Huawei P20 Lite проблем со touch

Дискусија во форумот 'Huawei Smart Phones' започната од APD, 18 авг 2018.

1. APD

APD Член

Член од:
    28 авг 2010
    Мислења:
    36
    Допаѓања:
    4
    Поени од трофеи:
    8
    Здраво,
    Веќе 2 дена периодично ми прави проблем телефонот, во горна зона на екранот, сам се стиска тачот во хоринзонтална линија.
    Уклучив show touches, за да се гледа каде стиска, испраќам видео за да биде појасно.
    Телефонот е прилично нов, неколку месеци, чуван во оригинална футрола, никогаш не паѓал, не е удиран и слично.
    Factory reset не помага.

Мислење? Сервис? http://cloud.tapatalk.com/s/5b77fc379723c/video-171d7111bfef0acbe7debf439c3fa726-V.mp4

Sent from my ANE-LX1 using Tapatalk

2. Alfa Mobil Team

Alfa Mobil Team Администратор™

Член од:
    1 фев 2008
    Мислења:
    17.459
    Допаѓања:
    2.971
    Поени од трофеи:
    358
    Телефон:
    Samsung Galaxy Note4
    РОМ/Верзија:
    SEPF_SM-N910C_5.0.1T
    Прилично нов уред за да имаме искуство со сериски грешки, најверојатно имаш гаранција и ќе си го однесеш да ти го променат доколку немаш физички оштетувања. До сега сум имал случаеви жолти линии да се појавуваат од прегревање и им ги признаваат под гаранција.
    Без да се проба со нов екран (што сум 100% сигурен дека е до тоа) неможе да се има крајна дијагноза.

3. APD

APD Член

Член од:
    28 авг 2010
    Мислења:
    36
    Допаѓања:
    4
    Поени од трофеи:
    8
    Фала за одговорот Алфа,
    Да, има гаранција, така и планирав да го однесам да ми го заменат или поправат...

Интересно е што еве повеќе од 2 дена не се случил проблемот. Се си работи нормално... Избришав 5-6 апликации, исчистив кеш и дата на некои, clean направив и тн... Тоа ми влева мала надеж дека можеби се работи за софтверски проблем... Ама чудно е што претходно фактори ресет не помогна..

Сега и да го однесам на сервис неможам да им го покажам во живо проблемот да го видат...евентуално видеото да им го пуштам :)

Поздрав

4. Alfa Mobil Team

Alfa Mobil Team Администратор™

Член од:
    1 фев 2008
    Мислења:
    17.459
    Допаѓања:
    2.971
    Поени од трофеи:
    358
    Телефон:
    Samsung Galaxy Note4
    РОМ/Верзија:
    SEPF_SM-N910C_5.0.1T
    Не сум имал до сега таков случај да е софтвер, најчесто кога ќе се поремети софтверот тачот нема убав сенс на работа или дезориентирано работи. Јас сепак мислам дека е електрониката, флетовите. Во секој случај ако не ти се повтори случајот, џабе ќе го носиш во овластен сервис - они ако на тест приметат дека се работи, не ги поправаат по желба на корисникот. Секојдневно имам поплаки као имаат проблем со мрежа на мобилниот, 2 дена работи, 1 ден нема мрежа и баш во периодот додека е во сервисот има цело време мрежа и немаат што да поправаат и најчесто му велат на клиентот, го поминавме софтверски сега се е во ред :)

5. APD

APD Член

Член од:
    28 авг 2010
    Мислења:
    36
    Допаѓања:
    4
    Поени од трофеи:
    8
    Фала на советот, ако е хардверски проблем сигурно ќе се повтори кога тогаш, имам уште 1 година и 8 месеци гаранција, така да ќе го однесам и ќе го сменат/поправат :)

На Alfa Mobil Team му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели преку: