Cyanogen Mod за Nexus 4

Дискусија во форумот 'LG Nexus 4 E960' започната од iksimkd, 3 јун 2013.

 1. iksimkd

  iksimkd Активен Член

  Член од:
  12 апр 2009
  Мислења:
  179
  Допаѓања:
  36
  Поени од трофеи:
  28
  Конечно собрав сили и направив рут на нексусот, па после инсталирав и CyanogenMod 10 Nightly. Е сега се е во ред со Custom Ромот и ми треба уште малце да се навикнам, меѓутоа имам само еден проблем досега. Кога сакам за позадина да ставам некоја слика што ја имам во галеријата или тие што доаѓаат од самиот телефон и од ромот, бележам кој дел од сликата сакам да ми биде на позадина и зачувувам. Меѓутоа кога ќе излезам на главното мени или Homescreen-от, позадината е цела матна, зумирана и не стои убаво. Тој проблем го имам со сите слики што сакам да ги ставам за позадини, освен со Live Wallpapers тој проблем го нема. Знае ли некој што може да е причината за вакво нешто да се случува?
   
 2. zokimk

  zokimk Искусен член

  Член од:
  25 мар 2012
  Мислења:
  1.821
  Допаѓања:
  1.712
  Поени од трофеи:
  178
  И јас вчера го рутирав и ставив CM 10.1 rc4. Тој проблем го немам што го збориш. Која верзија стави? Дали направи full wipe,cache,data?
   
 3. iksimkd

  iksimkd Активен Член

  Член од:
  12 апр 2009
  Мислења:
  179
  Допаѓања:
  36
  Поени од трофеи:
  28
  Еве ти скриншот, примети како сликата е зумирана и развлечена низ сите 5 Homescreen-ови а пред да инсталирам CyanogenMod не беше така, се си работеше нормално. Ако ја имаш истата позадина од CyanogenMod стави си ја за позадина и спореди ја со оваа мојата, ќе видиш за што зборувам. Инаку да, направив Wipe на телефонот, се како што пишуваше во туторијалот така направив и поминав без проблеми.
   

  Прикачени податотеки:

 4. zokimk

  zokimk Искусен член

  Член од:
  25 мар 2012
  Мислења:
  1.821
  Допаѓања:
  1.712
  Поени од трофеи:
  178
  Screenshot_2013-06-04-01-07-55.png
  Еве како е кај мене.
  Дали ти rc4 верзијата?
   
 5. dragilook

  dragilook Активен Член

  Член од:
  16 јан 2009
  Мислења:
  170
  Допаѓања:
  64
  Поени од трофеи:
  28
  ostavi cyanogen mod staj si Paranoid android za nexus 4 so Franco kernel milestone2.plus na paranoidot ima ubav pie style i e epten kul koga gi nema kpcinjata i imam staveno tsf launcher na seto toa i telefonot mi e woow, inaku za brzina i stabilnost paranoidot nema greska stvarno se potrudil developerot
   
 6. zokimk

  zokimk Искусен член

  Член од:
  25 мар 2012
  Мислења:
  1.821
  Допаѓања:
  1.712
  Поени од трофеи:
  178
  PA оди по default со Franco kernel или не?
   
 7. iksimkd

  iksimkd Активен Член

  Член од:
  12 апр 2009
  Мислења:
  179
  Допаѓања:
  36
  Поени од трофеи:
  28
  Епа еве гледаш, кај тебе е нормално а кај мене е зумирана позадината. Незнам зошто е кај мене тоа така, го пребарав цел Гугл и никаде нема решение за овој проблем...
   
 8. zokimk

  zokimk Искусен член

  Член од:
  25 мар 2012
  Мислења:
  1.821
  Допаѓања:
  1.712
  Поени од трофеи:
  178
  Пробај уште еднаш флешувај ја последната rc4 верзија...со wipe се комплет...
   
 9. BokUre

  BokUre GSM master

  Член од:
  18 јан 2009
  Мислења:
  11.750
  Допаѓања:
  6.010
  Поени од трофеи:
  358
  па пред да ја поставиш сликата нели има можност да ја напраиш колку сакаш да биде голема односно да ја исечеш?

  Sent from my HTC One
   

  Прикачени податотеки:

 10. Alexx

  Alexx GSM master

  Член од:
  23 јан 2013
  Мислења:
  2.190
  Допаѓања:
  2.676
  Поени од трофеи:
  208
  Телефон:
  iPhone 6s
  РОМ/Верзија:
  iOS 11.1
  Па ете напишал дека мести кој дел од сликата сака да му биде на позадина.:) Тоа е тоа ти што го кажуваш, ваљда има пробано да ја сече...

  Sent from my Nexus 4 using Tapatalk 2
   

Сподели преку: