Android Revolution HD 70.0 | Android 4.4.2 KitKat | Sense 6.0 | 5.11.1540.9 | Sense 6 Toolbox 1.1

Дискусија во форумот 'HTC One Series' започната од AtoM-AnT, 15 апр 2013.

 1. Gajche

  Gajche GSM master

  Член од:
  26 јун 2011
  Мислења:
  7.980
  Допаѓања:
  8.116
  Поени од трофеи:
  258
  Во сетингс го пишува
  34.ххх.хх.ххх


  Sent from my iPhone 5 using Tapatalk
   
 2. Bumblebee

  Bumblebee Администратор®

  Член од:
  3 јан 2012
  Мислења:
  7.073
  Допаѓања:
  6.334
  Поени од трофеи:
  258
  Телефон:
  iPhone 6s
  3.62.401.1 ми е иначе сеа нз дали за истото збориме, пошо читав нешо инсталираат фирмвер па ром,и демек најнов фимвер подобри перфоманси ама тоа посебно од ром а зашо и како така нз, нели тоа е едно исто... мрднати се овие хтцињава не ги разбирам ич или ја сум мрднат
   
 3. Gajche

  Gajche GSM master

  Член од:
  26 јун 2011
  Мислења:
  7.980
  Допаѓања:
  8.116
  Поени од трофеи:
  258
  Си се збунувал изглеа :)
  Фирмверот е тоа што го пиша а има уште едно со сличен распоред на бројките ,тоа е baseband.
  А за подобри перформанси е у прашање кернел.
  Обично ARHD рмовите се базирани 99.9% на сток фирмвер и сток кернел.
  Коа си рутиран можеш да пробуваш различни кернели и да видиш со кој кернел ќе имаш најдобра батерија,најтоп оцени на бенчмарк и.т.н
  Последна работа е S-Off,со S-Off пример можеш да го смениш Cid-ot/регионот на телефонот и да инсталираш OTA update за тој регион доколку за твојот Cid нема ОТА update во тој период.
  Прочитај ги старите постови/туторијали од AtomAnt за Htc One X,таму е се објаснето од А до Ш а 99% е иста работата/постапките и кај Htc One.


  Sent from my iPhone 5 using Tapatalk
   
 4. Bumblebee

  Bumblebee Администратор®

  Член од:
  3 јан 2012
  Мислења:
  7.073
  Допаѓања:
  6.334
  Поени од трофеи:
  258
  Телефон:
  iPhone 6s
  аха ок ама глеј кај еве зашо не ми е јасно види што вика пред да се инсталира ромот
  You need:
  • HTC One unlocked with htcdev.com (S-ON) or S-OFF
  • Custom recovery
  • Firmware package from here (recommended but not needed for now)
  што е ова?
   
 5. AtoM-AnT

  AtoM-AnT Модератор

  Член од:
  26 мар 2010
  Мислења:
  2.175
  Допаѓања:
  913
  Поени од трофеи:
  208
  Тоа ти е дека можеш ама и не мораш да го инсталираш новиот фирмвер ама штом доаѓа со ромот пожелно е да си го инсталираш.
  Што е разликата сега помеѓу S-On и S-Off?
  Кога имаш S-On инсталацијата на фирмверот е малце комплицирана затоа што треба да го заклучиш бутлоадерот и потоа пак да го отклучиш и со тоа правиш формат на телефонот.
  Кога имаш S-Off фирмверот го инсталираш директно од рековери и за неколку минути ти е се завршено.

  Sent from my HTC One using Tapatalk
   
 6. Vitruvian

  Vitruvian Нов член

  Член од:
  28 окт 2013
  Мислења:
  8
  Допаѓања:
  1
  Поени од трофеи:
  3
  Zdravo. Nov sum na forumov, sakam samo da ve pozdravam i da kazam deka i jas imam HTC One veke 5 meseci i momentalno sum na ARHD 31.0 i sum prezadovolen. Se nadevam ke se druzime ovde ponataka. ;)
   
  На Pane-G му/ѝ се допаѓа ова.
 7. AtoM-AnT

  AtoM-AnT Модератор

  Член од:
  26 мар 2010
  Мислења:
  2.175
  Допаѓања:
  913
  Поени од трофеи:
  208
  Добредојде на форумот и сигурен сум дека ќе се дружиме ;)

  Sent from my HTC One using Tapatalk
   
  На Vitruvian му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Bumblebee

  Bumblebee Администратор®

  Член од:
  3 јан 2012
  Мислења:
  7.073
  Допаѓања:
  6.334
  Поени од трофеи:
  258
  Телефон:
  iPhone 6s
  [​IMG]

  Може некој да ми го објасни ова зашто толку брзо ми се празни одкоа ке го напунам првите 10ина проценти, и тоа без да го користам, после си е нормално

  Sent from my HTC One using Tapatalk
   
 9. Pane-G

  Pane-G GSM master

  Член од:
  23 јул 2009
  Мислења:
  3.668
  Допаѓања:
  1.312
  Поени од трофеи:
  208
  Телефон:
  iPhone 5s
  И кај мене е така и после си е нормално таков си е сите андроиди ништо страшно уживај :)

  Sent from my HTC One using Tapatalk
   
 10. Vitruvian

  Vitruvian Нов член

  Член од:
  28 окт 2013
  Мислења:
  8
  Допаѓања:
  1
  Поени од трофеи:
  3
  Kaj mene average time pisuva deka e 11h 41m ???
   

Сподели преку: