BB Torch 9800 на ОНЕ (помош)

Дискусија во форумот 'BlackBerry' започната од Lieutenant, 25 мар 2014.

 1. Lieutenant

  Lieutenant Член

  Член од:
  23 ное 2013
  Мислења:
  63
  Допаѓања:
  11
  Поени од трофеи:
  8
  Телефон:
  Redmi Note 3 Pro
  Имам BB Torch 9800 и користам ОНЕ при-пејд, тоа значи дека бб услуга нема, вибер и фејсбук ги инсталирав преку компјутер и им дадов команда да не се поврзуваат со бб услуга, но сепак не можам да ги користам. Имам интернет преку 3Г, но повторно ништо неможам да користам, а кога ќе уклучам WiFi после 5 минути ми го паѓа рутерот (T-Home Speedport W503). Ми треба помош:
  1.Дали можам нешто да направам да можам да го користам телефонов како што треба (Вибер и YahooMail(Апп) и како можам да го направам тоа без бб услуга!?
  2.Што можам да направам за проблемот со WiFi?
  Благодарам однапред! :)))
   
 2. Gajche

  Gajche GSM master

  Член од:
  26 јун 2011
  Мислења:
  7.980
  Допаѓања:
  8.116
  Поени од трофеи:
  258
  Преку wifi освен за сурфање тешко.
  За вибер,фејсбук,твитер и слично ќе мора mobile data со ББ услуга иначе нема да работат,на вифи нема да ти се конектираат воопшто колку што јас имам познавање од блекбери проблематика.
  Ако сум грешка нека ме поправи некој.

  Sent from my Nexus 5 using Tapatalk
   
 3. Lieutenant

  Lieutenant Член

  Член од:
  23 ное 2013
  Мислења:
  63
  Допаѓања:
  11
  Поени од трофеи:
  8
  Телефон:
  Redmi Note 3 Pro
  Те поправам одма... го решив! :))) Вибер, What's up и Опера работат и без ББ, ги користам во моментов на 3Г. а за WiFi имам проблем само со рутерот дома и со на него слични. Важно за Виберот и останатите е да не ги конектирате со ББ клиент од кога ќе ги инсталирате. Сетирате интернет подесувања, уклучувате користење на ДАТА услуги и си терате. Само е-пошта, фејсбук неможе да функционираат, односно немам досега најдено решение, ако има некој нека сподели.
  На WiFi се работит... освен клиентот за е-пошта!
   
 4. Effendi

  Effendi Искусен член

  Член од:
  23 дек 2010
  Мислења:
  746
  Допаѓања:
  848
  Поени од трофеи:
  158
  Незнам како си го решил тоа да работат без блекбери услуга,али изгледа дури невозможно.Блекбери телефоните посебно со OS6 се скоро комплетно поврзани со таа глупава блекбери услуга и крајно е наменета за бизнис корисници.
  Фејсбук мене ми функционираше топ,и app world и прелистувачот преку wifi освен на т-мобиле без таа услуга можев да ги конектирам.Али веќе 4 години сум скаран со ONE така да абер немам што имаат подновено:) Денес блекбери торч изгледа како џуџе дури и према еден најобичен ЗТЕ или самсунг со џинџербред андроид.

  П.С. Еднаш тестирав рестартирање на пц со Windows 7, Блекбери Торч со 6ка. Кој ќе погоди што се вклучи побрзо? :pos:
   
 5. Lieutenant

  Lieutenant Член

  Член од:
  23 ное 2013
  Мислења:
  63
  Допаѓања:
  11
  Поени од трофеи:
  8
  Телефон:
  Redmi Note 3 Pro
  Ги инсталирав преку WiFi од blackberry world app и кога прв пат ги сетираш бараат дозвола да се конектираат со ББ клиент за реална сихронизација, тука не одобруваш и после си ги сетираш другите работи. После тоа во сетинзите го сетираш интернетот (APN: ppinernet - ова е за ОНЕ) и се исклучвиш од WiFi и си фураш. (ова важи само за Вибер, What's up и Opera) Преку WiFi функционира се, а преку инернет 3Г без ББ услуга само овие три. Вистина малку е застарен, јас имам уште еден демек смартфон, ама овој не го давам! :)))
  За бавноста си во право при стартувањето, ама пак кочење и такви работи можеш да заборавиш, барем за кај мене си зборувам. А ако се појави некој проблем ја вадиш батеријата, чекаш 30 сек и имаш нов телефон! :)))
   
 6. Effendi

  Effendi Искусен член

  Член од:
  23 дек 2010
  Мислења:
  746
  Допаѓања:
  848
  Поени од трофеи:
  158
  + 1,5 минути просек да се вклучи:) Со вадењето батерија на блекбери функционира тоа,ги враќа некои параметри по дифолт и пак работи без проблем.Иначе не ми се допаѓа прелистувачот доста работи не поддржува,често пати вика "This page is too large to be loaded" што значи освен мобилна верзија малце потешко со други страни ќе сурфа човек.
  А што е најтрагично,не пуштаат никаков апдејт,ете го мојот торч така седи по дома и домашните го користат за ало ало кој ќе им притреба,инаку стојам на тоа дека телефонот према мене го има еден од најдобрите дизајни.
   
  На Lieutenant му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Lieutenant

  Lieutenant Член

  Член од:
  23 ное 2013
  Мислења:
  63
  Допаѓања:
  11
  Поени од трофеи:
  8
  Телефон:
  Redmi Note 3 Pro
  Со Опера е решен тој проблем, ги отвара и десктоп страните... :))) А оптичкиот навигатор убавини е за навигација низ страните... сепак има многу мани за современ телефон да го наречиш ама со овие работи можеш да ти користи доста. ;)
   
 8. RaymondZes

  RaymondZes Член

  Член од:
  10 мај 2019
  Мислења:
  78
  Допаѓања:
  0
  Поени од трофеи:
  6
  Телефон:
  89185244397

Сподели преку: