ИНФО Alcatel Idol 3 (5.5inch) доби Marshmallow 6.0.1

Дискусија во форумот 'Alcatel' започната од Tomekk, 24 јун 2016.

 1. Tomekk

  Tomekk Познат Член

  Член од:
  29 авг 2009
  Мислења:
  486
  Допаѓања:
  291
  Поени од трофеи:
  63
  Телефон:
  Alcatel Idol 3 5.5
  РОМ/Верзија:
  AOSP Extended 7.1.2
  [​IMG]

  Пред 2-3 недели Алкател пушти Android 6.0.1 за еден од моделите на Идол 3 (6045I) но е потполно компитабилен со нашиот европски модел што се продава во телеком (6045Y). Од 7ми месец ќе почне глобално на сите модели, но по обичај од телеком ако го пуштат ќе го пуштат со 2-3 месеци каснење.
  На андорид 5.0.1 се чекаше 2 месеци да се пушти само еден абдејт, а Алкател секој месец има абдејт со поправање на потенцијални багови и security patches од Гугл. (Последен 5.0.2 rom е со 2016-01-04 (Први Април) security patch). 6.0.1 e со security patch 2016-01-06 (Први Јуни).

  Моите први импресии на ромот се неверојатни, перформансите се доста подобрени, го нема тој микро лаг што го имавме поради големата резолуција, телефонот има доста подобар мултитаскинг поради 6.0.1 андроидот, 5.0 беше ок, овде е одлично.
  Новите функции од гугл како now on tap е одлична! Исто постои можност сд картицата да се форматира како интерна меморија, или дел од неа да се форматира како интерна меморија. (adoptable-storage)
  Исто новиот систем на пермисии е одличен, за секоја апликација да користи нешто мора да дадеш одобрение. (Пример камерата нема да се пушти ако не дадеш пермисии дека може да изменува и да зачувува слики и видеа во галерија).
  Double tap to wake сега функционира префректно. Исто додадена е опција слична на Boom key кај новиот Idol 4/4S, со двојно стискање на копчето за отклучување автоматски се пушта камерата.
  ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
  За сите кој сакаат да пробаат, постапката е следна.


  (НАПОМЕНА--По инсталирање на 6.0.1 ќе имате заклучен бутлоадер и нема можност да се отклучи засега. Како алтернатива е да се вратите на 5.0.2 преку флешување на Panasonic_Eluga_Switch rom, кој е истиот телефон Идол 3, само брендериран на Панасоник, со бутлоадер кој може да се отклучи да се си направите ресторе на официјален Телеком ром.)
  За да инсталирате 6.0.1 ром потребно е да имате отклучен бутлоадер. По отклучување на бутлоадерот препорачливо е правење на нанд бекап на сите партиции од телефонот ( Околку 3ГБ е, и има сите партици како модем, радио, систем, абоот, боот и слично.)
  Отклучување на бутлодер, правење на нанд бекап и инсталирање на TWRP рековери може да најдете во оваа тема.
  Откако ќе имате TWRP рековери, потребно е да симнете ром
  тоа ќе го најдете ТУКА.
  Прво се прави wipe на се освен сд картица, потоа се прави рестор на 6.0.1 ромот. (Постапката трае околу 4 до 5 минути) Одкога ќе се направи рестор, многу битно е да се флешнат новите партиции од 6.0.1 за да бутира системот. Партициите може да се најдат овде. После тоа направете рестарт на телефонот преку TWRP и чекајте да бутира. Првото бутирање трае околу 15 минути.
  Тоа е тоа, го имате најновиот ром на телефонот, со ептен брз оперативен систем, и функционира се како што треба.
   
  На RagingDemon, Dzepar, psyside и уште 2 други им се допаѓа ова.
 2. psyside

  psyside GSM master

  Член од:
  28 окт 2014
  Мислења:
  3.311
  Допаѓања:
  4.605
  Поени од трофеи:
  208
  Телефон:
  S7 Edge
  Браво за темава, а и браво за Alcatel за одржување на телефон од овој ранк.
   
  На Tomekk му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Tomekk

  Tomekk Познат Член

  Член од:
  29 авг 2009
  Мислења:
  486
  Допаѓања:
  291
  Поени од трофеи:
  63
  Телефон:
  Alcatel Idol 3 5.5
  РОМ/Верзија:
  AOSP Extended 7.1.2
  Па телефонов беше доста време број еден телефон од Алкател. Заслужи да има софтверско надоградување. Телефонов има одлични JBL стерео, ips full hd екран, 2Gb ram, snapdragon 615.
  Одлично е тоа што Алкстел не го изменува многу системот, телефонот буквално има AOSP сток ром, само иконите се изменети и уште некои ситни работи.
  Исто така 6.0.1 доби и верзијата со 4.7 инчи и snapdragon 410. :)

  Sent from my Idol 3 5.5 using Tapatalk
   
  На psyside му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Tomekk

  Tomekk Познат Член

  Член од:
  29 авг 2009
  Мислења:
  486
  Допаѓања:
  291
  Поени од трофеи:
  63
  Телефон:
  Alcatel Idol 3 5.5
  РОМ/Верзија:
  AOSP Extended 7.1.2
  Нова надградба за Европа.
  Инфо
  6.0.1
  security_patch=2016-07-01

  ro.build.date=Sat Jul 23 10:53:36 CST 2016
  Ромот е за 6045Y Европскиот модел. Постапката за инсталација е иста како предходно.
  Влезете во TWRP, factory reset и инсталирајте го ромот.
  Линк
  https://mega.nz/#!fc0iGQ6I!vcOC1FR9tOjnRSkTS6B6VgVzebF67c4oWe_84uTXdBg

  Ромот одлично работи, нема никаков баг досега, ептен стабилен, може да се рутира со systemless рут, xposed работи одлично.

  http-%2F%2Fi35.servimg.com%2Fu%2Ff35%2F15%2F25%2F87%2F57%2Fscreen10.png
   
  На psyside му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Rokita

  Rokita Нов член

  Член од:
  23 ное 2015
  Мислења:
  7
  Допаѓања:
  2
  Поени од трофеи:
  3
  Телефон:
  Nexus 5
  Дали некој знае дали идол 4 во Телеком доаѓа со vr наочари?
   
 6. aleksandar.divitarov

  aleksandar.divitarov ------

  Член од:
  3 јан 2013
  Мислења:
  179
  Допаѓања:
  155
  Поени од трофеи:
  43
  Не верувам за 14990 да ти дадат VR...и едно немие јасно како идол 3 е поскап од идол 4? до пред два дена беше 16999 idol 3 сега е 15990 + грешни спефицикации (8 гб пишува,1,2 гхз) а оригинал е (16 гб 1,5 гхз + 1,2 гхз) може да оди до 1,7+1,7 гхз оверклокуван..

  Не ти препорачувам да земиш идол 4 оти ќе имаш заклучен боотлоадер нема да можеш да го рутираш нема кастм ром....

  [​IMG]
   
  Последна промена: 20 авг 2016
 7. goran

  goran GSM Sensei

  Член од:
  3 мај 2008
  Мислења:
  2.025
  Допаѓања:
  1.504
  Поени од трофеи:
  208
  Телефон:
  OnePlus 5T
  РОМ/Верзија:
  Android O
  Телекoм си прaви вaкви грешки не е прв пaт ке гo изменaт.

  Sent from my LG-H815 using Tapatalk
   
 8. Tomekk

  Tomekk Познат Член

  Член од:
  29 авг 2009
  Мислења:
  486
  Допаѓања:
  291
  Поени од трофеи:
  63
  Телефон:
  Alcatel Idol 3 5.5
  РОМ/Верзија:
  AOSP Extended 7.1.2
  Па може со VR да оди идол 4, стандардна опрема е тоа, алкател така ги прпдава, вр бокс и јбл слушалки. Најдобро прашај си, амс 90% би требало со тоа да идат.

  Sent from my 6045Y using Tapatalk
   
 9. milcevmartin

  milcevmartin Активен Член

  Член од:
  9 јан 2013
  Мислења:
  443
  Допаѓања:
  199
  Поени од трофеи:
  43
  Телефон:
  iPhone 6
  Јас кога прашував пред некое време за Идол 4 power bank ми рекоа дека оди со телефонот, друго ништо не рекоа.


  Sent from my iPhone using Tapatalk
   
 10. psyside

  psyside GSM master

  Член од:
  28 окт 2014
  Мислења:
  3.311
  Допаѓања:
  4.605
  Поени од трофеи:
  208
  Телефон:
  S7 Edge
  Поголема глупост од вр нема измислено сеуште. Бранко коцкица - пиксели на куп - жими стапов, а тек па на тој дисплеј, не си го губи времето. Чим на S7 Edge не изгледа добра, нема на ниеден телефон. Кога ќе станат 8K телефоните ќе збориме.
   
  На aleksandar.divitarov му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели преку: