BlackBerry - Често Поставувани Прашања

Дискусија во форумот 'BlackBerry' започната од petarn, 21 мар 2010.

 1. petarn

  petarn BlackBerry Модератор

  Член од:
  12 авг 2008
  Мислења:
  266
  Допаѓања:
  42
  Поени од трофеи:
  28
  Со оглед на тоа дека сум тазе-номиниран модератор, во оваа тема ќе се обидам да ги одговорам сите они прашања кои сметам дека може да бидат ЧПП во врска со BlackBerry уредите.

  Секој ден ќе се трудам да ја збогатам оваа секција, а доколку имате прашање на кое овде го нема одговорот, слободно пишете во форумот за BlackBerry.


  ---------------------------------------------------------------------------

  1.Зошто ми е потребна BlackBerry услугата?


  Дали ми треба BlackBerry услга за да примам електронска пошта
  Да, без Blackberry услуга имате само телефон, СМС пораки и календар

  Дали ми треба BlackBerry услга за да имам пристап до интернет
  Да, потребена е BlackBerry услуга за да имате пристап до интернет. Моделите кои имаат Wi-Fi, имаат посебен интернет пребарувач кој работи само во Wi-Fi зони и кај овие модели BlackBerry услугата немора да биде активна, меѓутоа, во тој случај, телефонот нема да може да добива push нотификации за примени пораки, ниту пак ќе може да се користат некој од Messenger клиентите кои се инсталирани на телефонот.


  Без BlackBerry услугата може да:

  • Примате и правите телефонски повизи
  • Примате и испраќате SMS пораки

  Без BlackBerry услугата не може да:

  • Ги користите chat програмите инсталирани на телефонот
  • Праќате и примате информации преку интернет, и да испраќате и примате е-маил пораки!


  ----------------------------------------------------------------------

  2. Прво нешто што треба да го направите доколку телефонот пројавува била какви проблеми е да ја извадите батеријата од телефонот, да почекате 30 секунди. Ова ќе ја исчисти внатрешната меморија и во 90% од случаите ќе ги реши сите ваши проблеми.
   
  На username, Big.D и Jane им се допаѓа ова.
 2. klecko

  klecko Нов член

  Член од:
  5 јан 2011
  Мислења:
  4
  Допаѓања:
  1
  Поени од трофеи:
  0
  super objasnuvanje
   
 3. username

  username Искусен член

  Член од:
  7 апр 2010
  Мислења:
  1.536
  Допаѓања:
  877
  Поени од трофеи:
  178
  Телефон:
  iPhone 7
  Мене ме интересира дали блекбери со вифи може да работи најнормално во однос на тоа користење на веб пребарувач, чет програми, и други програми кои бараат интернет. Значи да бидам јасен ќе дадам еден пример.
  Доколку Имам блекбери болд 9000 да речеме, не користам блекбери услуга, се наоѓам во вифи регион.
  1. Дали можам да сурфам четувам и користам програми кои бараат нет преку тоа вифи?
  2. Колкав е бројот на апликации во маркетот кои не бараат интернет конекција и можат да се користат во офлајн мод
   
 4. petarn

  petarn BlackBerry Модератор

  Член од:
  12 авг 2008
  Мислења:
  266
  Допаѓања:
  42
  Поени од трофеи:
  28
  Во однос на 1 - Не, бидејќи ќе ги немаш потребните service books кои се добиваат до ББ услугата. Ќе можеш само лимитирано да го користиш браузерот, ама и тоа нема секогаш да работи.
  Во однос на 2 - Сите апликации бараат интернет и без ББ услуга немаш пристап до app world.

  П.С Дали го виде постот најгоре?
   
 5. Effendi

  Effendi Искусен член

  Член од:
  23 дек 2010
  Мислења:
  770
  Допаѓања:
  871
  Поени од трофеи:
  158
  A таја блекбери услугата се плаќа, се купува, се поврзува преку интернет како оди со неа?
  И кој е поарен HTC Desire или Блекбери TOCH 9800?:)

  А да, и тачот каков е во споредба со ај фон, хтц и други телефони?
   
 6. petarn

  petarn BlackBerry Модератор

  Член од:
  12 авг 2008
  Мислења:
  266
  Допаѓања:
  42
  Поени од трофеи:
  28
  Blackberry Torch e е подобар, ако мене ме прашаш. Во однос на споредба со другите тачови, незнам пошто не ги користам ;)
   
 7. Effendi

  Effendi Искусен член

  Член од:
  23 дек 2010
  Мислења:
  770
  Допаѓања:
  871
  Поени од трофеи:
  158
  Уште да ми одговориш, што е тоа “БлекБери Услуга“ и ќе биде топ:)
   
 8. Alfa Mobil Team

  Alfa Mobil Team Администратор™

  Член од:
  1 фев 2008
  Мислења:
  17.485
  Допаѓања:
  2.986
  Поени од трофеи:
  358
  Телефон:
  Samsung Galaxy Note4
  РОМ/Верзија:
  SEPF_SM-N910C_5.0.1T
  Незнам зошто, ама до сега само 9700 и 9000 ми прават мерак. Торчот е одвратен.
   
  На Filip му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Cakii

  Cakii Супер Модератор

  Член од:
  20 фев 2011
  Мислења:
  742
  Допаѓања:
  1.424
  Поени од трофеи:
  158
  Телефон:
  Galaxy S7 Edge
  РОМ/Верзија:
  Android 6.0.1
  Имам Blackberry Storm 9500 и со искачање на новиот софтвер Blackberry OS6 изјавија дека нема да одговара за Storm .. дали некој знае дали ке искача повторно некој нов софтвер за Storm или ?
   
 10. Chris

  Chris Член

  Член од:
  9 мар 2010
  Мислења:
  36
  Допаѓања:
  1
  Поени од трофеи:
  8
  Имам мал проблем, горе ми се појавија две икони како за непрочитана нотификација, никако не можам да сфатам од која апликација се, едната икона е како портокалов глобус, а другата е плико со логото на BlackBerry.

  Некоја идеја што би можело да значи ова?
   

Сподели преку: