Типот кој ми го украде HTC-то

Дискусија во форумот 'Хумор и играчница' започната од Alfa Mobil Team, 3 окт 2013.

 1. Alfa Mobil Team

  Alfa Mobil Team Администратор™

  Член од:
  1 фев 2008
  Мислења:
  17.483
  Допаѓања:
  2.985
  Поени од трофеи:
  358
  Телефон:
  Samsung Galaxy Note4
  РОМ/Верзија:
  SEPF_SM-N910C_5.0.1T
  Ви пренесуваме искуство на едно момче на кое му било украден телефонот на одмор. Погледнете што всушност му се случува понатаму. Ви ја пренесуваме неговата приказна од неговиот блог.

  [​IMG]

  Јас и моите пријатели сакавме заедно да го поминеме одморот и решивме да летуваме во Лорет де Мар во Шпанија. За некои луѓе рај, за други пекол.
  Имав заштедено пари и си купив HTC One X за да можам да го документирам целото патување во мојот телефон.
  Одморот ни започна многу убаво. Сите безбедно се сместивме во Лорет, времето беше одлично и локацијата каде што ги минавме следните десет дена беше едноставно совршена.
  Првата ноќ
  Иако претходната ноќ ни помина во патување и бевме прилично уморни, сепак решивме да излеземе.

  Јас бев првиот што се сплетка со една девојка. Решивме да прошетаме на плажата. Кога застанавме да земеме воздух, веднаш забележав дека нешто недостасува. Телефонот. Не можев да поверувам што се случи. Запрепастени, се вративме назад на шеталиштето каде што сретнавме двајца полицајци и ги прашавме што да правиме. Тие ми објаснија дека телефонот најверојатно ми е украден и дека треба следниот ден да одам во полициската станица и да го пријавам случајот.
  Ноќта сеуште беше млада и не сакавме така да ни заврши. Се вративме на плажата и седевме на истото место како и претходно и незамисливото се случи. Исчезна и телефонот на девојката. Скокнав и се стрчав кон еден човек кој одеше од плажата кон шеталиштето. Го замолив да ги испразни џебовите, но телефоните не беа кај него.
  Се вративме кај моите пријатели кои имаа подобра вечер. Девојката се јави на нејзините пријатели и повеќе никогаш не ја видов.
  Околу три месеци подоцна...

  Една ноќ на 9ти септември 2012 почнав да добивам слики во папката ‘Camera uploads’ во мојот Dropbox.

  Заедно Dropbox и HTC овозможија автоматско зачувување на сликите веднаш штом One X ќе се поврзе со интернет.
  Незамисливото се случи по втор пат. Мојот паметен телефон не бил исчистен правилно и започнав да добивам фотографии од семејство кое јасно го поминало одморот во Лорет де Мар.

  Прочитајте ја целата строија и видете ги сите слики од галеријата на следниов линк: http://gsm.mk/tipot-koj-mi-go-ukrade-htc-to
   
  SaleSk, христијан, krale и на уште 1 друга личност им се допаѓа ова.
 2. zokimk

  zokimk Искусен член

  Член од:
  25 мар 2012
  Мислења:
  1.838
  Допаѓања:
  1.726
  Поени од трофеи:
  178
 3. Kapistec

  Kapistec Искусен член

  Член од:
  9 авг 2011
  Мислења:
  1.551
  Допаѓања:
  1.036
  Поени од трофеи:
  178
  Телефон:
  Galaxy S9 coral blue
  Обично тие што крадат ги продаваат телефоните токму поради вакви работи. Ништо чудно да го имаат купено телефонот од крадецот (пример на плажа како во Грција) и да го изеле стапот како крајни корисници.
  П.С. Сомнителна е нешто девојката со која се петљал.
   
 4. Torte Mobile

  Torte Mobile Супер Модератор

  Член од:
  5 фев 2008
  Мислења:
  9.979
  Допаѓања:
  3.914
  Поени од трофеи:
  258
  Телефон:
  Samsung NOTE 8
  Ја читав вчера на портал приказнава и се скинав од смеење
   
 5. Pane-G

  Pane-G GSM master

  Член од:
  23 јул 2009
  Мислења:
  3.763
  Допаѓања:
  1.336
  Поени од трофеи:
  208
  Телефон:
  iPhone 5s
  Какви има луѓе во светов затоа би сакал на мојот ХТЦ оне да има вградено мини-неутронска бомба и ако некој ѓуптин кога ќе видам на дромбокс кое-кој и само доволно ќе внаесам шифра и ENTER БОООООМ :D освен ако некои убави пичкетини и таман на дромбокс ќе гледам безплатни порки-галерии и ќе ја оставам на раат животот :D
   
 6. Effendi

  Effendi Искусен член

  Член од:
  23 дек 2010
  Мислења:
  770
  Допаѓања:
  870
  Поени од трофеи:
  158
  Причина плус зошто да се сака смартфонот и да не се мрази “шпиунажата“. Вака или така,секако некаде наши податоци се снимени.Интересното е кога некој ваш пријател ги гледа или како во случајов идиотов со хтц.
  Додека користев самсунг имаше опција и мејлови,и повици и пораки и GPS Tracking да регистрира и да известува.Се додека не се најде некој фраер и да му удри WipeOut.
   
 7. Kapistec

  Kapistec Искусен член

  Член од:
  9 авг 2011
  Мислења:
  1.551
  Допаѓања:
  1.036
  Поени од трофеи:
  178
  Телефон:
  Galaxy S9 coral blue
  Би требало да не може комплет да се брише се од телефонот без согласност на сопственикот т.е. да биде и WipeOut со внесување на лозинка :КљуЧ: па нека си ја меморираат негде корисниците во случај на заборавање на истата.
   
 8. krale

  krale GSM master

  Член од:
  6 мар 2011
  Мислења:
  15.088
  Допаѓања:
  9.166
  Поени од трофеи:
  358
  На иос7 е така и да ти кажам колку е добро, толку е и лошо ова.
   
 9. Kapistec

  Kapistec Искусен член

  Член од:
  9 авг 2011
  Мислења:
  1.551
  Допаѓања:
  1.036
  Поени од трофеи:
  178
  Телефон:
  Galaxy S9 coral blue
  Лошо е веројатно ако се заборави лозинката, за друго би требало да е ОК.
   
 10. krale

  krale GSM master

  Член од:
  6 мар 2011
  Мислења:
  15.088
  Допаѓања:
  9.166
  Поени од трофеи:
  358
  Па не само тоа - лошо е за трансакции со уреди :)

  На пример, од некој ќе купиш уред онлајн, или еднаш во живот го гледаш, и потоа практично може да ти го блокира уредот, да го избрише итн., ако не ја знаеш лозинката или ако истата не е тргната.
   
  На zokimk и Kapistec им се допаѓа ова.

Сподели преку: