HTC ONE X+ custom rom back to Original.

Дискусија во форумот 'HTC One Series' започната од Dzole, 30 јан 2014.

 1. Dzole

  Dzole џанкер во криза

  Член од:
  10 мај 2008
  Мислења:
  1.013
  Допаѓања:
  96
  Поени од трофеи:
  48
  Htc One X+ моментално има елегнација ром кастм, со S-ОFF.
  Како можам да видам кој е соодветен официјален ром, и дали може да го флешнам да си биде во оригинална состојба?
   
 2. Gajche

  Gajche GSM master

  Член од:
  26 јун 2011
  Мислења:
  7.980
  Допаѓања:
  8.116
  Поени од трофеи:
  258
  Прво во фастбут ќе го видиш CID бројот и H Boot верзијата и по тоа ќе видиш кој фирмвер може да го инсталираш за да се вратиш на сток.
  После ќе симнеш фирмвер во RUU екстензија со тој CID број.
  (Пред да полнеш со било што ќе си напраиш бекап на битните работи)
  Ќе треба да симнеш adb и fastboot и да ги отпакуваш во некоја папка пример
  C:\Android
  во истата папка ќе кликнеш shift тастатура и десен клик на маус и ќе одбереш open command prompt here.
  Ќе го стаиш телефонот во USB fastboot и во команд промпт ќе пишеш:
  fastboot oem lock
  Со ова ќе го заклучиш бутлиадерот и ќе ти се избрише се од телефонот.
  После ова само дабл клик на RUU фирмверот што го симна и ќе ти се преинсталира оргиналниот сток фирмвер.
  (Има повеќе верзии фирмвери RUU ,ќе си одбереш далу сакаш андроид 4.1.1 или 4.2.2 и.т.н битно е само RUU фирмверот да биде за тој CID број кој го пишува во фастбут .
  Пошто си S-Off не е ни толку битен CID бројот.
  Пробај со било кој RUU со било кој CID па ако не сака тогаш симни со истот CID од фастбут.
  Најбитно е прво да го заклучиш бутлоадерот пошто со отклучен бутлоадер неможе да се вратиш на одрутиран сток фирмвер.
  Ако не ти смета рутот,можеш да симнеш нандроид бекап или сток фирмвер кој се флешува преку CWM или TWRP рекавери и да го флешнеш сток фирмверот преку рекавери,само имај на ум дека овие се пре-рутирани,не се фул сток,имаат рут.
  Имаш и фул видеа на youtube со инструкции,само пиши на јутуб htc one x+ back to stock и следи ги инструкциите.


  Имаш и уште една метода
  Да симнеш сток фирмвер без рут.
  Да го флешнеш boot.img од тој сток ром преку фастбут.
  Да го PUSH фирмверот со adb push команда преку command prompt.
  Да го флешнеш ромот преку CWM или TWRP.
  Да флешнеш сток рекавери и сток boot.img уште еднаш и на крај да го заклучиш бутлоадерот преку CMD со командата горе што ја пишав .

  Мислам дека најлесно е да симнеш нандроид бекап да напраиш рестор од нандроид преку CWM или TWRP recovery
  Да флешнеш сток рекавери и да го заклучиш бутлоадерот на крај.

  Еве тука имаш објаснето од А до Ш

  http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2412147


  Тоа е тоа

  Sent from my Samsung Galaxy Note 3 SM-N9005 using Tapatalk Pro
   
  На Dzole му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Dzole

  Dzole џанкер во криза

  Член од:
  10 мај 2008
  Мислења:
  1.013
  Допаѓања:
  96
  Поени од трофеи:
  48
  Благодарам, утре ке пробам па ке пишам ако ми треба помош.
   
 4. Dzole

  Dzole џанкер во криза

  Член од:
  10 мај 2008
  Мислења:
  1.013
  Допаѓања:
  96
  Поени од трофеи:
  48
  Телефонов кажува S-ON, hboot 1.72.0000 ; cid HTC_E11 ..
  Чаре?
   
 5. Pane-G

  Pane-G GSM master

  Член од:
  23 јул 2009
  Мислења:
  3.668
  Допаѓања:
  1.312
  Поени од трофеи:
  208
  Телефон:
  iPhone 5s
  Телефонот треба да направиш на S-OFF и повторно да направиш постапката


  Sent from my iPad 3 using Tapatalk
   
  На Dzole му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Gajche

  Gajche GSM master

  Член од:
  26 јун 2011
  Мислења:
  7.980
  Допаѓања:
  8.116
  Поени од трофеи:
  258
  Барај фирмвер за тој CID.
  Аки нема за тој ЦИД тогаш праи с офф па после ќе можеш да флешнеш од било кој цид фирмвер.
  На крај инсталираш сток рекавери и заклучуваш бутлоадет и си фул сток.
  Ваљда АтомАнт ќе прочита па ако има време ќе ти пипе фул инструкции со линкови.
  (Има фул тема на форумов за Оне Х процедурата е иста и кај Оне Х+)

  Sent from my Nexus 5 using Tapatalk
   
  На Dzole му/ѝ се допаѓа ова.
 7. AtoM-AnT

  AtoM-AnT Модератор

  Член од:
  26 мар 2010
  Мислења:
  2.175
  Допаѓања:
  913
  Поени од трофеи:
  208
  Твојот телефон е од WWE верзијата и лесно се наоѓа ром за него.
  Оригиналниот ром можеш да го симнеш од овде а како ќе го направиш сето тоа повеќе информации во оваа тема.
   
  На Dzole му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Dzole

  Dzole џанкер во криза

  Член од:
  10 мај 2008
  Мислења:
  1.013
  Допаѓања:
  96
  Поени од трофеи:
  48
  Тоа е точниот ром од линкот според ЦИД кој можам да го користам во случајов?
  --- надополнето: Feb 1, 2014 12:37 PM ---
  Тоа е точниот ром од линкот според ЦИД кој можам да го користам во случајов?
   

Сподели преку: