Blackberry Mail и Blackberry Proffesional

Дискусија во форумот 'BlackBerry' започната од petarn, 21 мар 2010.

 1. petarn

  petarn BlackBerry Модератор

  Член од:
  12 авг 2008
  Мислења:
  266
  Допаѓања:
  42
  Поени од трофеи:
  28
  Што е Blackberry Mail - BIS?
  • BIS е кратенка за Blackberry Internet Service. Просто кажано, тоа е услуга која ја нудат мобилните оператори а која ви овозможува да примате е-маил пораки и имате пристап до интернет од вашиот Blackberу. BIS ви овозможува да имате пристап до 10 е-маил адреси кои се нудат од free service провајдерите како Gmail, Hotmail и слично.


  Што е Blackberry professional -BES
  • BES всушност е посебен сервер кој е целосно интегриран со коорпоративниот сервер. Може да работи со Exchange Server (or Lotus Domino, or Groupwise) и му овозможува на автоматски да ја пресликува содржината на вашата Exchange Inbox. Тоа значи дека доколку избришете порака на вашиот телефон, истата ќе биде избришана и до вашиот компјутер. Други придобивки на BES е синхронизација на Addressbook/Calendar/Notes/Tasks користејќи EDGE конкеција.
   
 2. Jane

  Jane Aдминистратор

  Член од:
  1 фев 2008
  Мислења:
  18.512
  Допаѓања:
  1.774
  Поени од трофеи:
  358
  BES е уствари тоа што во т-мобиле го нудат како Blackberry Business?
   
 3. iksimkd

  iksimkd Активен Член

  Член од:
  12 апр 2009
  Мислења:
  179
  Допаѓања:
  36
  Поени од трофеи:
  28
  Da tokmu taka.
   
 4. Jane

  Jane Aдминистратор

  Член од:
  1 фев 2008
  Мислења:
  18.512
  Допаѓања:
  1.774
  Поени од трофеи:
  358
  Од блекбери ми одговори на постот? Приметив и во една друга тема, во цитатот прашалници се појавуваат кога пишувате од блекбери. Веројатно не подржува кирилица:)
   
 5. iksimkd

  iksimkd Активен Член

  Член од:
  12 апр 2009
  Мислења:
  179
  Допаѓања:
  36
  Поени од трофеи:
  28
  Да од телефонот бидејќи не бев дома на компјутер.:D
  Инаку не поддржува кирилица јас колку што знам. Сепак сум нов корисник на ББ телефон и не му ги знам сите можности.
   
 6. petarn

  petarn BlackBerry Модератор

  Член од:
  12 авг 2008
  Мислења:
  266
  Допаѓања:
  42
  Поени од трофеи:
  28
  BB поддржува Бугарска и Руска кирилица. На Македонската се уште се работи.
   
 7. KristijanK

  KristijanK Член

  Член од:
  18 јан 2010
  Мислења:
  32
  Допаѓања:
  0
  Поени од трофеи:
  6
  Ако може некој да ми објасни подетално за апликациите за curve 8900, немам бб маил и немозам да користам речиси ништо... има некоја финта или нешто слилно за да проработат?
   
 8. petarn

  petarn BlackBerry Модератор

  Член од:
  12 авг 2008
  Мислења:
  266
  Допаѓања:
  42
  Поени од трофеи:
  28
  Без ББ маил, ББ уредот можеш да го користиш само како телефон. Ниту една од апликациите на кои им е потребен интернет нема да работи.

  Освен да се ставиш ББ услуга, непостои начин да проработат:Слушалки:
   
 9. KristijanK

  KristijanK Член

  Член од:
  18 јан 2010
  Мислења:
  32
  Допаѓања:
  0
  Поени од трофеи:
  6

  Ништо... Има некој заинтересиран за BB Curve 8900? :D
   
 10. Jane

  Jane Aдминистратор

  Член од:
  1 фев 2008
  Мислења:
  18.512
  Допаѓања:
  1.774
  Поени од трофеи:
  358
  На кајгана беше истиот што ми кажа 250 евра?:) Мислам дека сега гледаш зашто нема интерес. ББ 9700 не иде толку пари и тоа нов, не па ваков половен што е прилично послаб модел кај кој има ограничување поради ББ услугата.
   

Сподели преку: