C510-Manual Mode драјвер за камера

Дискусија во форумот 'Туторијали и модување' започната од torrent, 23 јун 2010.

 1. torrent

  torrent Модератор

  Член од:
  30 мај 2008
  Мислења:
  1.135
  Допаѓања:
  86
  Поени од трофеи:
  48
  Телефон:
  i9505
  РОМ/Верзија:
  Lineage OS 16
  =======================================
  Software: [M] Manual Mode
  Version: 2.36A
  Apply to: Sony Ericsson C510
  Date: 2009/11/05
  =======================================
  [​IMG][​IMG]
  [​IMG][​IMG]

  Change Log..
  v2.36
  Effects
  Black & White change to Manual Focus
  Negative change to Manual Contrast
  Sepia change to Manual Saturation
  Solarise change to Manual Shutter Speed

  USE +/-EV to change value...
  Shutter speed
  * EV-2.0 :1/10s
  * EV-1.7 : 1/8s
  * EV-1.3 : 1/6s
  * EV-1.0 : 1/5s
  * EV-0.7 : 1/4s
  * EV-0.3 : 1/3s
  * EV 0.0 : AUTO
  * EV+0.3 : 1/2s
  * EV+0.7 : 0.6s
  * EV+1.0 : 0.8s
  * EV+1.3 : 1s
  * EV+1.7 : 1.33s
  * EV+2.0 : 2s

  and many scene color to correct.

  Download Manual Mode Driver
  Опциите од сликите погоре R1FA035
  Опциите од сликите погоре R1HA035
  овие 2 фајла немојте да ги помешате за различни верзии на софтвер се, а првиот е генерички

  јас го ставив кај мене и вади многу подобри слики во темница од оригиналниот драјвер


  all credits goes to SEC5100 @ esato.com  туторијал за како да го ставите во наредниот пост :galenje:
   
  На kikac му/ѝ се допаѓа ова.
 2. torrent

  torrent Модератор

  Член од:
  30 мај 2008
  Мислења:
  1.135
  Допаѓања:
  86
  Поени од трофеи:
  48
  Телефон:
  i9505
  РОМ/Верзија:
  Lineage OS 16
  како да го ставите драјверот?

  симнете го A2 Uploader
  инсталирајте FLASH DRIVER најлесно ви е да инсталирате sony ericsson update service бидејки во него ги има драјверите, потоа исклучете го телефонот извадете ја батеријата, повторно ставете ја и не го вклучувајте телефонот, конектирајте го кабелот притоа држете го копчето C на телефонот нормално, ке се инсталираат драјверите и тука сте готови

  стартувајте го A2 Uploader
  извадете ја батеријата и повторно ставете ја
  кликнете на FileSystem tool
  конектирајте го телефонот држејки C (одпуштете го кога ке го исчита немора цело време да држите ова ви кажувам да не направите ко мене ко почнав со овие работи-цело време држев C :rolf: )
  ке ви се отвори filesystem-от на телефонот
  навигирајте во ifs/settings/camera
  ставете го фајлот camdriver0.dat(не сум сигурен дали беше вака името но ке се снајдите)
  потоа вратете се скроз назад кај што кликнавте на IFS
  навигирајте кон tpa/preset/system/language
  ставете го фајлот en.lng но запазете ја верзијата на софтверот во спротивно може да направите беља
  кликнете shutdown fs manager(ова мора инаку нема да ви се зачува работата)

  ДОКОЛКУ НЕШТО РАСИПЕТЕ СЛЕДЕЈКИ ГО ТУТОРИЈАЛОТ ЈАС ИЛИ КОЈ БИЛО ДРУГ ОД ФОРУМОТ НЕ ОДГОВАРА но ке помогниме да се поправи :D
   
  На Dzepar и Communicator им се допаѓа ова.
 3. Communicator

  Communicator Познат Член

  Член од:
  11 сеп 2008
  Мислења:
  1.462
  Допаѓања:
  246
  Поени од трофеи:
  63
  Raboti li ova so drajverite, testirano li vi e? :) Ve zamoluvam da mi kazete dali moze da se stavi na telefon koj e brendiran na T-mobile? Ili ke treba preku fleshuvanje da go zamenam sovtverot? Thanks, kolegi :)
   
 4. Customer Care

  Customer Care If ur HTC ask SIM network unlock PIN Contact me!

  Член од:
  20 апр 2008
  Мислења:
  235
  Допаѓања:
  31
  Поени од трофеи:
  28
  Па работи 100% испробано ама за да ги имаш сетинзите мораш да имаш верзија R1FA035 или R1HA035 во телефонот. НЕ ГИ СТАВАЈТЕ ФАЈЛОВИТЕ ВО ТЕЛЕФОН ШТО ИМА ДРУГА ВЕРЗИЈА ОСВЕН ГОРЕНАВЕДЕНАТА, зашто ќе ви се поремети јазикот на телефонот (англискиот), и сите текстови ќе ги испишува со КОЦКИЧКИ.
   
 5. inmate1807

  inmate1807 Нов член

  Член од:
  2 јан 2011
  Мислења:
  26
  Допаѓања:
  7
  Поени од трофеи:
  3
  сложено ми е ова, не чепкам :beer:
   
 6. kikioo_pp

  kikioo_pp Член

  Член од:
  22 јун 2012
  Мислења:
  45
  Допаѓања:
  2
  Поени од трофеи:
  8
  Вака,што би се случило доколку му го ставам модов на софтвер R1EA030 и го користам телефонов на македонско мени, дали ќе функционира камерата како што треба со сите предности што ги носи драјверов и дали ќе ги пишува сетинзите во камерата со булви или ќе има коцкички.

  А ако знаете некој друг драјвер за овој софтвер нека пише, потребно ми е подобрување пред се на ноќните фотографии!
  Поздрав!
   

Сподели преку: