FreshRom - Бладе 3 Про

Дискусија во форумот 'Останати брендови' започната од Andrej732, 8 сеп 2013.

 1. Andrej732

  Andrej732 Активен Член

  Член од:
  23 ное 2012
  Мислења:
  452
  Допаѓања:
  247
  Поени од трофеи:
  43
  Телефон:
  Sony Xperia M2
  РОМ/Верзија:
  Stock 4.4.4
  FreshRom - Custom Rom
  *BLADE III PRO*
  МОЈОТ ПРВ Custom Rom(базиран на Полскиот Упдајет)

  НЕ ОДГОВАРАМ НА ПОСЛЕДИЦИТЕ КОЈ МОЖАТ ДА НАСТАНАТ ПРИ ОВИЕ ПРОЦЕСИ, КАЈ МЕНЕ ПРОБАН Е 2 ПАТИ И ЕВЕ СЕ СИ РАБОТИ.
  ПРИ ИНСТАЛАЦИЈАТА РОМОТ ПРАВИ FACTORY RESET ЗАТОА ПРЕД ДА ГО ИНСТАЛИРАТЕ РОМОТ ПРЕПОРАЧЛИВО Е ДА НАПРАВИТЕ BACKUP.
  Како да направам Backup:
  1. Влегуваме во CWM (Power + Volume Up).
  2. Одиме на backup and restore>backup.
  3. Чекате скрос да заврши се.
  Како да направам Restore:
  1. Влегуваме во CWM (Power + Volume Up).
  2. Одиме на backup and restore>restore>(датата на упдајето кога е направен).
  Инсталација:
  1. Го копирате FreshRom.zip во вашата сд картичка(не во внатрешната).
  2. Влегувате во CWM (Power + Volume Up) и кликаме на Install zip>Choose zip from sdcard и одбираме FreshRom.zip.
  3. Чекаме додека не излези FreshRom by CrazyBoy has been installed.
  4. Кога ќе заврши одете на Go Back и reboot system now.
  5. Првиот боот може да потрае подолго(3-7мин.)
  Ромот вклучува:
  • Отклучен кернел
  • Подршка на init.d на кернелот
  • Сменат boot animation
  • Сменати икони
  • Сменат лаунчер
  • Сменат статус бар
  • Избришани еден тон апликаци
  • Слободен рам 180-200
  • Мешани модови меѓу s3(икони) и s4(лаунчер и статус бар)
  • Samsung Galaxy S4 Launcher
  • Samsung Galaxy S4 Weather Widget(проѕирен виџет)
  • Додадени многу твикови ( init.d и build.prop)
  • Сменат локскринот (вртењето од зелено во црно-бело)
  --- надополнето: Sep 8, 2013 7:17 PM ---
  Скриншоти:
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  Се надевам ќе ви се допадне. Дали е побрзо или не на вас вие ќе кажите. НАЈМАЛА СИТНИЦА & ЗАБЕЛЕШКА & КОМЕНТАР АКО ИМАТЕ БЕЗ ДВОУМЕЊЕ ДА НАПИШИТЕ БЕЗ РАЗЛИКА ДАЛИ Е ДОБРА ИЛИ ЛОША :) СЕ НАДЕВАМ ЌЕ ВИ СЕ ДОПАДНЕ
   
  На SaleSk, goran, Marek1994Poland и уште 8 други им се допаѓа ова.
 2. vonuzu

  vonuzu Модератор

  Член од:
  18 окт 2009
  Мислења:
  4.402
  Допаѓања:
  2.077
  Поени од трофеи:
  208
  Телефон:
  Xiaomi Redmi Note 3
  РОМ/Верзија:
  MIUI8 by xiaomi.eu
  Браво и секоја чест.
  Ми личи на Самсунг ром по скриншотите, тоа намерно така е или си личат зте и самсунг?

  Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 4
   
  На Andrej732 му/ѝ се допаѓа ова.
 3. BokUre

  BokUre GSM master

  Член од:
  18 јан 2009
  Мислења:
  11.813
  Допаѓања:
  6.039
  Поени од трофеи:
  358
  убацил твикови, теми, ланчери од с4.
  инаку браво и од мене за вложениот труд :)
   
  На Andrej732 му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Ace

  Ace Администратop

  Член од:
  27 дек 2008
  Мислења:
  553
  Допаѓања:
  652
  Поени од трофеи:
  93
  Телефон:
  iPhone 6s
  Браво, одличен ром како за прв пат :)
   
  На Andrej732 му/ѝ се допаѓа ова.
 5. zmejce

  zmejce Активен Член

  Член од:
  10 мар 2009
  Мислења:
  334
  Допаѓања:
  75
  Поени од трофеи:
  28
  Одлично андреј ке го пробам деновиве... Браво манчо ...


  Sent from my ZTE Blade III Pro using Tapatalk 4
   
  На Andrej732 му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Andrej732

  Andrej732 Активен Член

  Член од:
  23 ное 2012
  Мислења:
  452
  Допаѓања:
  247
  Поени од трофеи:
  43
  Телефон:
  Sony Xperia M2
  РОМ/Верзија:
  Stock 4.4.4
  дада samsung galaxy s3 i s4 мешано :)
  --- надополнето: Sep 8, 2013 11:16 PM ---
  фала на сите :)
   
 7. zmejce

  zmejce Активен Член

  Член од:
  10 мар 2009
  Мислења:
  334
  Допаѓања:
  75
  Поени од трофеи:
  28
  Е кажи ми а дали се сменети иконите во стат барот ... како ви-фи гпс ....

  Sent from my ZTE Blade III Pro using Tapatalk 4
   
 8. zullu

  zullu Член

  Член од:
  16 јун 2010
  Мислења:
  35
  Допаѓања:
  17
  Поени од трофеи:
  8
  Кажи дали ромот е стабилен и дали има нешто што не работи?

  Sent from my GT-I9001 using Tapatalk 2
   
 9. BokUre

  BokUre GSM master

  Член од:
  18 јан 2009
  Мислења:
  11.813
  Допаѓања:
  6.039
  Поени од трофеи:
  358
  се ти пишува во првиот пост.
   
 10. busaviot

  busaviot Нов член

  Член од:
  23 јун 2013
  Мислења:
  5
  Допаѓања:
  0
  Поени од трофеи:
  1
  Ромот е добар колку што можев да го пробам. Се вратив на фабричкиот поради проблем со синхронизацијата на контактите од GMail . Сите контакти ги имам таму има проблем да ги синхронизира во именикот.
   

Сподели преку: