одземање на возило

Дискусија во форумот 'Општи дискусии' започната од Slavko, 24 фев 2017.

 1. vlatko.donev

  vlatko.donev GPS Модератор

  Член од:
  14 окт 2011
  Мислења:
  665
  Допаѓања:
  661
  Поени од трофеи:
  93
  Може да ја возиш само доколку фирмата е на твое име
   
  На Alfa Mobil Team му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Alfa Mobil Team

  Alfa Mobil Team Администратор™

  Член од:
  1 фев 2008
  Мислења:
  17.483
  Допаѓања:
  2.985
  Поени од трофеи:
  358
  Телефон:
  Samsung Galaxy Note4
  РОМ/Верзија:
  SEPF_SM-N910C_5.0.1T
  или ако има лична карта за постојан престој, како македонец што е резидент во Бугарија се плаќаше мислам 250еур годишно, во тој случај може фирмата да му даде одобрени за управување на туѓо моторно возило во странство но неможе да ја вози повеќе од 90 дена кај нас без притоа барем еден влез и излез да има кон Бугарија.
  Да така, доколку до толку ни е дојдено за да возиме поефтини возила т.е. да ја избегнуваме акцизата што Македонија ја има кон возилата - најубаво позамарајте се да си извадите регуларни документи, 6-800еур, 12/16 месеци просек чекање, иако хибридните и електричните авотмобили кај нас сега ќе бидат поефтини дури и на старо, затоа што ние сме со 18% а они со 20% данок :)
   

Сподели преку: