Увоз од Кина и Хонг Конг

Дискусија во форумот 'Македонија и свет' започната од ackobrod, 3 апр 2009.

 1. ciphone

  ciphone Нов член

  Член од:
  20 дек 2009
  Мислења:
  2
  Допаѓања:
  0
  Поени од трофеи:
  1
  Еве ме мене со *бан проблем.

  Пред месец ипол нарачав кинески iphone од 250 долари + платив поштарина од 60 долари преку DHL. За 4 дена ми стигна телефонот и го подигнав од DHL. Не платив ништо околу царински давачки. После 2 дена ми се расипа телефонот, бидејќи има гаранција го вратив во Кина и си платив уште 50 долари за пат. Ајде кинезите после 3 недели го поправија и ми бараат плус 50 долари да ми го пратат пак со DHL, ајде им платив. Телефонот стига со DHL и сега на страната за лоцирање на пратки пишува "Доцнење поради царинење ". Дали тоа значи дека ќе останам без телефон :Кома: од скапите давачки за царина?

  Да напоменам дека пред тоа 2 пати примав пратки со DHL и никогаш не платив за царина, но кинезите ми пуштија фактура за пратката дека кошта 30 долари.

  Некои искуства ?
   
 2. Jane

  Jane Aдминистратор

  Член од:
  1 фев 2008
  Мислења:
  18.536
  Допаѓања:
  1.776
  Поени од трофеи:
  358
  Уффф, бетер од оргинален 3GS од т-мобиле да си го земел те кошта...
   
 3. divis

  divis Android Lab Community

  Член од:
  19 фев 2009
  Мислења:
  3.472
  Допаѓања:
  317
  Поени од трофеи:
  113
  Пак купувајте кинески ср**а:ЗлобеН:
   
 4. ciphone

  ciphone Нов член

  Член од:
  20 дек 2009
  Мислења:
  2
  Допаѓања:
  0
  Поени од трофеи:
  1
  Да *бам се по ред во оваа држава.

  Педерите од царина ја отвориле пратката, иако со неа има фактура дека има производ од 30 долари, тие ја отвориле и се израдувале со ihpone. И ајде сега ни крив ни должен ми бараат 150 евра за телефон што беше на поправка во Кина????????


  Уште утре ќе им *бам се по ред и си одам од оваа држава.
   
 5. nikola

  nikola Активен Член

  Член од:
  30 јул 2008
  Мислења:
  681
  Допаѓања:
  26
  Поени од трофеи:
  28
  mora da ja otvorat pratata a za toa sto e 30 dolari idi buni se prasaj po koja osnova oni videle deka e 150evra
   
 6. TheGoldman.

  TheGoldman. Нов член

  Член од:
  29 сеп 2016
  Мислења:
  3
  Допаѓања:
  0
  Поени од трофеи:
  1
  Телефон:
  Samsung Galaxy Grand
  РОМ/Верзија:
  8gb
  Јас нарчав Iphone 5s од алиекспрес за 192евра ,се договорив со кинезот за цената на пакетот да ја напише 43долари, стигна во мк од испоставна пошта ми пратија известување да пратам скриншот од нарачка јас пратив и после 1недела ми стигна писмо дека пакетот ми е задржан но после 3недели пак ми стигна писмо да испратам скриншот од нарчка јас пратив и уште чекам нема никакво известување од нив ... а пакетот ми е таму месец ипол... искуство од некој?
   
 7. psyside

  psyside GSM master

  Член од:
  28 окт 2014
  Мислења:
  3.466
  Допаѓања:
  4.759
  Поени од трофеи:
  208
  Телефон:
  S7 Edge
  За тие пари тука го има...

  Zzzzz
   
  На kic10 му/ѝ се допаѓа ова.
 8. TheGoldman.

  TheGoldman. Нов член

  Член од:
  29 сеп 2016
  Мислења:
  3
  Допаѓања:
  0
  Поени од трофеи:
  1
  Телефон:
  Samsung Galaxy Grand
  РОМ/Верзија:
  8gb
  Сакам да ми даде некој совет , знам дека го има и тука..
   
 9. stefan_mkd

  stefan_mkd GSM master

  Член од:
  12 дек 2008
  Мислења:
  4.133
  Допаѓања:
  2.023
  Поени од трофеи:
  208
  Што совет да ти дадат? Имаш телефон, јави се. Ако не функционира телефонот, правец на царина.


  П.С. да не те кобам, али можно е фејк телефон да ти пуштат од али.
   
 10. Noc 32

  Noc 32 Супер Модератор

  Член од:
  13 сеп 2009
  Мислења:
  1.554
  Допаѓања:
  1.414
  Поени од трофеи:
  178
  На телефон нема ништо да напраиш, ќе те заглават на два броја да вртиш и ништо нема да напраиш. Иди право на царина со документот што ти го пратиле и стај еден скриншот од нарачката на телефон, немој да ги принташ пошто ќе ти бараат и извод од банка така. Вака со слика на телефонот ќе се извадиш можда некако, ако воопшто можеш да се извадиш.
  Сум рекол и претходно, не се цариниците глупи како пред 2-3 години. Се научија сеа коа видоа дека можат да лапнат поприлично многу од стварите кои ги купуваме онлајн.
   

Сподели преку: