Blackberry: SIM card not allowed ?

Дискусија во форумот 'BlackBerry' започната од krale, 17 сеп 2013.

 1. krale

  krale GSM master

  Член од:
  6 мар 2011
  Мислења:
  15.088
  Допаѓања:
  9.166
  Поени од трофеи:
  358
  Да не знае некој дијагноза и решение за Блекбери (конкретно 9900 иако не верувам дека тоа игра некоја улога), кој на Т-мобиле Сим картичка прикажува порака горе кајшто стои мрежата SOS, а во средина пишува SIM CARD NOT ALLOWED.

  Ова го пишува на сите T-mobile картици, а на други оператори си работи без проблем.
   
 2. trte-mrte

  trte-mrte Супер Модератор

  Член од:
  4 мај 2008
  Мислења:
  3.320
  Допаѓања:
  533
  Поени од трофеи:
  143
  Блеклистед? :)
   
 3. Gajche

  Gajche GSM master

  Член од:
  26 јун 2011
  Мислења:
  8.187
  Допаѓања:
  8.316
  Поени од трофеи:
  258
  Да не НЕ подржува WCDMA мрежа на таа фрекфенција што ја зрачи т-мобиле?
  По спецификацииве што ги читам би требало да фаќа и 2G и 3G на т-моб.
  Ако имаш "праисториска" сим картица од Мобимак тестирај со таква.


  Sent from my iPhone 5 using Tapatalk
   
 4. krale

  krale GSM master

  Член од:
  6 мар 2011
  Мислења:
  15.088
  Допаѓања:
  9.166
  Поени од трофеи:
  358
  може, ама не знам да ги блеклистаат нашиве од мобимак...

  некако не ми се чини дека е до тоа, обично овакви проблеми се на други оператори.

  А и најчудно, на старт-ап се појавува логото на Тмобиле :)
   
 5. Gajche

  Gajche GSM master

  Член од:
  26 јун 2011
  Мислења:
  8.187
  Допаѓања:
  8.316
  Поени од трофеи:
  258
  Ако е од амерички т-мобиле ништо чудно.  Sent from my iPhone 5 using Tapatalk
   
 6. goth50

  goth50 Apple Viking ака Мрсен Металец Модератор

  Член од:
  27 окт 2008
  Мислења:
  3.505
  Допаѓања:
  2.582
  Поени од трофеи:
  208
  Телефон:
  Iphone
 7. krale

  krale GSM master

  Член од:
  6 мар 2011
  Мислења:
  15.088
  Допаѓања:
  9.166
  Поени од трофеи:
  358
  Да ама на другите сите мрежи си работи ок.


  Ова 10 едино ми изгледа логично, ама паааак....
   

Сподели преку: