HTC M8s не се стартува, трепка црвено на полнач

Дискусија во форумот 'HTC' започната од spiderwebmkd, 27 јул 2017.

 1. spiderwebmkd

  spiderwebmkd Нов член

  Член од:
  27 јул 2017
  Мислења:
  4
  Допаѓања:
  0
  Поени од трофеи:
  1
  Телефон:
  HTC M8s
  Значи, малку ќе биде подолг постот, да објаснам околностите под кои ми се случи дефектот. Имам HTC M8s, купен од Телеком пред нецели 2 години. Пред 4-5 месеци почна ненормално да кочи, апликациите да crash-оваат, и не можеше да се инсталира најновиот OTA update (паѓаше на 25%). Малку прочепкав, и го најдов stock ROM-от една верзија пред онаа што во тој момент ја имав, го флешовав и потоа го инсталирав најновиот update. Телефонот работеше беспрекорно до пред неколку дена.

  - на сред работа, ми се рестартира, и после вклучувањето ми покажа текст дека податоците се енкриптирани и морам да внесам screen PIN unlock code за да ги отклучам. Внесив 4 нули, и ме однесе на друг screen, кај што пишуваше дека податоците не можат да се декриптираат и веројатно се коруптирани, и дека морам да направам factory reset. Си реков да не е некаков glitch, пробав рестарт неколку пати, но секој пат беше истото
  - на вториот screen имаше копче за factory reset. После неколкуте restart обиди, го кликнав копчето, но телефонот не се ресетира, туку само се рестартира, и повторно се појавија истите screen-ови. Пробав уште неколку пати, но безуспешно.
  - го бутирав телефонот во бутлоадер, и пробав factory reset од таму. Factory reset фрли Error! Некои патеки не можеле да бидат најдени или не можеле да се прочитаат, не успеав сите грешки да ги забележам, но беа многу. Неколку пати пробав, истото.
  - последно што можев да направам е да го флешовам stock ROM-от што го флешовав минатиот пат кога имав проблеми. Го ставив на картица, бутирав бутлоадер, потврдив за флешовање и флешовањето беше успешно. Press Power to reboot. Притиснав
  - кога се вклучи телефонот, се заглави на HTC логото. Почекав некаде околу половина час, и кога видов дека нема чаре, Power+VolumeDown за да го исклучам.
  - пробав да го уклучам, ништо... не реагира. Кога ќе го ставам на полнач, трепка црвеното сијаличе.

  Чаре? Или толку од телефонот?
   
 2. Kaiser

  Kaiser Нов член

  Член од:
  18 окт 2010
  Мислења:
  16
  Допаѓања:
  1
  Поени од трофеи:
  3
  Телефон:
  iPhone8
  јас го имам како резервен телефон дома од причина што и на мене (всушност на жена ми) почна да се гаси во сред работење.

  Дали си ја проверил батеријата?

  Веројатно тоа е неврзано со твојов проблем, ама ете прво човек да исклучи.

  Инаку во Скопје генерално не баш лесно се наоѓа батерија за M8S, сосема се различни со поголемиот брат М8.
   
 3. Alfa Mobil Team

  Alfa Mobil Team Администратор™

  Член од:
  1 фев 2008
  Мислења:
  17.497
  Допаѓања:
  2.978
  Поени од трофеи:
  358
  Телефон:
  Samsung Galaxy Note4
  РОМ/Верзија:
  SEPF_SM-N910C_5.0.1T
  Па дури и за М8 не се наоѓа, ама некако од М8 навака М серииве се покажаа доста чкартно, технички имаат проблеми со меморијата и е незаменлива, како и да е дури и нас како професионалци некогаш ни требаат 3-4 дена додека да установиме дали е сигурно до тој проблем. Самото отварање на уредот, наоѓање на оригинални резервни делови, па дури и да даде знаци на живот и влегува до фастбут самата софтверска интервенција е доста покомплицирана кај хтц уреди за разлика од лг/самсунг/хуавеи/алкател :)
   
  На Kaiser му/ѝ се допаѓа ова.
 4. spiderwebmkd

  spiderwebmkd Нов член

  Член од:
  27 јул 2017
  Мислења:
  4
  Допаѓања:
  0
  Поени од трофеи:
  1
  Телефон:
  HTC M8s
  Батеријата е првото нешто што проверив, додуша батеријата не беше оригиналниот проблем, но и тоа е испробано. Софтверски е проблемот, изгледа меморијата беше коруптирана, и при флешовањето некој битен податок се има снимено на оштетениот дел. Пробав неколку сервиси, сите ми откажаа, ми рекоа дека телефонот е брикнат. Веќе и јас изгубив надеж, си купив А5 2017, го користам веќе 4 месеци. Ако некој се нафаќа да си поигра со HTC-то, радо би му го дал, така ми седи дома.
   
 5. Alfa Mobil Team

  Alfa Mobil Team Администратор™

  Член од:
  1 фев 2008
  Мислења:
  17.497
  Допаѓања:
  2.978
  Поени од трофеи:
  358
  Телефон:
  Samsung Galaxy Note4
  РОМ/Верзија:
  SEPF_SM-N910C_5.0.1T
  Пошо сум еден од најспорите за вакви сервиси, доколку имаш трпение: https://goo.gl/maps/jFZQp47K7p52
   
 6. spiderwebmkd

  spiderwebmkd Нов член

  Член од:
  27 јул 2017
  Мислења:
  4
  Допаѓања:
  0
  Поени од трофеи:
  1
  Телефон:
  HTC M8s
  Ќе го добиеш од понеделник. Имам другар што ќе оди Скопје, па ќе го пуштам да ти го донеси. Треба нешто да се најави (пр. од GSM форумот HTC-то) или ќе ти текне кога ќе ти го донесат? :)
   
 7. Alfa Mobil Team

  Alfa Mobil Team Администратор™

  Член од:
  1 фев 2008
  Мислења:
  17.497
  Допаѓања:
  2.978
  Поени од трофеи:
  358
  Телефон:
  Samsung Galaxy Note4
  РОМ/Верзија:
  SEPF_SM-N910C_5.0.1T
  нека има со него едно ливче со твое име, број за контакт и повратна адреса.
   
 8. spiderwebmkd

  spiderwebmkd Нов член

  Член од:
  27 јул 2017
  Мислења:
  4
  Допаѓања:
  0
  Поени од трофеи:
  1
  Телефон:
  HTC M8s
  Би требало другар ми да помине оваа недела да ти го донесе телефонот. Не знам дали ќе си ти таму или имаш вработен, ќе му речам да го пријави како „HTC-то од Битола“, не можеш да згрешиш така :) Поздрав
   

Сподели преку: