Google Pixel

Дискусија во форумот 'Google Pixel' започната од gug1, 4 окт 2016.

 1. OLI-HAUG

  OLI-HAUG Nokia 3310 FTW

  Член од:
  18 фев 2013
  Мислења:
  7.174
  Допаѓања:
  5.499
  Поени од трофеи:
  258
  Уште ли коментирате за Машката Ким Кардашијан?
  Јас на таква будала не губам 1 мин не цело видео да го гледам...
  Човекот објавува некакви манијакални забегани видеа секој ден и мислам дека ако има некаков психијатар да го прегледа ќе му даде сериозна дијагноза на Крис Пералната...
  Иос дропувал...лагувал... да бе точно ...
  Андроид тогаш не лагува туку едвај се скрола на него...
  И така до бескрај...
  Убаво кажа Зоки земи користи 2 недели и после врати се на Сасмунг и втор чекор е мавање од камени Мост.


  7 plus ... ;)
   
  На krale му/ѝ се допаѓа ова.
 2. psyside

  psyside GSM master

  Член од:
  28 окт 2014
  Мислења:
  3.311
  Допаѓања:
  4.605
  Поени од трофеи:
  208
  Телефон:
  S7 Edge
  Ако некој ти смета, а нема логична причина да го хејташ, тогаш најдобро оправдување ти е да ја нападнеш неговата индивидуа - неговиот карактер, да го направиш луд, неписмен итн.

  Првин се збореше дека не сме пробале, пробавме, после кога приметивме лагови неможело од 1 телефон, пробавме уште 4 други, се погоди исто, правев на 2x директна споредба со S7 Edge samsung browser vs Safari, на zoom на страна со богата графичка содржина, Edge го прави пепел 6s+ и 6, далеку помазно е (со chrome е на исто ниво) сега најново е 2 недели да се користи уредот :)

  Пуштивме и игри, телефонот дропа фремови на зум како луд iP7 и тоа не 6s+ на секој скрол у мулти-таскинг има прескокнување на фремови и немазни анимации, во апликацијата за пораки е К О М Е Д И Ј А ! во апликацијата за музика е К А Т А С Т Р О Ф А. ефектот е како да се тресе лево десно сликата....
   
  На dino_bt и RagingDemon им се допаѓа ова.
 3. krale

  krale GSM master

  Член од:
  6 мар 2011
  Мислења:
  15.059
  Допаѓања:
  9.142
  Поени од трофеи:
  358
  Темава за пикселов е повотрно за iOS, ама никој не се дрзнува да ги пресели demonot и psyside кајшто им е место (тема тапа сте?)

  Инаку Pixel-ов е најдобрата имитација на iPhone што Android инжинерите некогаш успеале да ја создадат. И тоа треба да се почитува.
   
  Последна промена: 13 ное 2016
  Pane-G, ivan88, OLI-HAUG и на уште 1 друга личност им се допаѓа ова.
 4. DigitalDreamer

  DigitalDreamer GSM master

  Член од:
  20 фев 2009
  Мислења:
  2.825
  Допаѓања:
  2.354
  Поени од трофеи:
  208
  Телефон:
  Xperia X
  РОМ/Верзија:
  7.0
   
  На krale и goran им се допаѓа ова.
 5. psyside

  psyside GSM master

  Член од:
  28 окт 2014
  Мислења:
  3.311
  Допаѓања:
  4.605
  Поени од трофеи:
  208
  Телефон:
  S7 Edge
  Nope.
   
 6. DigitalDreamer

  DigitalDreamer GSM master

  Член од:
  20 фев 2009
  Мислења:
  2.825
  Допаѓања:
  2.354
  Поени од трофеи:
  208
  Телефон:
  Xperia X
  РОМ/Верзија:
  7.0
  Не го делам мислењето ни со тебе ни со него, ама дека многу го сакате на форумов, ви го постирав, ама гледам сега на некој не му одговара тоа шо го кажува или..?
   
  На gug1 му/ѝ се допаѓа ова.
 7. psyside

  psyside GSM master

  Член од:
  28 окт 2014
  Мислења:
  3.311
  Допаѓања:
  4.605
  Поени од трофеи:
  208
  Телефон:
  S7 Edge
  Нити го сакам многу, нити сум го сакал. Типот е ѕвер од аспект на продукција, и тежок просек за рецензии, генерички булшит кој има 0 меродавност во светот, али како карактер ок е, за рецензии мех.

  Pixel нема шанси да е најдобар телефон, телефонот има хардверски дефект, огромни рамки, осакатена верзија на 821, нема веќе стерео итн. Е сега софтверот бил добар, дрн дрн јариња, демек другиве лоши се?
   
  На DigitalDreamer му/ѝ се допаѓа ова.
 8. krale

  krale GSM master

  Член од:
  6 мар 2011
  Мислења:
  15.059
  Допаѓања:
  9.142
  Поени од трофеи:
  358
  Се прашував по кој критериум си определуваш некое јутјуб клипче дали има меродваност или нема, па ми текна дека по ниеден критериум.

  Да лоши се.

  Андроид хардверот никогаш не бил лош - дури некогаш и подобар (камера сензори, екрани? и слично), но софтверот им е монументално катастрофален. Мора да се почитува Гугл што овојпат и самите се свесни за тоа, и засукуваат раце да го поправат тоа. Телефончево сериозно одговара на најголемата слабост на андроид, ткаа да може и да се каже дека е најдобар, иако во хардверски нешта можеби прави одредени компромиси.

  Но, имај во предвид дека хардверски недостатоци стануваат монументални со лош софтвер, а истите стануваат речиси неприметни со добар софтвер. Така да имам резерви - можеби телефончево ќе вреди. Ќе видиме.
   
  Alexx, ivan88, OLI-HAUG и на уште 1 друга личност им се допаѓа ова.
 9. psyside

  psyside GSM master

  Член од:
  28 окт 2014
  Мислења:
  3.311
  Допаѓања:
  4.605
  Поени од трофеи:
  208
  Телефон:
  S7 Edge
  Кога ќе користиш S7 2 недели дојди да збориме (ова по ваш терк) во моментов touchwiz е вториот или еднакво мазен интефрејс споредено со сток андроид, iOS моментално, е 2 години назад од тој аспект.

  П.С. Брзината на отварање апликации не е поврзана со мазноста. Критериумот е тој што MKBHD споделува само генерички информации, нема никакви технички информации нити in depth тестирања. Ако сакаш да гледаш профи видео, отвори ги видеата на Ерика.
   
 10. Alexx

  Alexx GSM master

  Член од:
  23 јан 2013
  Мислења:
  2.190
  Допаѓања:
  2.676
  Поени од трофеи:
  208
  Телефон:
  iPhone 6s
  РОМ/Верзија:
  iOS 11.1
  Мислам смешно и жалосно е да споредиш тачвиз со ванила андроид. Не знам како гледате од ваша страна и според што ги споредувате, мислам кои критериуми ги имате. Секој гледа различно и секој цени/куди различни добри или лоши страни на телефоните. Ама дајте бидете сериозни и не само си го бранете својот избор и она што моментално го користите. Имам некое скромно искуство, користев ванила 2 год и кусур, тачвиз користев година и нешто( ама пошто сум нема с7 не сум меродавен дрн др...) и сега користам iOS и многу добро знам што зборам. Сите 3 ги имам искусено.

  Според мене, а богами и според многу други кои знаат што значи нексус во минатото а еве сега Google Pixel, НЕМА ПОДОБАР андроид од СТОК ЧИСТ ВАНИЛА андроид. Нема едноставно. Не постои. Од аспект на брзина, флуидност, мазноќа. Ред фунцкии на тачвиз кои не ги користев не ми требаат, можеби е само посиромашен од тој аспект чистиот андроид. Во се друго е подобар. И ако некогаш би се вратил на андроид тоа ќе биде токму таков андроид, евентуално сакам да пробам Ми. Па здравје.

  Мааната единствена кај овие телефони попут Пиксел е слабата реклама, тоа што многу луѓе никогаш не слушнале дека постои таков телефон кој вози таков добар софтвер, андроид, а луѓето кои го знаат се навикнати да бидат ефтини па сега им е скапо. Мислењето во андроид светот генерално се базира врз тачвиз и хтц сенс и xperia ui.

  A за да се вратам на самсунг тоа би било ради дизајн на телефонот искрено, ако искочи некој што многу ќе ми се сфиѓа. Кога јас бирам телефон МОРА да ми се сфиѓа дизајнерски иначе не ме занима. Моожда екран. А камера искрено тоа и не ми е многу битно бидејќи не сум чоек( читај кинез- турист) кој фотографира на секој чекор.
   
  Последна промена: 14 ное 2016
  На Mechanix, zokimk, krale и уште 3 други им се допаѓа ова.

Сподели преку: