Google Pixel 2 со најдобра камера според DxO Mobile

Дискусија во форумот 'Фотографија' започната од Callidus, 5 окт 2017.

 1. Callidus

  Callidus Модератор

  Член од:
  7 јун 2008
  Мислења:
  1.216
  Допаѓања:
  456
  Поени од трофеи:
  83
  Телефон:
  Galaxy S5
  „Борбата“ која изминативе две недели се водеше за титулата најдобра смартфон камера на DxO Mobile кулминираше со победа на Pixel 2. Смартфонот на Гугл освои 98 поени за overall перформанс на камерата (фото и видео) со што ги надмина досегашните лидери Apple iPhone 8 Plus и Samsung Galaxy Note 8 за 4 поени.

  Камерата на Galaxy Note 8 останува најдобрата камера за фотографии со освоени 100 поени на DxO Mobile Photo тестот. Pixel 2 заостанува во оваа категорија за 1 поен со освоени 99 поени, а iPhone 8 Plus е последен со 96 поени. Видео перформансот е сосема различна приказна - Pixel 2 има 96 поени, iPhone 8 Plus 89, додека Note 8 е последен со 84 поени.

  [​IMG]
   
  На NikS, goth50 и DigitalDreamer им се допаѓа ова.
 2. DigitalDreamer

  DigitalDreamer GSM master

  Член од:
  20 фев 2009
  Мислења:
  2.880
  Допаѓања:
  2.432
  Поени од трофеи:
  208
  Телефон:
  Xperia X
  РОМ/Верзија:
  7.0
  Ама и овојпат (како и минатиот) мислам дека не се должи толку на хардверот колку што им е на алгоритмите.
  Не знам оваа итерација кој сензор го имаат, ама секако хдр+ алгоритмот им е перверзија на гугл.
   
  На Callidus и dino_bt им се допаѓа ова.
 3. goth50

  goth50 Apple Viking ака Мрсен Металец Модератор

  Член од:
  27 окт 2008
  Мислења:
  3.498
  Допаѓања:
  2.576
  Поени од трофеи:
  208
  Телефон:
  Iphone
  ова ден у ден ги делат титуливе...
   
 4. христијан

  христијан GSM master

  Член од:
  16 сеп 2008
  Мислења:
  4.142
  Допаѓања:
  2.396
  Поени од трофеи:
  208
  Телефон:
  iPhone 6s
  РОМ/Верзија:
  Најново
  Слушам... 3.5 џекот го извадиле нешто гугл? :D
   
 5. DigitalDreamer

  DigitalDreamer GSM master

  Член од:
  20 фев 2009
  Мислења:
  2.880
  Допаѓања:
  2.432
  Поени од трофеи:
  208
  Телефон:
  Xperia X
  РОМ/Верзија:
  7.0
  Читам, темата не е за тоа.
   
  На Callidus му/ѝ се допаѓа ова.
 6. христијан

  христијан GSM master

  Член од:
  16 сеп 2008
  Мислења:
  4.142
  Допаѓања:
  2.396
  Поени од трофеи:
  208
  Телефон:
  iPhone 6s
  РОМ/Верзија:
  Најново
  Не ме зезај, форумов нема 3 поста неделно.. Ако не е за тоа темата, нека ми го брише некој постот. :)
   
  На OLI-HAUG му/ѝ се допаѓа ова.
 7. DigitalDreamer

  DigitalDreamer GSM master

  Член од:
  20 фев 2009
  Мислења:
  2.880
  Допаѓања:
  2.432
  Поени од трофеи:
  208
  Телефон:
  Xperia X
  РОМ/Верзија:
  7.0
  Форумов нема 3 поста неделно ради бесцелните и бескорисните караници шо ги имаше. Нема поента да постои форум, ако луѓето шо се присутни тука им е побитно да изедат некои слатки за тоа шо не им е по ќеиф, отколку да помогнат на некој шо има проблем.

  По дефиниција, на форум треба да се споделат мислења за одредена тема, а не да се убедуваме кој е прав, кој крив, ама ајде. Пичи со мислењата за 3.5мм влезот, и така не верувам дека имаш нешто паметно да кажеш во врска со темава. ;)
   
  На NikS, Dzepar и goran им се допаѓа ова.
 8. Callidus

  Callidus Модератор

  Член од:
  7 јун 2008
  Мислења:
  1.216
  Допаѓања:
  456
  Поени од трофеи:
  83
  Телефон:
  Galaxy S5
  Да да насловите да им ги читаш еден по друг се комедија :)

  22 септември - Apple iPhone 8 Plus reviewed: The best smartphone camera we’ve ever tested
  3 октомври - Samsung Galaxy Note 8: The best smartphone for zoom
  4 октомври - Google Pixel 2 reviewed: Sets new record for overall smartphone camera quality
   
 9. goth50

  goth50 Apple Viking ака Мрсен Металец Модератор

  Член од:
  27 окт 2008
  Мислења:
  3.498
  Допаѓања:
  2.576
  Поени од трофеи:
  208
  Телефон:
  Iphone
  како од 03.10 до 04.10 успеаа да направат толку многу тестови во различни ситуации и опа титула да доделат
   
 10. DigitalDreamer

  DigitalDreamer GSM master

  Член од:
  20 фев 2009
  Мислења:
  2.880
  Допаѓања:
  2.432
  Поени од трофеи:
  208
  Телефон:
  Xperia X
  РОМ/Верзија:
  7.0


  Еве нешто информативно за бодувањето.
   
  На Dzepar, Callidus и Noc 32 им се допаѓа ова.

Сподели преку: