Blackberry Android

Дискусија во форумот 'BlackBerry' започната од Effendi, 19 јун 2015.

 1. Effendi

  Effendi Искусен член

  Член од:
  23 дек 2010
  Мислења:
  746
  Допаѓања:
  848
  Поени од трофеи:
  158
  Интересна опција која мислам одамна им требаше за да не испаднат втора Nokia само што нокиа беа уште послепи во нивниот симбиан.

  Blackberry со својот прв Android телефон!  Доколку не можеш да ги победиш, приклучи им се! По повеќе години и експерименти со сопствениот Blackberry OS, канадскиот гигант конечно реши да го произведе првиот телефон со Android оперативен систем...

  [​IMG]
  Според шпекулациите, во моментот се подготвуваат два Blackberry телефони со Android. Првиот е Blackberry Venice, уред кој би требало да биде лансиран во ноември, а доаѓа со 5,4 инчен заоблен екран на допир со QuadHD резолуција од 2560 x 1440 пиксели, hexa-core Snapdragon 808 процесор и 3GB RAM. Сепак, ова нема да биде првиот телефон на компанијата со Android.

  Во последно време се појавија информации за нов уред, кој наводно ќе го добие името Blackberry Prague, телефон кој ќе припаѓа на ниската класа и ќе доаѓа со инсталиран Android 5.1 Lollipop.  [​IMG]

  Големината на екранот би требала да биде околу 4,7 инчи, а засега знаеме дека задната камера најверојатно ќе биде со резолуција од 8 мегапиксели и LED блиц. Сеуште е непознато кои функции ќе ги додаде Blackberry на оригиналниот Android систем.


  Тамам,паралено андроид за пошироката маса, блекбери ОС за тие хардкор бизнисмените.
   
  На NikS, Dzepar и Bumblebee им се допаѓа ова.
 2. DigitalDreamer

  DigitalDreamer GSM master

  Член од:
  20 фев 2009
  Мислења:
  2.824
  Допаѓања:
  2.354
  Поени од трофеи:
  208
  Телефон:
  Xperia X
  РОМ/Верзија:
  7.0
   
  NikS, Dzepar, goran и на уште 1 друга личност им се допаѓа ова.
 3. Cakii

  Cakii Супер Модератор

  Член од:
  20 фев 2011
  Мислења:
  739
  Допаѓања:
  1.419
  Поени од трофеи:
  158
  Телефон:
  Galaxy S7 Edge
  РОМ/Верзија:
  Android 6.0.1
  5,4 инчен OLED екран со резолуција од 2560:1440..Носи Снапдрагон 808 процесор со 3ГБ РАМ,32 ГБ внатрешна меморија и можност за MicroSD до 2ТБ меморија..
  Телефонот има 18 мегапиксели задна камера и 2 мегапиксели предна камера..
  Цената за pre-order изнесува 700$..
  Што мислите за телефончево ?
  Искрено ми се свиѓа дизајнот на телефонот дур е затворен,ама тастатурата некако незнам не ми штима во 2015 година :)
   
  На OLI-HAUG му/ѝ се допаѓа ова.
 4. OLI-HAUG

  OLI-HAUG Nokia 3310 FTW

  Член од:
  18 фев 2013
  Мислења:
  7.174
  Допаѓања:
  5.499
  Поени од трофеи:
  258
  Цена висока....
  Тастатурата кога куцаш да ти праве клик, клик во 2015 :(....


  Sent from my iPad using Tapatalk
   
  На RagingDemon му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Effendi

  Effendi Искусен член

  Член од:
  23 дек 2010
  Мислења:
  746
  Допаѓања:
  848
  Поени од трофеи:
  158
  Blackberry имаат softkeys - не прават клик клик до толку како што мислите дека ќе се слуша.А што има везе дали во 2015 штракаш на тастатура еве моментално ја пишувам на пц од 2009та со тастатура:)
  Лично мене ми се бендисува имаш голем екран тач скрин и по потреба вадиш тастатурата и ја браниш македонија со коментари на јутуб против грците.
   
  На NikS, Dzepar, dino_bt и уште 2 други им се допаѓа ова.
 6. OLI-HAUG

  OLI-HAUG Nokia 3310 FTW

  Член од:
  18 фев 2013
  Мислења:
  7.174
  Допаѓања:
  5.499
  Поени од трофеи:
  258
  Баш заради тој Клик кога го видов Паспортот и не го земав....
  Не е толку изразен ама верувај Живцира...


  Sent from my iPad using Tapatalk
   
 7. RagingDemon

  RagingDemon 20h SOT

  Член од:
  26 јун 2011
  Мислења:
  4.050
  Допаѓања:
  4.316
  Поени од трофеи:
  208
  Телефон:
  Nexus Master Race
  РОМ/Верзија:
  OP5, Android Pie
  Ок, штом е таква работава ја оправдувам тастатурава во 2015 скоро 2016.
  Со Блекбери во рака до одбрана без мака!

  Амн бе Оли сите цени ти се високи па на тебе, ти си барем газда да го ебам не е проблем за тебе :)
   
  Effendi, OLI-HAUG, Ilija и на уште 1 друга личност им се допаѓа ова.
 8. Effendi

  Effendi Искусен член

  Член од:
  23 дек 2010
  Мислења:
  746
  Допаѓања:
  848
  Поени од трофеи:
  158
  Passport-от промашај им беше дизајнот и непрактичноста како секојдневен телефон.
  2009-та Blackberry Torch си имаше супер практичен дизајн touch & type овој новиот уште попрактично ми изгледа.
  Проблем ќе бидат нормално цените али за година дена брзо паѓаат па ќе може да се фалиме со блекберите на форум:)
  Искрено тачот не може комплетна тастатура да замени,моментално таблетите доаѓаат со додатна блутут тастатура на пример и го претвора во мини лаптоп.
   
  На dino_bt му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели преку: