Google Pixel

Дискусија во форумот 'Google Pixel' започната од gug1, 4 окт 2016.

 1. krale

  krale GSM master

  Член од:
  6 мар 2011
  Мислења:
  15.059
  Допаѓања:
  9.142
  Поени од трофеи:
  358
  Дали кај Пикселов нешто чудно се случува, што може да биде од монументално значење?


  Досега Гугл реално не се замараше со Андроид - тоа е проект кој не носи директно пари, туку носи пари само клиентот кој вози андроид. Познато е дека Гугл ги проституира своите Андроид корисници за да им сервира реклами. Од тие причини досега софтверски речиси да не вложуваа ништо - а и кој може да ги обвини, тие директно не продаваат телефони и немаа што да загубат или добијат ако софтверот е недоделкан. Нив ги интересира бројката на Андроид корисници, а таа постојано расте, благодарение не на премиум, туку на шитфоните.

  Но дали од Гугл полека се свестуваат дека мобилната паметна телефонија доживува плато?

  Дали знаете дека во светот има повеќе луѓе кои имаат мобилни телефони отколку луѓе кои имаат четка за заби?

  Toa неминовно значи дека бројот на корисници е некаде близу врвот. Сега борбата ќе биде да го задржите корисникот ПОВЕЌЕ да го користи вашиот софтверски продукт. Можеби сите изненадувања, посебно со камерата и гугл асистант, се токму во насока на тоа.

  Дали конечно од Гугл сфатија дека можат во нешто да бидат и добри, па и подобри од конкуренцијата зошто да не? Зошто само да се трудат половично, недовршено, недоквакано, зошто само јадни фалсификати, кога можеш во нешто да бидеш и најдобар?

  Не знам, еве што мислите вие?
   
 2. zokimk

  zokimk Искусен член

  Член од:
  25 мар 2012
  Мислења:
  1.821
  Допаѓања:
  1.712
  Поени од трофеи:
  178
  Има многу логика, посебно зашто ова е прв нели Google phone inside and out.
  Ама и тоа да им е логиката (што држи многу вода), цената не е оправдана. Требаше да одат со пониска цена, и така во некои сегменти не е премиум хардвер, па бар со прв телефон пониско да одат да придобијат што повеќе корисници и да удрат на јак маркетинг.
  Едноставно да навлечат луѓе на пиксел.  Sent from my iPhone using Tapatalk
   
 3. psyside

  psyside GSM master

  Член од:
  28 окт 2014
  Мислења:
  3.311
  Допаѓања:
  4.605
  Поени од трофеи:
  208
  Телефон:
  S7 Edge
  Сток андроид имаше голема предност порано кога другите интерфрејси беа лаговити, со еден куп џанк, со икони како од цртан филм, без теми (без рут) и без доста опции. Сега кога Google уствари копира ствари од кастом OS-те на Samsung, LG, Xiaomi итн која е предноста? мазноста не е веќе предност, земи S7-ца на кратко ќе ме сфатиш што зборам, дури и да е помазен сток-от таа разлика не е како порано кога Nexus-те газеа, сега се тука негде, па така да купам телефон заради тој за нијанса подобар софтвер, а телефонот не е комплетен за мене е не прифатливо.

  А тоа дека бранам што имам, не е заради тоа што сум го купил, него сум го купил заради тоа што е најдобро од понудата кај андроид, па така го бранам најдоброто, не своето. Значи зборам како целосен продукт, не само OS-то, кој секако е тука некаде. Да не зборам за батеријата која кај Samsung редовно е на многу високо ниво, за еден тон опции кои ги нема на сток, за далеку подобрата камера апликација, и ред други работи.

  Сток е број 1, но веќе не е како порано ден и ноќ - па така сега, само хардкот сток андроид фан би земал Pixel, за се друго како целосен уред S7/Edge го цепа Pixel.
   
  На zokimk и krale им се допаѓа ова.
 4. krale

  krale GSM master

  Член од:
  6 мар 2011
  Мислења:
  15.059
  Допаѓања:
  9.142
  Поени од трофеи:
  358
  Респект за ставот иако не се сложувам со се што кажа.


  Пази, цената не е ништо посебно. Вие гледате од наш аспект, а ние не сме битни за пазарот на овие телефони. Битни се богатите земји, тоа е реалноста. А таму дали некој ќе плати 20 или 30 долари месечно, мх нема ни да примети. Искуството е побитно од цената таму. Пазете таму се уште луѓе купуваат телевизори по 3000-4000 долари, и тоа дури се и попродавани од некои од 300долари. Значи цената не е никакво мерило, обрнете само внимание на квалитетот и на искуството. Искуството се продава во Америка и Европа.
   
  На DigitalDreamer му/ѝ се допаѓа ова.
 5. zokimk

  zokimk Искусен член

  Член од:
  25 мар 2012
  Мислења:
  1.821
  Допаѓања:
  1.712
  Поени од трофеи:
  178
  Така е, во право си, знаев дека ќе ме разбереш така ради цената.
  Не мислев во таа насока.
  Едноставно со малку пониска цена можеа да пробаат да придобијат голем дел да речеме од иос и самсунг корисници.
  Значи на секаков начин да пробаат да го пробијат "новиот" бренд пиксел. Нели збориме за широка маса на корисници, лаици да привлечат, не само гикови. Ова не е сега телефон ефтин за гикови и девелопери.
  Некако стратегијата/маркетинг за пробивање не ми изгледа дека им оди во прилог.
  За тоа нека учат малку од самсунг и епл.
  А за нивната намера/планови што ги наведе ти во претходниот пост се сложувам дека е скроз можно и држи вода.


  Sent from my iPhone using Tapatalk
   
  На Pane-G, krale и OLI-HAUG им се допаѓа ова.
 6. DigitalDreamer

  DigitalDreamer GSM master

  Член од:
  20 фев 2009
  Мислења:
  2.825
  Допаѓања:
  2.354
  Поени од трофеи:
  208
  Телефон:
  Xperia X
  РОМ/Верзија:
  7.0
  Еве ја и Ерика се јави со искуството после 1 месец користење:
   
  На psyside и OLI-HAUG им се допаѓа ова.
 7. psyside

  psyside GSM master

  Член од:
  28 окт 2014
  Мислења:
  3.311
  Допаѓања:
  4.605
  Поени од трофеи:
  208
  Телефон:
  S7 Edge
  Ерика > се.
   
  На krale му/ѝ се допаѓа ова.
 8. RagingDemon

  RagingDemon 20h SOT

  Член од:
  26 јун 2011
  Мислења:
  4.050
  Допаѓања:
  4.316
  Поени од трофеи:
  208
  Телефон:
  Nexus Master Race
  РОМ/Верзија:
  OP5, Android Pie
  Крис Пералната > се. :)
   
  На psyside му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Tomislav96

  Tomislav96 Искусен член

  Член од:
  10 фев 2013
  Мислења:
  863
  Допаѓања:
  755
  Поени од трофеи:
  158
  Телефон:
  Galaxy Note 4 & S7
  РОМ/Верзија:
  TouchWiz Marshmallow
  На RagingDemon и BokUre им се допаѓа ова.
 10. psyside

  psyside GSM master

  Член од:
  28 окт 2014
  Мислења:
  3.311
  Допаѓања:
  4.605
  Поени од трофеи:
  208
  Телефон:
  S7 Edge
  Телефон што не вреди 30K, се продава за 55. Good Luck.
   
  На Tomislav96 му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели преку: