Blackberry Classic & Passport - нови модели

Дискусија во форумот 'BlackBerry' започната од Effendi, 3 јун 2014.

?

Дали е добар новиот Blackberry?

 1. Не

  2 гласови
  13,3%
 2. Ич

  13 гласови
  86,7%
 1. Effendi

  Effendi Искусен член

  Член од:
  23 дек 2010
  Мислења:
  770
  Допаѓања:
  871
  Поени од трофеи:
  158
  Секој биолог како од пушка би ви одговорил на прашањето,што прават некои животни преку зимата? Паѓаат во длабок сон,кој трае и по неколку месеци.Често пати истото се пренесува и кај луѓето,но не месеци,туку и години. Муабето ми е, се најавува нов телефон од блекбери.Јас,единствениот посетител на овој подфорум,свечено го прогласувам за ОТВОРЕН, ВО ОВАА 2014 година,при што ќе може пак да се затвори и во некоја, наредна 2016/2020та да го отвориме пак за некој нов модел,кој ни ќе го купи некој нити пак ќе го интересира.

  Новалјијава што допрва треба да се роди, се нарекува Blackberry Windermere со шифра Blackberry Q30. Според ултразвукот направен врз телефонот, и гласините наоколу,ќе има ужасно грд дизајн.
  Како и другите модели,исто и овој ќе има целосна QWERTY тастатура, со дисплеј 4.5" 1440x1440, 13 мегапикселна задна камера, 2 мегапиксели предна камера за чешлање.Батеријата е непроменлива со јачина од 3450 mAh,и ќе има 3 GB РАМ, а процесорот е Snapdragon MSM8974 processor.Останати физички копчиња,од десната страна е сместена туражата,а на долната страна е USB портот.
  А ова се с ликите,кој долго ги очекувавте:

  Windermere-back-1000x1333.jpg

  Windermere-front-700x933.jpg

  Windermere-side-1000x1333.jpg
   
 2. Torte Mobile

  Torte Mobile Супер Модератор

  Член од:
  5 фев 2008
  Мислења:
  9.981
  Допаѓања:
  3.914
  Поени од трофеи:
  258
  Телефон:
  Samsung NOTE 8
  1381271_394086527385730_2122701666_n.jpg
   
  На Bumblebee, Effendi, Bozo и уште 2 други им се допаѓа ова.
 3. 995user

  995user Познат Член

  Член од:
  23 ное 2013
  Мислења:
  1.246
  Допаѓања:
  719
  Поени од трофеи:
  113
  Blackberry Ќе го надживее IPhone-от.
   
 4. Effendi

  Effendi Искусен член

  Член од:
  23 дек 2010
  Мислења:
  770
  Допаѓања:
  871
  Поени од трофеи:
  158
  Блекбери на локално ниво не може да пропадни,ама на светско веќе се погреба. Исто како VIP MACEDONIA што е успешен на локално ниво,со едно 150-000 корисници,а на светско ниво е смешно,така и овие би биле успешни со нивни редовни бизнис клиенти и блекбери услугите.
   
 5. Torte Mobile

  Torte Mobile Супер Модератор

  Член од:
  5 фев 2008
  Мислења:
  9.981
  Допаѓања:
  3.914
  Поени од трофеи:
  258
  Телефон:
  Samsung NOTE 8
  Ти завидувам на оптимизмот :)
   
  На miro и goth50 им се допаѓа ова.
 6. AlexM

  AlexM Познат Член

  Член од:
  11 мар 2010
  Мислења:
  1.155
  Допаѓања:
  412
  Поени од трофеи:
  83
  Кога BB z10 немаше успех, оваа грдосија нема шанси. Уште физичка QWERTY тастатура :) не се разбудија овие уште спијат од 2008 -09.
   
 7. Effendi

  Effendi Искусен член

  Член од:
  23 дек 2010
  Мислења:
  770
  Допаѓања:
  871
  Поени од трофеи:
  158
  Тастатурата одлично се вклопува во модели како Torch 9800/9810.
  Moже малце дизајнерски да се нашминка, поголем дисплеј - потенко куќиште, и по можност да не работи на BLACKBERRY OS туку андроидче,ќе биди топ телефон:)
  Еве сликовито

  [​IMG]
   
 8. Effendi

  Effendi Искусен член

  Член од:
  23 дек 2010
  Мислења:
  770
  Допаѓања:
  871
  Поени од трофеи:
  158
  update на темава која само јас ја отворам:

  На crackberry и слични сајтови,протекоа слики од изгледот на новите телефони.Windermare,некаде Passport го викаат, ќе изгледа вака:

  [​IMG]


  [​IMG]

  А oва во средината е Blackberry Classic,апдејтиран Blackberry Q10 со додатни физички копчиња тракпад,мени,рикверц и опции за повик.

  [​IMG]
   
  На OLI-HAUG и goth50 им се допаѓа ова.
 9. iksimkd

  iksimkd Активен Член

  Член од:
  12 апр 2009
  Мислења:
  185
  Допаѓања:
  39
  Поени од трофеи:
  28
  BlackBerry ми беше првиот паметен телефон. Иако заостанаа за разлика од другите производители, сепак нивните телефони сеуште се едни од најквалитетните и го имаат најсигурниот софтвер. Токму тоа беше и причината што заостанаа позади другите. На сметка на сигурноста на телефоните и софтверот заборавија дека другите производители научија што бараат потрошувачите и пребрзо ги надминаа. Софтверот на БлекБери не за џабе го користија скоро сите влади на најголемите држави во светот. Ама тоа е, конкуренцијата и пазарот се немилосрдни.

  Инаку од овие два модела мене лично многу ми се допаѓа класикот.
   
  На zokimk му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Effendi

  Effendi Искусен член

  Член од:
  23 дек 2010
  Мислења:
  770
  Допаѓања:
  871
  Поени од трофеи:
  158
  Нормално дека класикот ќе биди попривлечен за разлика од вонземскиот изглед кој досега доби неколку имиња,пред официјалното Blackberry Passport. Тебе те помнам од Blackberry MK група,имаше BOLD а ја тогаш го набавив торчот што ми беше еден од поинтересните смартфони.Помнам кога викаше дека секој современ човек треба да користи блекбери,и дека не би го сменил,но времињата се менуваат :) Сега си Андроид,како и јас.Хард кор сме,не се даваме на iPhone.
  Заостана белкбери,многу,многу позади другите.Нивната затвореност кон јавноста ги направи да бидат помалку продавани и од Symbian телефоните,да не беше морална таа блекбери услугата,сеуште ќе имаше корисници на некој постар модел на блекбери.Денес,едвај се продаваат сите со оперативен систем под 7ца.
  Туку,ако изгледа ветувачки ова што го гледам досега на рецензии,дефинитивно блекбери класикот ќе биди моја следна дестинација.
   

Сподели преку: