Blackberry Z30

Дискусија во форумот 'BlackBerry' започната од Effendi, 23 сеп 2013.

 1. Effendi

  Effendi Искусен член

  Член од:
  23 дек 2010
  Мислења:
  770
  Допаѓања:
  871
  Поени од трофеи:
  158
  Изгледа она што е во мода,мора и најтврдокорните да го следат,па имаме блекбери телефон кој не личи на блекбери,а тоа е новиот ББ Z30.Иако,мое мислење иднината во телефоните баш се наоѓа тука во блекбери, а не во брзорастечки комерцијални фирми како самсунг. Сепак времето ќе покаже,не се работи за фанатизам но компанија со идеа е секогаш пред компанија која сака квантитет.

  [​IMG]

  Овој пат блекбери изненадува со огромниот екран, валјда колку да го има на полица и името блекбери помеѓу конкурентите назначени “Телефони со огромни екрани“.
  Доаѓа појачан ,стандард како и секој телефон кога му излегува нова верзија.
  Блекбери Z30 и не е баш најнов смартфон,претходно се појави како Блекбери А10.
  Споредено со останатите конкуренти, Самсунг Галакси С4, Хтц Оне и далје, не изгледа толку огромен.


  [​IMG]


  Она што го најавуваат од блекбери како новост,се стерео звучниците што ќе ги има Z30,кои продуцираат кристално чист природен звук.Одлична вест за љубовџиите по телефон.


  [​IMG]


  Во оперативниот систем и нема некои промени, сеуште на прво место како најголема иновација е Блекбери хабот,кој кога ќе го отворите,се изненадувате од лајкови,твитови,смс,меилови..
  Она што се знае е дека ќе работи на 10.2 верзија на оперативен систем.
  Големо подобрување од страна на батеријата- ако Z10 имаше лоша (стандардна за смартфон)батерија, овој пат имаме уред кој гарантирано преку цел ден и ноќ ќе издржи без полнење.Да видам да не верувам.
  Батеријата има 2,880mAh што е и поголема од (мојот миленик) Q10 со 2,100 mAh.За жал,батеријата на Z10 беше со 1,800 mAh.

  Детаљи:

  Мрежа 3г,4г,користи микросим.
  Димензии: 140.7 x 72 x 9.4 mm
  Екран: Super AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors
  720 x 1280 pixels, 5.0 inches (~294 ppi pixel density)
  Рам меморија: 2гб
  Вградена меморија: 16гб
  Камера: 8 MP, 3264 x 2448 pixels /1080p@30fps
  Предна камера: 2 MP, 720p@30fps
  Платформа: BlackBerry 10.2 OS
  Qualcomm Snapdragon S4Pro
  Процесор: Dual-core 1.7 GHz Krait
  GPU Adreno 320
  Батерија: Li-Ion 2880 mAh battery
  Времетраење на батерија: 25 часа.  [​IMG]

  [​IMG]


  Unboxing video:

   
  На zokimk, fenomenmk и Скоти им се допаѓа ова.
 2. zokimk

  zokimk Искусен член

  Член од:
  25 мар 2012
  Мислења:
  1.838
  Допаѓања:
  1.726
  Поени од трофеи:
  178
  Користиш Q10?
   
 3. krale

  krale GSM master

  Член од:
  6 мар 2011
  Мислења:
  15.088
  Допаѓања:
  9.166
  Поени од трофеи:
  358
  Само едно прашање имам за телефонов:

  Дали Блекбери ќе постои додека се појави телефонов на пазар?


  п.с. Прашањево е озбилно.
   
 4. Effendi

  Effendi Искусен член

  Член од:
  23 дек 2010
  Мислења:
  770
  Допаѓања:
  871
  Поени од трофеи:
  158
  Ја и озбилно те сфатив. Велат дека наскоро ќе се отпуштаат повеќе од 4000 вработени и дека ќе се работи само на софтверот,но ништо од тоа не е потврдено официјално од блекбери.Засега најавија дека ова е последен блекбери телефон,што значи да очекуваме во иднина со некој вселенски брод да се појават:)
  Планираат да се насочат кон 4 уреди, два high end devices и entry level devices.
  Што се вели едно ама вредно.Цените на сегашните модели како Z10 ќе паднат доста многу што значи кога ќе го продадете вашиот самсунг с2 ќе можете да го трампате и за Z10.
  Загубите се очигледни кај блекбери.Пред се би рекол мрзеливоста и преголемиот оптимизам во однос на тоа дека бизнисменот има во интерес меилот да му стигни на време, да отвори ворд документ и да направи повик со квалитетен сигнал.За жал,одамна стана тоа минато.Ги прескокнува корисниците и сака наеднаш да се пласира кон пошироката маса,со тачови со нови оперативни системи и далје...а не сфаќа дека неговите конкуренти вадат на два месеци нов телефон (самсунг) заради што на готово го добиваат софтверот.

  Како и да е, јас сум оптимист за оваа фирма. Ако седне и го испоти г`зот можно е да се појави нешто навистина вредно и достојно за позитивни критики.Блекбери отсекогаш имале квалитетен дизајн и хардвер, но никогаш доволно нашминкан софтвер,а сепак иновативен.Самиот Z10 е склопен по пат на брза постапка. Q10 е нешто што требаше да е само Z10.Исто како Apple,кога вади нов ајфон, почекај една година додека ги досреди недостатоците во претходниот и купи го во S верзија.
  Зошто голем број корисници ги фрлија блекбери телефоните и ги заменија со пластични андроиди (самсунг)?
  Неможноста да се вклучиш на 3г/4г освен со посебен блекбери дата план,нема скајп,нема други апликации кои ќе го пополнат интерфејсот на телефонот а и времето на корисникот.
  Андроид им го нуди сето тоа и уште многу повеќе. Spy-апликациите се гратис:)

  Повеќе инфо.
   
  На христијан и Torte Mobile им се допаѓа ова.
 5. tinno

  tinno Член

  Член од:
  22 авг 2015
  Мислења:
  41
  Допаѓања:
  45
  Поени од трофеи:
  18
  Телефон:
  Blackberry
  РОМ/Верзија:
  Passport SE
  Z30 i posle skoro dve godini e eden od najfunkcionalnite telefoni koi postojat. Neka dokaže nekoj sprotivno :)
   
 6. Ilija

  Ilija GSM master

  Член од:
  24 мар 2010
  Мислења:
  2.035
  Допаѓања:
  1.636
  Поени од трофеи:
  208
  Телефон:
  Samsung S7 Edge
  Имаш кирилица на телефонот?
  Ако немаш доволно кажува за функционалноста.
  А ако имаш користија како сите останати.

  Sent from my GT-I9301I using Tapatalk
   
  На Effendi и христијан им се допаѓа ова.
 7. tinno

  tinno Член

  Член од:
  22 авг 2015
  Мислења:
  41
  Допаѓања:
  45
  Поени од трофеи:
  18
  Телефон:
  Blackberry
  РОМ/Верзија:
  Passport SE
  Прво, не живеам во Македониjа и не користам кирилица за жал..

  И второ, ти пишувам на кирилица од Зе30 за да ja покажам функционалноста и за да пукнат душманите а не затоа што големиот водач со Самсунг така наредил.

  Пошто гледам ти си редарот тука, можам да очекувам приjaва каj учителката или во штабот, така?
   
  Последна промена: 24 авг 2015
 8. kirev

  kirev Познат Член

  Член од:
  14 јул 2010
  Мислења:
  1.320
  Допаѓања:
  738
  Поени од трофеи:
  113
  Зошто воопшто пишуваш тука ако не ги почитуваш „домаќините“? Си има некој ред многу пред ти да се појавиш и ферски е да ги соблечеш кондурите пред да влезеш, колку и глупо тоа да ти изгледа
   
  Effendi, Dzepar, Ilija и на уште 1 друга личност им се допаѓа ова.
 9. Ilija

  Ilija GSM master

  Член од:
  24 мар 2010
  Мислења:
  2.035
  Допаѓања:
  1.636
  Поени од трофеи:
  208
  Телефон:
  Samsung S7 Edge
  Прво - не си единствен што не живее во Македонија, а сепак сите пишуваат кирилица.
  Второ - убаво што има кирилица телефонот, можеш да повежбаш малку.
  Трето - верувај дека тука душмани нема, има различни мислења и помош ако ти е потребна, биди сигурен нема никој да пукне и никој на никого не наредува.
  Четврто - драго ми е што ти е погоден телефонот и се надевам дека уште долго ќе те служи.
  Петто - не сум редар, учителка немам видено од основно, а штабови не посетувам - ми влијаат на интелегенцијата :)
  Фала и поздрав.
  П.С. А кој е големиот водач? - онака информативно
   
  На христијан и OLI-HAUG им се допаѓа ова.
 10. Bumblebee

  Bumblebee Администратор®

  Член од:
  3 јан 2012
  Мислења:
  7.242
  Допаѓања:
  6.450
  Поени од трофеи:
  258
  Телефон:
  iPhone 6s
  и за бб ли се зајадовте бе ццц
  све контраши ....
  за све има контра...
  контра-држава сме јбг
   
  На Bobi25 и OLI-HAUG им се допаѓа ова.

Сподели преку: