HTC: Нема повеќе апдејти за One S

Дискусија во форумот 'HTC One Series' започната од BokUre, 8 јул 2013.

 1. BokUre

  BokUre GSM master

  Член од:
  18 јан 2009
  Мислења:
  11.750
  Допаѓања:
  6.010
  Поени од трофеи:
  358
  Кога ќе купите некои од поскапите Android телефони, вие имате неколку очекувања. Пред се, и најважно, е дека телефонот ќе ви трае добри две години пред да изгледа како „диносаурус“...

  [​IMG]

  Втората работа која би ја очекувале е дека ќе добивате нови апдејти и функционалности како што Android ќе продолжува да расте. Заради тоа, овој потег на HTC е навистина разочарувачки. Продажбата на телефонот почна пред една година, односно во април 2012-та, а веќе денес компанијата потврди дека неговите сопственици засекогаш ќе бидат „заглавени“ со Android 4.1.1 и Sense 4+.
  One S воопшто не е слаб модел и поседува солиден dual-core процесор што веројатно може да ги „издржи“ најновите верзии на Android. Проблемот е што HTC сака да се фокусира на иднината, па нема време за своите постари телефони. Сепак, доколку ги игнорирате постоечките корисници, тогаш мала е веројатноста дека тие би ви останале лојални. HTC секогаш ги фали своите телефони и таа возбуда трае неколку месеци, а потоа моделите се водат како „застарени диносауруси“.
  Не би можеле директно да споредуваме, но iPhone 4, кој поседува single-core процесор, ќе добие iOS 7. Точно, компанијата Apple оптимизира помалку мобилни телефони, но затоа имаат огромна бренд лојалност.
   
  На Pane-G, krale и MacedonianBoy им се допаѓа ова.
 2. krale

  krale GSM master

  Член од:
  6 мар 2011
  Мислења:
  15.059
  Допаѓања:
  9.142
  Поени од трофеи:
  358
  Дебакл. Овој модел е меѓу поновите и да не добива подршка е стварно мизерно.
   
  На Klanistok и BokUre им се допаѓа ова.
 3. BokUre

  BokUre GSM master

  Член од:
  18 јан 2009
  Мислења:
  11.750
  Допаѓања:
  6.010
  Поени од трофеи:
  358
  е поради истава причина ја поставив (ископирав од порталот) темава.


  Sent from my iPhone 5 using Tapatalk 2
   
  На Klanistok му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Klanistok

  Klanistok Администратор™

  Член од:
  8 јун 2009
  Мислења:
  943
  Допаѓања:
  554
  Поени од трофеи:
  93
  катастрофа, ако не се способни за апдејти нека не стават сенс.
   
  На BokUre му/ѝ се допаѓа ова.
 5. AlexM

  AlexM Познат Член

  Член од:
  11 мар 2010
  Мислења:
  1.152
  Допаѓања:
  407
  Поени од трофеи:
  83
  Точно нека ги пуштаат со сток андроид, ме разочарува htc. Вади одлични премиум телефони и ненуди никаква поддршка. За нив катастрофа. Сами си ја уништија репутацијата што ја уживаја кај потрошувачите
   
  На Klanistok му/ѝ се допаѓа ова.
 6. krale

  krale GSM master

  Член од:
  6 мар 2011
  Мислења:
  15.059
  Допаѓања:
  9.142
  Поени од трофеи:
  358
  Дечки, да бидеме искрени, па доста го подржуваа овој модел, што сакате вие.
   
  На Klanistok му/ѝ се допаѓа ова.
 7. ilche11

  ilche11 Познат Член

  Член од:
  8 мај 2011
  Мислења:
  1.351
  Допаѓања:
  217
  Поени од трофеи:
  63
  Oдма споредби со ајфон ... многу нормално дека ќе имаат поддршка ајфоните кога имаат само 6 модели на телефони ... ајфоните се башка приказна и затоа имаат најака оптимизација
   
 8. krale

  krale GSM master

  Член од:
  6 мар 2011
  Мислења:
  15.059
  Допаѓања:
  9.142
  Поени од трофеи:
  358
  Па и ХТЦ нема баш премногу модели...

  HTC DESIRE C
  Desire X
  ONE V
  ONE X
  ONE S
  Desire V

  и уште 2-3 модела варијација на тема.

  Ако ова не можат да го подржуваат, нека почнат да произведуваат макарони поарно.
   
  На supermen, Nearen и BokUre им се допаѓа ова.
 9. RagingDemon

  RagingDemon 20h SOT

  Член од:
  26 јун 2011
  Мислења:
  4.050
  Допаѓања:
  4.316
  Поени од трофеи:
  208
  Телефон:
  Nexus Master Race
  РОМ/Верзија:
  OP5, Android Pie
  Ова не е ништо ново, HTCrap се познати по напуштање на телефоните. Истото го направија со дизајр, со сензејшн, еве сега со one s и со многу други, а следен е one.
  За иронијата да биде поголема прво кажаа дека One S ќе добие апдејт, а потоа велат дека нема :Кома:
  Со ваквите постапки буквално на своите корисници има велат "кој ве е*е" и после се чудат зошто пластиката на Самсунг се продава повеќе од нивниот алуминиум и зошто доаѓаат во ситуации пред банкрот.

  Баш поради ваквите "кој ве е*е" моменти, HTC никогаш повеќе.
   
  На Pane-G, zokimk и BokUre им се допаѓа ова.
 10. BokUre

  BokUre GSM master

  Член од:
  18 јан 2009
  Мислења:
  11.750
  Допаѓања:
  6.010
  Поени од трофеи:
  358
  памти кога сум ти ставил лајк хаха
  мене знаеш што ме иритира највеќе кај хтц, исти ос, исти хардвер со с4 хтц уан, с4 е каде каде попптимизиран од хтц то.


  Sent from my iPhone 5 using Tapatalk 2
   
  На RagingDemon му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели преку: