HTC: Нема повеќе апдејти за One S

Дискусија во форумот 'HTC One Series' започната од BokUre, 8 јул 2013.

 1. zokimk

  zokimk Искусен член

  Член од:
  25 мар 2012
  Мислења:
  1.821
  Допаѓања:
  1.712
  Поени од трофеи:
  178
  Google телефон е. Сега што е изработка на ЛГ друго е. Збориме за подршка.
   
 2. Gajche

  Gajche GSM master

  Член од:
  26 јун 2011
  Мислења:
  7.980
  Допаѓања:
  8.116
  Поени од трофеи:
  258
  Пoдршка има еден куп на XDA,не се официјални HTC-firmwares ама сепак е 99% блиску до оргиналот.
  Мада ARHD by mike1986 е каде каде подобра варијанта од сток ромот.
  Така да сепак не е лошо.
  Катастрофален е чекорот од страна на HTC али тоа е тоа,нема бегање.
   
  На Pane-G му/ѝ се допаѓа ова.
 3. RagingDemon

  RagingDemon 20h SOT

  Член од:
  26 јун 2011
  Мислења:
  4.050
  Допаѓања:
  4.316
  Поени од трофеи:
  208
  Телефон:
  Nexus Master Race
  РОМ/Верзија:
  OP5, Android Pie
  Ај да не се лажеме, апдејт не е повисока бројка на верзијата, а се останато осакатено и оневозможено.

  Sent from my AOKP HTC Pyramid
   
  На Tomekk и zokimk им се допаѓа ова.
 4. RagingDemon

  RagingDemon 20h SOT

  Член од:
  26 јун 2011
  Мислења:
  4.050
  Допаѓања:
  4.316
  Поени од трофеи:
  208
  Телефон:
  Nexus Master Race
  РОМ/Верзија:
  OP5, Android Pie
  Што се однесува до мене може никогаш и да не исфрлат апдејт, секако никогаш не сум користел официјален.
  Али проблемот е во тоа што ако ХТЦ не исфрли апдејт тоа ја отежнува или дури и оневозможува работата на девелоперите кои прават кастом ромови бидејќи ќе немаат ресурси.

  Sent from my AOKP HTC Pyramid
   
 5. Gajche

  Gajche GSM master

  Член од:
  26 јун 2011
  Мислења:
  7.980
  Допаѓања:
  8.116
  Поени од трофеи:
  258
  Ќе се снајдат,ќе го земат кодот на пример за 4.3 од самсунг сгс 4 гугл едишн
  ќе ги прекуцаат драјверите за моделите htc one чипсет и ете ти ресурси :)
  ,јес да е губење време али друга алтернатива немаат освен да го зимаат сорс кодот директ од гугл и да прекуцуваат драјвери или да користат постарри драјвери од jelly bean или ICS
  кога се htc неодговорни тоа е тоа
   
 6. Pane-G

  Pane-G GSM master

  Член од:
  23 јул 2009
  Мислења:
  3.671
  Допаѓања:
  1.312
  Поени од трофеи:
  208
  Телефон:
  iPhone 5s
  Имаат доволно ресурси еве на пример за мојот ДХД во XDA девелопери да видиш какви ресурси натрупале земаат кодови од Ехсперија Z ,СГС 3 па дури и Алкател LoL :D


  Sent from my iPad 3 using Tapatalk 2
   
 7. RagingDemon

  RagingDemon 20h SOT

  Член од:
  26 јун 2011
  Мислења:
  4.050
  Допаѓања:
  4.316
  Поени од трофеи:
  208
  Телефон:
  Nexus Master Race
  РОМ/Верзија:
  OP5, Android Pie
  Затоа што прекуцување на драјвери е мачкина кашлица xD xD
  Не бива така тоа пријателе ќе земат нешто од самсунг, ќе земат нешто од сони, ќе прекуцаат драјвери... Не се тие вработени во ХТЦ и не зимаат пари за тоа па да губат толку време и да се замараат, и плус драјвери не се прекуцуваат така.
  Користење на постари драјвери е некакво решение и настрана што огромна работа е тоа, ама пак истите не се компатибилни со поновите кернели во новите верзии на андроид и не може истото долго да тера.
  Еве самите CyanogenMod сега скоро исфрлија од поддршка еден nVidia чипсет (не се сеќавам која беше) поради што истиот немаше доволна поддршка од компанијата. Штом CyanogenMod не можат да се замараат со "прекуцување", што останало за останатите.

  Sent from my AOKP HTC Pyramid
   
 8. RagingDemon

  RagingDemon 20h SOT

  Член од:
  26 јун 2011
  Мислења:
  4.050
  Допаѓања:
  4.316
  Поени од трофеи:
  208
  Телефон:
  Nexus Master Race
  РОМ/Верзија:
  OP5, Android Pie
  Абе они портуваат, ама не е исто портувани ресурси и ресурси директно од производителот. (ова јасно ко ден е)
  Прво, далеку повеќе работа е и многумина ги баталуваат тие телефони.
  Друго, имаат некомпатибилност поради стари драјвери.

  Sent from my AOKP HTC Pyramid
   
 9. krale

  krale GSM master

  Член од:
  6 мар 2011
  Мислења:
  15.059
  Допаѓања:
  9.142
  Поени од трофеи:
  358
  Поарно и тоа, него ли ништо, така? :)
   
 10. pornO_staR

  pornO_staR Претседател на ГСМ МК

  Член од:
  12 фев 2008
  Мислења:
  229
  Допаѓања:
  18
  Поени од трофеи:
  18
  Абе не знам кај прочитав пред некој ден дека сепак ќе пуштале апдејт за One S, иначе на one x plus пуштен e 4.2.2 со сенс 5 за некои региони а на XDA веќе има ром на 4.2.2

  Sent from my HTC One X+ using Tapatalk 4
   

Сподели преку: