BB 10 и новите телефони Z10 и Q10

Дискусија во форумот 'BlackBerry' започната од krale, 30 јан 2013.

 1. krale

  krale GSM master

  Член од:
  6 мар 2011
  Мислења:
  15.088
  Допаѓања:
  9.166
  Поени од трофеи:
  358
  Blackberry ја објави својат нова платформа BB10 и своите нови телефони Z10 и Q10.

  [​IMG][​IMG]

  Во изминатите години се случија драматични промени во сегментот на паметни телефони, оддел кој Блекбери може да се каже и дека го измисли. После доброто позиционирање на пазарот, Блекбери губеше удел од Android и iOS, и сега со новата платформа ќе се обиде да го поврати.

  [​IMG]

  Сепак не е јасно дали тоа што новата платформа која веќе има 70000 апликации, како и подршка од Фејсбук, Скајп, како и подршка од 8 филмски студија и сите големи музички продуцентски куќи, ќе успее да се наметне на тесниот пазар.

  Блекбери 10 веќе се промовира како платформа за Бизнис И забава - со што ќе можете да го фрлите едниот од двата телефони. Блекбери 10 доаѓа со уникатна сервер подршка, со што ќе може да биде поделен на два дела (работен и приватен) од кои работниот дел ќе може да биде комплетно управуван од IT администраторите на компанијата.

  Блекбери Z10 е новиот носител телефон, со 4.2“ екран на допир и пропорции слични на iPhone 5. Иднината на компанијата зависи од успехот на телефонот. Доаѓа со дуал кор 1.5Ghz процесор, 2ГБ рам и ЛТЕ подршка. Z10 нема физичко копче на предната страна, ниту пак ред на копчиња како што имаат Андроид и WP8 телефоните. Целата навигација се одвива преку екранот на допир.

  Вториот телефон со ББ10 е Q10 кој го задржува моделот со физичка тастатура.

  [​IMG][​IMG]

  Блекбери акциите во изминатите 24 часа паднаа 17%, со што моменталната вредност на компанијата е 7.53 милијарди долари.
   
  На highlander33, iDeposito и Torte Mobile им се допаѓа ова.
 2. Torte Mobile

  Torte Mobile Супер Модератор

  Член од:
  5 фев 2008
  Мислења:
  9.981
  Допаѓања:
  3.914
  Поени од трофеи:
  258
  Телефон:
  Samsung NOTE 8
  Гооооолем скок за ББ, супер дизајн, интересен софтвер, само да поработат на апликациите и поддршката
  и исто така ми се допаѓа тоа што софтверот не се работи со копчиња (било какви физички или на тач)
   
  На krale му/ѝ се допаѓа ова.
 3. darentie

  darentie Искусен член

  Член од:
  15 дек 2009
  Мислења:
  1.647
  Допаѓања:
  1.181
  Поени од трофеи:
  178
  Телефон:
  iPhone 6
  Делува надежно :) Само што моделот што е со целосен тач скрин не е нешто да паднеш во несвест.За моделите со тастатура ич не праам муабет.Квалитет и дизајн,чиста десетка.
  Блекбери никогаш не бил јузер френдли,се надевам дека новиов софтвер ќе биде примамлив за многу корисници на android и ios да се префрлат на него.
   
 4. RagingDemon

  RagingDemon 20h SOT

  Член од:
  26 јун 2011
  Мислења:
  4.100
  Допаѓања:
  4.378
  Поени од трофеи:
  208
  Телефон:
  Nexus Master Race
  РОМ/Верзија:
  OP5, Android Pie
  До кога бе со тие физички копчиња...
  ББ се обидува да биде во тек со другите, а во исто време и да го зачува своето традиционално.
  Да се надеваме дека ќе бидат конкуренција за уште подобри уреди.
   
 5. goth50

  goth50 Apple Viking ака Мрсен Металец Модератор

  Член од:
  27 окт 2008
  Мислења:
  3.505
  Допаѓања:
  2.582
  Поени од трофеи:
  208
  Телефон:
  Iphone
 6. highlander33

  highlander33 Активен Член

  Член од:
  3 јун 2012
  Мислења:
  325
  Допаѓања:
  148
  Поени од трофеи:
  43
  Софтверот односно платформата ББ10 ми делува интересно поразлично од андроид и иос, самиот уред е ок,ништо спектакуларно, вреди да се проба, јас сум за се што е нешто ново од досега што сме имале прилика да користиме

  Sent from my GT-I9300 using Tapatalk 2
   
 7. Borsa

  Borsa Член

  Член од:
  25 ное 2012
  Мислења:
  30
  Допаѓања:
  6
  Поени од трофеи:
  8
  Дизајнот е 9 од 10 како и софтверот.Само ке им треба време да се вратат како порано да земат од колачот на смартелефони во кој владеат Ios и Android.
   
 8. krale

  krale GSM master

  Член од:
  6 мар 2011
  Мислења:
  15.088
  Допаѓања:
  9.166
  Поени од трофеи:
  358
  Телефонот е фантастичен на изглед.

  Некои замерки имам на:

  - Рамката и деловите околу тачот се преголеми, има простор да се намалат
  - не ми се допаѓа што капачето се вади и батеријата - вакви телефони немаат цврстина, ефтино делуваат
  - малце како да заштедиле на материјали, иако изгледа добро
  - лупнале 2ГБ рам. Тоа ме плаши, зашто обично волку рам моментално им треба само на неоптимизирани оперативни системи - ќе видиме како ќе се понаша во живо.


  Ако биде ОК софтверски - дефинитивно ова е телефон што мора да се има!
   
  На Klanistok и solo им се допаѓа ова.
 9. VLDo

  VLDo Активен Член

  Член од:
  2 окт 2012
  Мислења:
  139
  Допаѓања:
  107
  Поени од трофеи:
  43
  ББ ќе иде како алва кај корпоративните корисници. Сеуште продаваат Curve и Bold.
  ОС-от изгледа интересно. Копија на Meego Harmattan со елементи на Palm/HP WebOS. У секој случај подобро од iOS, Android и WP 8.
   
 10. krale

  krale GSM master

  Член од:
  6 мар 2011
  Мислења:
  15.088
  Допаѓања:
  9.166
  Поени од трофеи:
  358
  Ако предвидувањево е точно, во следните 2-3 години Андроид ќе изгуби 5% пазар, Windows и iOS ќе добијат 2%, но најголем пораст ќе има Блекбери со 3%.

  [​IMG]
   

Сподели преку: