НОВО ethereum mining дали се исплати да се почне со тоа да се инвестира во јака машина

Дискусија во форумот 'Интернет и мрежи' започната од gorjan, 13 дек 2017.

 1. gorjan

  gorjan Активен Член

  Член од:
  19 јул 2008
  Мислења:
  836
  Допаѓања:
  150
  Поени од трофеи:
  43
  Телефон:
  онеплус 3
  РОМ/Верзија:
  6.1
  ethereum mining дали се исплати да се почне со тоа да се инвестира во јака машина и ме интересира на 1200 вати напајање колку струја ке троши месечно
   
 2. username

  username Искусен член

  Член од:
  7 апр 2010
  Мислења:
  1.516
  Допаѓања:
  865
  Поени од трофеи:
  178
  Телефон:
  iPhone 7
  баш денеска го правев муабетов со колешка која е повеќе запознаена со ова.


  Според неа без 15 000 евра хардвер ич да не се почнува, помалце од тоа нема да биде исплатливо, а ризикот е голем, конкуренција јака со многу појаки машини. Да не правам муабет дека графички карти кои копаат брзо ethereum скоро и да нема на балканов.

  Ова се мои информации, незначи дека се точни, така да земи ги со резерва.
   
  На DigitalDreamer му/ѝ се допаѓа ова.
 3. gorjan

  gorjan Активен Член

  Член од:
  19 јул 2008
  Мислења:
  836
  Допаѓања:
  150
  Поени од трофеи:
  43
  Телефон:
  онеплус 3
  РОМ/Верзија:
  6.1
  разговарав денес јас со еден комшиа бев кај него на гости он има една машина направено 2500 евра го коштала има 5 графицки rx 580 dual core procesor ram 4 gb hard 1 tb napajanje 1200 w cooler master maticna najobicna so 6 slota za graficka он прави чисти 300 евра
   
 4. gug1

  gug1 GSM master

  Член од:
  30 јан 2013
  Мислења:
  2.414
  Допаѓања:
  1.720
  Поени од трофеи:
  208
  Телефон:
  OnePlus 2
  РОМ/Верзија:
  SkyDragon v2!
  зависи кој месец , последните 2 да, пошо се качи етериумот, горе доле од 200 до 300 се чисти. за 8 до 13 мдсецо се враќа инвестицијата.

  Sent from my SM-G935F using Tapatalk
   
 5. христијан

  христијан GSM master

  Член од:
  16 сеп 2008
  Мислења:
  4.137
  Допаѓања:
  2.396
  Поени од трофеи:
  208
  Телефон:
  iPhone 6s
  РОМ/Верзија:
  Најново
  Јас мислам дека се исплати, со тоа што постои ризик да пропадне се. :)

  Само има еден проблем, хардвер НЕМА. :)

  Иначе да знаете, ethereum ќе престане со mining наскоро (Никој не знае кога точно) и ќе прејде од proof of work на proof of stake.
   
 6. gug1

  gug1 GSM master

  Член од:
  30 јан 2013
  Мислења:
  2.414
  Допаѓања:
  1.720
  Поени од трофеи:
  208
  Телефон:
  OnePlus 2
  РОМ/Верзија:
  SkyDragon v2!
  по што заклучи за етериумот?
  озбилно прашувам

  Sent from my SM-G935F using Tapatalk
   
 7. христијан

  христијан GSM master

  Член од:
  16 сеп 2008
  Мислења:
  4.137
  Допаѓања:
  2.396
  Поени од трофеи:
  208
  Телефон:
  iPhone 6s
  РОМ/Верзија:
  Најново
  Не те сфаќам, по што заклучив, што?

  Сметам дека се исплати, пошто имам рачунато колку пари треба да инвестирам, колку струја ќе трошам и колку ќе заработам и ми излагаше профит. И тоа рачунките ги правев кога беше 300 долари, сега глеам рипнал на 800, значи се исплати уште повеќе.

  Во врска со преоѓањето од proof of work во proof of stake, кажано е од креаторот на валутата мислам. :)
   
 8. OLI-HAUG

  OLI-HAUG Nokia 3310 FTW

  Член од:
  18 фев 2013
  Мислења:
  7.174
  Допаѓања:
  5.499
  Поени од трофеи:
  258
  Не се залетувајте по виртуелни глупости ...
  Мој совет за Нова година ... :)


  Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
   
  На Alfa Mobil Team му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Alfa Mobil Team

  Alfa Mobil Team Администратор™

  Член од:
  1 фев 2008
  Мислења:
  17.497
  Допаѓања:
  2.978
  Поени од трофеи:
  358
  Телефон:
  Samsung Galaxy Note4
  РОМ/Верзија:
  SEPF_SM-N910C_5.0.1T
  Наједноставно објаснето:
  да знам дека многу се збогатиле, исто така многу се збогатиле и од акции, од недвижнини, од гејминг, од проституција, од продавање воздух и памет :)
   
  На Noc 32 и OLI-HAUG им се допаѓа ова.
 10. Gogo_mkd

  Gogo_mkd Активен Член

  Член од:
  6 апр 2010
  Мислења:
  431
  Допаѓања:
  94
  Поени од трофеи:
  28
  Дечки а како ги уновчувате (кеширате или картичка или PayPal или било што) Ethereum тука?

  Инаку пресметкава е со Single GTX 560 графичка, на скапа (наша) струја пресметано, а има евтина од 22:00h до 06:00h (пола цена) и од 14:00h до 16:00h. Дали имам нешто грешно тука или вака е?

  Само земете добро напојување и фино би било gold или silver рејтинг за ефикасност, плус да не ви се запали компјутерот со кинеските глупости шо ги продаваат по 600 ден.

  upload_2018-1-31_1-48-36.jpeg
   

  Прикачени податотеки:

  Последна промена: 31 јан 2018

Сподели преку: