаеви жолти линии да се појавуваат од прегревање и им ги признаваат под гаранција.
  Без да се проба со нов екран (што сум 100% сигурен дека е до тоа) неможе да се има крајна дијагноза.
   
 3. APD

  APD Член

  Член од:
  28 авг 2010
  Мислења:
  36
  Допаѓања:
  4
  Поени од трофеи:
  8
  Фала за одговорот Алфа,
  Да, има гаранција, така и планирав да го однесам да ми го заменат или поправат...

  Интересно е што еве повеќе од 2 дена не се случил проблемот. Се си работи нормално... Избришав 5-6 апликации, исчистив кеш и дата на некои, clean направив и тн... Тоа ми влева мала надеж дека можеби се работи за софтверски проблем... Ама чудно е што претходно фактори ресет не помогна..

  Сега и да го однесам на сервис неможам да им го покажам во живо проблемот да го видат...евентуално видеото да им го пуштам :)


  Поздрав

  Sent from my ANE-LX1 using Tapatalk
   
 4. Alfa Mobil Team

  Alfa Mobil Team Администратор™

  Член од:
  1 фев 2008
  Мислења:
  17.483
  Допаѓања:
  2.985
  Поени од трофеи:
  358
  Телефон:
  Samsung Galaxy Note4
  РОМ/Верзија:
  SEPF_SM-N910C_5.0.1T
  Не сум имал до сега таков случај да е софтвер, најчесто кога ќе се поремети софтверот тачот нема убав сенс на работа или дезориентирано работи. Јас сепак мислам дека е електрониката, флетовите. Во секој случај ако не ти се повтори случајот, џабе ќе го носиш во овластен сервис - они ако на тест приметат дека се работи, не ги поправаат по желба на корисникот. Секојдневно имам поплаки као имаат проблем со мрежа на мобилниот, 2 дена работи, 1 ден нема мрежа и баш во периодот додека е во сервисот има цело време мрежа и немаат што да поправаат и најчесто му велат на клиентот, го поминавме софтверски сега се е во ред :)
   
 5. APD

  APD Член

  Член од:
  28 авг 2010
  Мислења:
  36
  Допаѓања:
  4
  Поени од трофеи:
  8
  Фала на советот, ако е хардверски проблем сигурно ќе се повтори кога тогаш, имам уште 1 година и 8 месеци гаранција, така да ќе го однесам и ќе го сменат/поправат :)

  Sent from my ANE-LX1 using Tapatalk
   
  На Alfa Mobil Team му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели преку: