GPS уред или Tablet?

Дискусија во форумот 'Дополнителна опрема' започната од Alfa Mobil Team, 22 мај 2014.

 1. Alfa Mobil Team

  Alfa Mobil Team Администратор™

  Член од:
  1 фев 2008
  Мислења:
  17.497
  Допаѓања:
  2.978
  Поени од трофеи:
  358
  Телефон:
  Samsung Galaxy Note4
  РОМ/Верзија:
  SEPF_SM-N910C_5.0.1T
  GPS уред или Tablet?

  Се ближи лето, почести прошетки за повеќето од вас иако јас сум повеќе зимски човек. Па што советувате за дополнителен уред кој првично ќе е наменет за навигација, GPS уред да се купи или Tablet кој ќе биде мултифункционален уред + GPS уред.

  Мобилните телефони отпаѓаат од игра, затоа што доколку некој ве бара - ќе се прекинат сите операции.
  Се двоумам што да си купам за во кола, а да не е ова:
  [​IMG]
   
 2. El_Makedonero

  El_Makedonero Искусен член

  Член од:
  6 јан 2010
  Мислења:
  1.409
  Допаѓања:
  1.061
  Поени од трофеи:
  178
  Телефон:
  iPhone 6
  РОМ/Верзија:
  8.3
  Nexus 7 1/2


  Sent from my iPhone 5S (gray) using Tapatalk
   
  На kirev му/ѝ се допаѓа ова.
 3. vonuzu

  vonuzu Модератор

  Член од:
  18 окт 2009
  Мислења:
  4.313
  Допаѓања:
  2.025
  Поени од трофеи:
  208
  Телефон:
  Xiaomi Redmi Note 3
  РОМ/Верзија:
  MIUI8 by xiaomi.eu
  Па нека е и мобилен тел. Немора да го користиш со сим..
  Како и да е не купувај гпс уред, само фрлање пари.

  Sent from my GT-N7100 using Tapatalk
   
 4. Bumblebee

  Bumblebee Администратор®

  Член од:
  3 јан 2012
  Мислења:
  7.073
  Допаѓања:
  6.334
  Поени од трофеи:
  258
  Телефон:
  iPhone 6s
  ништо не купувај, класика ,ке ти го опљачкаат тебе одма:)
   
 5. Alfa Mobil Team

  Alfa Mobil Team Администратор™

  Член од:
  1 фев 2008
  Мислења:
  17.497
  Допаѓања:
  2.978
  Поени од трофеи:
  358
  Телефон:
  Samsung Galaxy Note4
  РОМ/Верзија:
  SEPF_SM-N910C_5.0.1T
  Во тоа и се сомневав, ко што сум изгубен, заборавен и живеам во шкљ држава дури и држач да оставам на шофершајбна ќе ми ја испокршат колата :D

  Ама сепак, ако не најдам некој интересен фенси уред или таблет ќе се одлучам на фабричка навигација од фиеста.
   
 6. Bumblebee

  Bumblebee Администратор®

  Член од:
  3 јан 2012
  Мислења:
  7.073
  Допаѓања:
  6.334
  Поени од трофеи:
  258
  Телефон:
  iPhone 6s
  ентериерот ти е исти како на сликата погоре на твојата фиеста? ?
   
 7. danix01

  danix01 Член

  Член од:
  28 јул 2011
  Мислења:
  149
  Допаѓања:
  14
  Поени од трофеи:
  18
  Кај мене не наога сателити без сим на iGO

  Sent from my WT19i using Tapatalk
   
 8. vonuzu

  vonuzu Модератор

  Член од:
  18 окт 2009
  Мислења:
  4.313
  Допаѓања:
  2.025
  Поени од трофеи:
  208
  Телефон:
  Xiaomi Redmi Note 3
  РОМ/Верзија:
  MIUI8 by xiaomi.eu
  Епа кај мене наога.. :-P
  Би требало да наога..

  Sent from my GT-N7100 using Tapatalk
   
 9. kirev

  kirev Познат Член

  Член од:
  14 јул 2010
  Мислења:
  1.278
  Допаѓања:
  704
  Поени од трофеи:
  113
  Ех, тури му припејд некој и готово. Ако е до тоа :)
   
 10. Alfa Mobil Team

  Alfa Mobil Team Администратор™

  Член од:
  1 фев 2008
  Мислења:
  17.497
  Допаѓања:
  2.978
  Поени од трофеи:
  358
  Телефон:
  Samsung Galaxy Note4
  РОМ/Верзија:
  SEPF_SM-N910C_5.0.1T
  Седиштата се само со различна шара и колор екранчето кај мене е обично, т.е. не е мултифункционален мултимедијален уред. Многу е јак, ама некако не ми се инвестира во колава затоа што очекувам после летово да ја мењам ако ми испадне се по план :) Иначе 600 евра одприлика чини уредот со монтажа и има опција да се поврзат камери + сензори за паркинг преку него, со блутут се поврзува преку мобилен телефон и компатибилен е со iOS каде некои функции ги превзема од самиот apple уред иако и сегашното радио кога ќе го поврзам го наоѓа ајфонот како iPod уред и сите песни ги исчитува и можам да си ги менувам преку самото радио, но ова покрај тоа што е GPS преку него можеш и смс порака да пратиш, мејл да прочиташ, повик да воспоставиш и ред други салтанати...
  Вака е моето со максимум сиромави функции, еквилајзер, саат, дека ми се отворени вратите и кои врати, појас дека немам стаено и некои тракатанци али 90% форд го направило за музика и амбиент и климата нешо преку него може да се контролира:
  [​IMG]  Додека тоа што би било алтернатива да го вградам, ова е само мал дел од функциите:


  Сепак во план сум околу нова година Mazda 6 да ја земам со фул опрема, да така се одлучувам да купам екстерен гпс уред или таблет :D па воедно и отворив тема тука малце да се дискутира. За тоа дека на некои уреди гпс-от не фукционира без сим картичка или во офлајн мод - точно е, затоа и таблет ќе купувам наместо мобилен телефон дополнително + преку глава ми е од гаџети да ги носам со себе па ако се одлучам и на GPS и за тоа ќе отвориме тема :D
  --- надополнето: May 23, 2014 9:59 AM ---
  Туку што разговарав со пријател кој работи за Ford во Ми-Да.
  [​IMG]

  Изглеа ни едното ни другото, ќе си го купам ова.
   
  На Bumblebee му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели преку: