Hard Reset за сите Android телефони

Дискусија во форумот 'Апликации, игри и туторијали за Android' започната од Alfa Mobil Team, 14 јан 2011.

 1. mitkotashov

  mitkotashov Нов член

  Член од:
  28 јан 2014
  Мислења:
  10
  Допаѓања:
  0
  Поени од трофеи:
  1
  Za Samsung Galaxy Core
   
 2. Bumblebee

  Bumblebee Администратор®

  Член од:
  3 јан 2012
  Мислења:
  7.242
  Допаѓања:
  6.450
  Поени од трофеи:
  258
  Телефон:
  iPhone 6s
  Добра вечер, добро ве најдовме...
  Биди малце по културен, прв пост ни интерпукциски знак ни ништо...а и на кирилица не пишуваш...

  Иначе повели
   
 3. mitkotashov

  mitkotashov Нов член

  Член од:
  28 јан 2014
  Мислења:
  10
  Допаѓања:
  0
  Поени од трофеи:
  1
  Благодарам,и се извинувам,не сум запознаен уште како што одат работите :)
   
 4. Gajche

  Gajche GSM master

  Член од:
  26 јун 2011
  Мислења:
  8.187
  Допаѓања:
  8.316
  Поени од трофеи:
  258
  Хард ресет:
  Држиш хоум+паувер+волуме уп и влегуваш во рекавери.
  Во рекавери со волуме копчињата одбираш wipe data/factory reset и со power го изврашуваш ресетот на крај одиш на reboot system now.
  Тоа е тоа

  Sent from my Nexus 5 using Tapatalk
   
  На mitkotashov му/ѝ се допаѓа ова.
 5. BOBI2006

  BOBI2006 Член

  Член од:
  26 јан 2009
  Мислења:
  154
  Допаѓања:
  24
  Поени од трофеи:
  18
  А,за HTC sensation,заклучен и по неколку неуспешни обиди да ја погоди лозинката,се блокира.
  И сега hard reset?

  Sent from my QC790 using Tapatalk
   
 6. Torte Mobile

  Torte Mobile Супер Модератор

  Член од:
  5 фев 2008
  Мислења:
  9.972
  Допаѓања:
  3.912
  Поени од трофеи:
  258
  Телефон:
  Samsung NOTE 8
  Извади ја батеријата и повторно врати ја ... задржи на волуме минус и пауер копчето заедно додека не ти влезе во бут - бел екран со пишуваници :)
  нагоре надоле се мрда со волуме копчињата а се прифаќа команда со пауер копчето

  оди на хард ресет и клик ... дет'с ит
   
  На BOBI2006 му/ѝ се допаѓа ова.
 7. bobiskopje

  bobiskopje Ajfonist

  Член од:
  5 апр 2009
  Мислења:
  155
  Допаѓања:
  11
  Поени од трофеи:
  18
  Телефон:
  iPhone 6S
  како да влезам во рековери мод на т-мобиле муви баланс ... ?
  Никако неможам ама да напоменам дека ми е заклучен со patern lock а на емаилот и пасс неможам никако да се сетам
   
 8. Pane-G

  Pane-G GSM master

  Член од:
  23 јул 2009
  Мислења:
  3.743
  Допаѓања:
  1.331
  Поени од трофеи:
  208
  Телефон:
  iPhone 5s
  Дечки ај да објасни што значат овие Ваип кеш,фулваип кеш и далвик кеш има ли разлики??? Заборавив како беше одгорот ,знам дека е хард ресет но друго мислам!?


  Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk
   
 9. DigitalDreamer

  DigitalDreamer GSM master

  Член од:
  20 фев 2009
  Мислења:
  2.889
  Допаѓања:
  2.444
  Поени од трофеи:
  208
  Телефон:
  Xperia X
  РОМ/Верзија:
  7.0
  Да разграничиме само:
  Cache - делот од апликациите што е како зачувани фотки и слични фрагменти од интернет што ги гледаш моментално
  Dalvik cache - реално со „новиот“ начин на работа на андроид апликациите со ART, апликациите што се направени во по модерен стил не кешираат со dex, туку со oat и не се со jit компајлер, туку некој хибрид и кеширањето е при инсталација на апликацијата, значи доколку апдејтираш апликација со флешување, треба да избришеш кеш, инаку доколку инсталираш апликација, со самата инсталација, кешот се брише и билда.
  Оваа акција треба да ја правиш само на свежо инсталирање на ром/апдејт доколку не постои команда во скриптата за инсталација. Модерните ромови сите го имаат вградено тоа. Евентуално ако флешуваш на пример нова системска апликација, и тогаш би било добро wipe (dalvik) cache.
  Ако е на постар телефон, може да осетиш забрзување заради ослободениот простор и побрзото пристапување само кон тоа шо треба.

  Hard reset ти е wipe cache, dalvik cache И DATА - со што ќе избришеш се што не е на системска партиција.
   
  Последна промена: 25 мар 2018
  На Dzepar и Pane-G им се допаѓа ова.

Сподели преку: