ИНФО amd vs intel

Дискусија во форумот 'Хардвер' започната од gorjan, 13 авг 2015.

?

amd vs intel

 1. amd

  23,1%
 2. intel

  84,6%
Дозволени се повеќе гласови.
 1. gorjan

  gorjan Активен Член

  Член од:
  19 јул 2008
  Мислења:
  836
  Допаѓања:
  150
  Поени од трофеи:
  43
  Телефон:
  онеплус 3
  РОМ/Верзија:
  6.1
  анкета кој е подобар некој нека одјасни ако знае
   
 2. boro1

  boro1 Познат Член

  Член од:
  4 мај 2012
  Мислења:
  176
  Допаѓања:
  286
  Поени од трофеи:
  63
  Интел се подобри.


  Sent from my iPhone using Tapatalk
   
 3. Gajche

  Gajche GSM master

  Член од:
  26 јун 2011
  Мислења:
  7.980
  Допаѓања:
  8.116
  Поени од трофеи:
  258
  Ако ти треба CPU и чипсет за играње НОВИ захтевни игри и сакаш постабилен и повисок фрејмрејт как игрите а притоа и стабилност на целата конфигурација,
  се разбира подобар избор е Интел Конфигурација со
  i5 4XXX-K или i7 4XXX-K CPU,
  (Е за графичка/GPU моѓе да се земе Радеон 290/390 или ако се бара ептен мазен гејмплеј на 2К или 4К резолуција тогаш Nvidia 970 или од новиве Ѕверки nvidia 980)

  Доколку се бара конфигурација која ќе служи за канцелариска работа и сурфање ,тогаш може да се оди и на АмД конфигурација.

  Sent from my MX5 using Tapatalk
   
 4. filipkir

  filipkir GSM master

  Член од:
  20 сеп 2011
  Мислења:
  2.298
  Допаѓања:
  1.800
  Поени од трофеи:
  208
  Телефон:
  Samsung Galaxy Note3
  РОМ/Верзија:
  KitKat 4.4.2
  Интел одамна прават побрзи процесори од АМД. Последен пат кога АМД правеше побрзи процесори од Интел беше негде околу 2002-2003 ако добро памтам.
   
 5. Bumblebee

  Bumblebee Администратор®

  Член од:
  3 јан 2012
  Мислења:
  7.073
  Допаѓања:
  6.334
  Поени од трофеи:
  258
  Телефон:
  iPhone 6s
  @gorjan па кај си ти до сеа :) те нема бајаги време :)
  Што вака ти текна компјутер да не купуваш :)
   
 6. христијан

  христијан GSM master

  Член од:
  16 сеп 2008
  Мислења:
  4.137
  Допаѓања:
  2.396
  Поени од трофеи:
  208
  Телефон:
  iPhone 6s
  РОМ/Верзија:
  Најново
  Во денешно време да купиш AMD процесор, стварно неможам да најдам ниедна причина... AMD освен што пропаѓа, во ништо друго не е успешна. :)

  Intel има неспоредливо побрзи, појаки, поефикасни процесори. Иако и они, без конкуренција, веќе забавија со напредок.
   
  На OLI-HAUG и filipkir им се допаѓа ова.
 7. haCk0r

  haCk0r GSM master

  Член од:
  11 сеп 2014
  Мислења:
  2.389
  Допаѓања:
  2.051
  Поени од трофеи:
  208
  Амд немаат така лоши процесори, само каснат малце со технологијата околу ахиктетурата, без разлика за помалце пари се склопува звер машина со FX 8xxxx кој е одлична замена за некој i7, да не заборавиме дека сите игри се оптимизирани за 4 јадрен процесор па затоа и i5 испагаат подобри на бенчмарци од FX8 кој има 8 јадра,тоа што програмерите се мрзливи и што не ги прават апликациите оптимизирани на 8 јадра е друга приказна

  Sent from my SM-N9005 using Tapatalk
   
  На Bumblebee и filipkir им се допаѓа ова.
 8. psyside

  psyside GSM master

  Член од:
  28 окт 2014
  Мислења:
  3.311
  Допаѓања:
  4.605
  Поени од трофеи:
  208
  Телефон:
  S7 Edge
  Графичките на AMD се одлични....AMD се успешни во тоа што секогаш ризикуваат на големо, наспроти кукавиците Nvidia кои чекаат само на готово, секогаш AMD (освем оваа година) е понапред од Nvidia и превзема поголем ризик со истражување и имплентација на нови технологии, улагаат и превземаат огромни ризици, и се причината за дропот на цени на Nvidia, како и исфрлањето на карти предвреме (GTX980 ti) да не беа AMD уште ќе се продаваат карти од типот на GTX Titan по цени од 1000 евра, а воедно подеднакво брзи како 980 Ti која сега се продава за 600, комедии.

  Apple се мало дете кога се работи за подлост, прљави маркетинг одлуки, и слични негативни појави. Nvidia е најодвратната фирма во историјата на технологијата, без конкуренција....ако ѓаволот би имал преставник на земјата, негов пулен.....тоа би била Nvidia.
   
  На Alexandermk и haCk0r им се допаѓа ова.
 9. христијан

  христијан GSM master

  Член од:
  16 сеп 2008
  Мислења:
  4.137
  Допаѓања:
  2.396
  Поени од трофеи:
  208
  Телефон:
  iPhone 6s
  РОМ/Верзија:
  Најново
  Хмм... АМД процесор НИ ВО СОН нема блиску добар колку на интел. Зборам за новиве процесори.

  Кај графичките, AMD стварно прави добри графички, ама со драјвери, барем моето искуство е катастрофално. Иначе моментално сум на AMD графичка (R9 280x vapor x), презадоволен сум, особено за цената.

  А исто, Nvidiа дали прави прљав маркетинг или не незнам, ама графичките помалку им трошат струја и тоа многу помалку и вадат појаки перформанси. Очигледно. Не викам дека тоа ги прави AMD лоши, ама факт е дека пропаѓаат. Исто, AMD за цената е екстра, едино тоа ги вади. :)
   
 10. haCk0r

  haCk0r GSM master

  Член од:
  11 сеп 2014
  Мислења:
  2.389
  Допаѓања:
  2.051
  Поени од трофеи:
  208
  Така е nvidia игра најпрљаво плаќаат милионски суми намерно да ги прават оптимизирани игрите за нивните нвидиа maxwell карти, затоа и амд 90% од игрите кашла и се лоши почињаат да трокира, сеа нвидиа најавуваат 10 % подобри перформанси со паскал мада не верувам дека ке дојде до тоа пошто со DDR5 не ке можат толкав скок да направат

  Sent from my SM-N9005 using Tapatalk
   

Сподели преку: