Desktop конфигурација

Дискусија во форумот 'Хардвер' започната од Alexx, 21 окт 2016.

 1. Alexx

  Alexx GSM master

  Член од:
  23 јан 2013
  Мислења:
  2.190
  Допаѓања:
  2.676
  Поени од трофеи:
  208
  Телефон:
  iPhone 6s
  РОМ/Верзија:
  iOS 11.1
  Имам во план да склопам некое PC, веќе сегашново го газат години и технологија, буџет максимум 30-31к. Ќе се користи и за гејмање( не мора се на фулл) и за работа не толку захтевна. Не ми се брза.

  [​IMG]

  Следниве работи посебно, пошто ги нема на залиха не можев да ги ставам во кошничка...

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  Препорачајте напојување, hdd имам, или сосема други компоненти по ваш избор, може и поефтино, поскапо не.

  Благодарам :)
   
 2. христијан

  христијан GSM master

  Член од:
  16 сеп 2008
  Мислења:
  4.137
  Допаѓања:
  2.396
  Поени од трофеи:
  208
  Телефон:
  iPhone 6s
  РОМ/Верзија:
  Најново
  Од дамна не се бафтам со вакви работи, не ни следам веќе компоненти, ама би ти кажал неколку совети што сум ги научил, според мене..

  Прво и основно, не штеди на напојување во никој случај.
  Ако одиш по маркетиве да тисклапаат конфигурација, сите ќе ти брцаат напајање некое кинеско од 1000 денари што за 1-2 години ќе ти ебе и плоча и графичка и се остало.

  Второ и неосновно, SSD, нема ни што да се мислиш тука, нема муабет.

  После овие компоненти ти останува графичка, рам, процесор и плоча што треба да си ги споиш во однос на буџетот што ќе ти остане. Избери некоја солидна плоча, рам и графичка можеш да апгрејдуваш во секое време.

  Значи, не се летај по нај јаки компоненти при што би скратил на клучни работи како напојување, што 90% од луѓето и „експертите“ мислат дека нема везе дали е чајна или cooler master. :)

  П.С. сликите што си ги постирал не се отвараат.
   
  На RagingDemon му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Alexx

  Alexx GSM master

  Член од:
  23 јан 2013
  Мислења:
  2.190
  Допаѓања:
  2.676
  Поени од трофеи:
  208
  Телефон:
  iPhone 6s
  РОМ/Верзија:
  iOS 11.1
  Како не ги отвара? Кај мене ги дава. Сликите се уствари компоненти и цени...


  Sent from my iPhone using Tapatalk
   
 4. zokimk

  zokimk Искусен член

  Член од:
  25 мар 2012
  Мислења:
  1.821
  Допаѓања:
  1.712
  Поени од трофеи:
  178
 5. psyside

  psyside GSM master

  Член од:
  28 окт 2014
  Мислења:
  3.311
  Допаѓања:
  4.605
  Поени од трофеи:
  208
  Телефон:
  S7 Edge
  Ова е најдоброто за парите, и да сакаш нема опција за подобар избор. За плаќање во готово сигурно ќе ти спуштат 1000-1500 денари, па така ќе дое таман. Ако ти е скапо повторно, пошто нема куќиште се исто само графичката од Anhoch ќе ја земеш - истиот модел ама друг бренд, со тој модел ќе имаш и за куќиште (по твој избор)

  Рам ќе земеш на старо, не фрлај пари у ветер имаш за 1000 - 1500 денари 8GB плочки на другиот форум. Можеби 1000 денари + ќе ти дое горе доле, ама се друго ти е осетен downgrade за смешна разлика во пари.
  [​IMG]
   
  На DigitalDreamer и StalkeR им се допаѓа ова.
 6. Alexx

  Alexx GSM master

  Член од:
  23 јан 2013
  Мислења:
  2.190
  Допаѓања:
  2.676
  Поени од трофеи:
  208
  Телефон:
  iPhone 6s
  РОМ/Верзија:
  iOS 11.1
  Скапа ми е таа графичка некако, неам потреба од таква, а и сакав Geforce да биде. На ова да се спушти цена и уште рам и куќиште. Или некое малку поефтино ssd ама како што гледам и нема баш.

  [​IMG]

  Чисто за споредба, ова не чини?

  http://setec.mk/Computers-IT/PC-and...sks/Kingston-120GB-SSDNow-V300-SATA-3-2543742
   
  Последна промена: 22 окт 2016
 7. psyside

  psyside GSM master

  Член од:
  28 окт 2014
  Мислења:
  3.311
  Допаѓања:
  4.605
  Поени од трофеи:
  208
  Телефон:
  S7 Edge
  Од Анхоч поефтина е некои 1.500 денари.

  А ѕа 950 vs 470, не се споредува.  За рам мој предлог ти е да земеш на старо.
   
 8. Alexx

  Alexx GSM master

  Член од:
  23 јан 2013
  Мислења:
  2.190
  Допаѓања:
  2.676
  Поени од трофеи:
  208
  Телефон:
  iPhone 6s
  РОМ/Верзија:
  iOS 11.1
  Ќе се размисли убаво, како и да е другите компоненти како матична, процесор итн се во ред така?

  Има опција да го задржам старото куќиште, ама имав мерак на ново, здосадено мине да го гледам старово

  Е сеа, нормално би ги давал деловите, топтан повеќе сакам ама ХДД останува кај мене, ако го задржам и куќиштето ќе треба посебно. Вака една проценка

  Матична FOXCONN H55MX-S CPU-1 = 1000 ден.

  Intel I3 2.93 ghz @530 = 2000 ден

  4GB (2x2) Kingston Ddr3 Ram = 500 ден

  Nvidia Geforce GT240 1024mb = 1500 ден

  Куќиштето ако го дадам = 600ден


  Sent from my iPhone using Tapatalk
   
 9. psyside

  psyside GSM master

  Член од:
  28 окт 2014
  Мислења:
  3.311
  Допаѓања:
  4.605
  Поени од трофеи:
  208
  Телефон:
  S7 Edge
  Да ќе прашаш кога ќе ги зимаш за секој случај уште еднаш за матичината и процесорот, мора да работат ама пошто е сет за секој счлучај ќе прашаш ова е за матичната и процесорот.

  За рам ти кажав, псу-то е топ, најдобро од тој ценовен сегмент.

  За другата конфигурација горе доле ок ти е процената, со тоа што графичката нема шанси над 1.000 да ја дадеш.

  П.С. Конфата на зоки е топ ќе ти врши работа можеш да земеш CPU/MB од него, а се друго ново, ќе уштедиш многу пари.
   
 10. RagingDemon

  RagingDemon 20h SOT

  Член од:
  26 јун 2011
  Мислења:
  4.050
  Допаѓања:
  4.316
  Поени од трофеи:
  208
  Телефон:
  Nexus Master Race
  РОМ/Верзија:
  OP5, Android Pie
  Бриши тоа ѓубрето Кингстон ССД и пиши Самсунг 850 ево 250гб

  Sent from my Nexus 5
   

Сподели преку: