Увоз од Кина и Хонг Конг

Дискусија во форумот 'Македонија и свет' започната од ackobrod, 3 апр 2009.

 1. ackobrod

  ackobrod Модератор

  Член од:
  12 авг 2008
  Мислења:
  1.688
  Допаѓања:
  313
  Поени од трофеи:
  83
  Пошто незнам дали некој од вас имал искуство со увоз или порачување на разни ствари од Кина реков ај да споделиме мислење.
  Јас лично се пробав и одма да ве известам се покајав.Не од кинезите или нешто друго туку од нашите и тоа од односот на царина и ај да не го споменувам доставувачот на артиклите.Ми побараа милион документи ко да небаре ќе увезувам Ураниум 235 или слично , а плус ни фактури признаваат ни бутур туку си царинат по нивна проценка, па така за роба фактурирана (со комерцијална фактура и со печат од фирмата од Хонг Конг ) на износ од 250$ ќе треба да платам уште толку за царина и ДДВ и плус уште 3238 денари на доставувачот за услуга ШПЕДИЦИЈА.Тоа е моето искуство ако некој има нешто интересно ај кажете да знаат лушѓево кога порачуваат дека овде има и таква тема па да се информираат пошто кога прашувате по разни ,,институции,, по телефон сите нешто се збунети те вака треба те така треба ........Ај нека заживее темава пошто сите не крадат , на чело со државата па да си знаат луѓето
  (ауууууу пак забегав со политика..........)
  ПОЗДРАВ
   
  На kirev му/ѝ се допаѓа ова.
 2. nikola

  nikola Активен Член

  Член од:
  30 јул 2008
  Мислења:
  681
  Допаѓања:
  26
  Поени од трофеи:
  28
  vaka neznam dali si naracuval kako fizicko lice ili firma jas konkretno imam naracuvano od kina i sitnici i nekoja oprema za foto aparat so toa sto kinezite sekoj pat sum gi zamoluval da pisat deka e toa podarok na paketceto ili pa poniska cena so toa sum begal od carina ednas ima doma stignato paketce bez nikakvi problemi drug pat vo posta i toa plakjanje samo lezarina. znaci zborime preku standard mail obicna posta avtomatski cim ide preku brza airmail bla bla ono ide na aerodrom i se ima desavano se toa isto dokumenti da im baraat na lugje spedicii samo da im zemaat 50evra za nisto i isto carini treseni od rakav. neznam kazi kako si naracal pa da prodiskutirame poise:D
   
 3. megamobil

  megamobil importer

  Член од:
  10 јул 2008
  Мислења:
  772
  Допаѓања:
  158
  Поени од трофеи:
  43
  Јас имам некое искуство со увоз од Кина:)
  Доколку вредноста на пратката е помала од 50евра не подлежи на царина, доколку е до 160 евра, подлежи на царина а за вредност повеке од 160 евра, потребно е посредување од шпедиција (зборам за физичко лице и доколку робата видливо не е за понатамошна продажба).
   
 4. ackobrod

  ackobrod Модератор

  Член од:
  12 авг 2008
  Мислења:
  1.688
  Допаѓања:
  313
  Поени од трофеи:
  83
  И за пратка од 15$ имам платено царина ( иако за вредност под 40 евра не би требало) , бидејќи така одлучил цариникот , а иако пратката ја следеше валидна комерцијална фактура
   
 5. nikola

  nikola Активен Член

  Член од:
  30 јул 2008
  Мислења:
  681
  Допаѓања:
  26
  Поени од трофеи:
  28
  epa toa e problemot kaj nas so carinicite jas verovatno sum imal srekja koa stigala da ne padne kaj nekoj taka a inace nikad do sea nemalo tocna vrednost stalno kinescinjata i bez da prasas pisuvale poevtini artikli ili pa poklon deka e
   
 6. Buci Buci

  Buci Buci Нов член

  Член од:
  14 дек 2009
  Мислења:
  1
  Допаѓања:
  0
  Поени од трофеи:
  0
  DHL pratka od Hong Kong

  Prv pat naracuvam preku internet od Kina. Vo opciite za dostava odbrav DHL i cenata na pratkata se zgolemi za 34 dolari. Dali nekoj ima iskustvo okolu carinenje i danok tuka. Znam deka za roba vo vrednost nad 45 evra se plaka carina. No dali treba da se plati i danok i dali podlozi na spediterski uslugi? Se raboti za foto-aparat za licna upotreba.
  Sekoe iskustvo e dobredojdeno.
   
 7. TIM Elektronik

  TIM Elektronik Dess Encrypted

  Член од:
  25 фев 2008
  Мислења:
  2.459
  Допаѓања:
  954
  Поени од трофеи:
  208
  abe drugar ako sakaat na carina da platis ke platis,ako ne ke pomines bez pari.
  Ja poracav pred nekoe vreme delovi koi gi barav i tuka na forum,moze znaat drugite za sto stanuva zbor.......Kostaat 2.5 dolari.Ja plativ carina 15 evra????E toa ti e .
   
 8. nikola

  nikola Активен Член

  Член од:
  30 јул 2008
  Мислења:
  681
  Допаѓања:
  26
  Поени од трофеи:
  28
  u start si se zaebal cim si naracal dhl pratkata ke stigne na aerodrom i u start ke te skinat 50 evra za lezarina i neznam uste sto.
   
 9. Alexandermk

  Alexandermk GSM master

  Член од:
  13 окт 2009
  Мислења:
  2.100
  Допаѓања:
  1.022
  Поени од трофеи:
  208
  Да прашам знае ли некој како иде постапкава преку федекс зашто немам нарачано до сега се наплаќа само испораката или ке ме одерат плус на царина ?
   
 10. Alfa Mobil Team

  Alfa Mobil Team Администратор™

  Член од:
  1 фев 2008
  Мислења:
  17.483
  Допаѓања:
  2.985
  Поени од трофеи:
  358
  Телефон:
  Samsung Galaxy Note4
  РОМ/Верзија:
  SEPF_SM-N910C_5.0.1T
  јас имам нарачувано евтини работи преку air mail.
  ништо не платив освен 6-7 евра транспорт и некои 6% провизија од банка, но на тој начин немаш гаранција дека сигурно ќе стигне до твои раце нарачаното.
   

Сподели преку: