Сток или кастом ром?

Дискусија во форумот 'LG Nexus 4 E960' започната од zokimk, 13 апр 2013.

?

Stock или Custom

 1. Stock

  21 гласови
  56,8%
 2. Custom

  16 гласови
  43,2%
 1. iksimkd

  iksimkd Активен Член

  Член од:
  12 апр 2009
  Мислења:
  179
  Допаѓања:
  36
  Поени од трофеи:
  28
  Малце офтопик ама мора. Некој да направи солиден туторијал за рутирање и инсталирање на Custom ROM на Нексус 4? Има низ интернет една купа, ама страв ми е да не заебам нешто. А се мислам и дали воопшто да му правам рут и да ставам Custom ROM, најмногу поради фактот дека истекува гаранцијата на телефонот штом го рутираш.

  Sent from my Nexus 4 using Tapatalk 2
   
 2. hensk

  hensk GSM master

  Член од:
  15 мај 2008
  Мислења:
  3.420
  Допаѓања:
  1.170
  Поени од трофеи:
  208
  koj e за андроид се подразбиразначи кастм
  а кој е за сток и не рутиран плус тој треба да си земе ајфон
   
 3. Hagar

  Hagar Активен Член

  Член од:
  17 мај 2013
  Мислења:
  127
  Допаѓања:
  100
  Поени од трофеи:
  43
  Ако не се јави некој, јас ќе направам, а во меѓувреме ѕирни го ова на XDA. Јас по тој се водам и е ултра лесен, особено за Нексусиве.
   
 4. StalkeR

  StalkeR GSM Team

  Член од:
  10 апр 2010
  Мислења:
  3.489
  Допаѓања:
  1.739
  Поени од трофеи:
  208
  Телефон:
  Redmi Note3 Pro 3/32
  РОМ/Верзија:
  MIUI 8.3 weekly
  Јас сум со Overstock ромот и добро работи барем за овие 3-4 дена... Ако на некој му е битен скорот од антуту, еве 21,653
  [​IMG]

  Sent from my Nexus 4 using Tapatalk
   
 5. divis

  divis Android Lab Community

  Член од:
  19 фев 2009
  Мислења:
  3.466
  Допаѓања:
  315
  Поени од трофеи:
  113
  Инсталирај Cloud Magic- Бесплатна, подршка за Гмаил,Јаху,Оутлук,Хот,Ајклауд... и башка безпрекорно си работи и те известува кога и да ти стигне маил и плус си имаш можност за свој потпис на мејловите!
   
 6. username

  username Искусен член

  Член од:
  7 апр 2010
  Мислења:
  1.516
  Допаѓања:
  865
  Поени од трофеи:
  178
  Телефон:
  iPhone 7
  Ај баш ќе ја пробам кога ќе земам некад пак андроид (ако земам некад :D)
   
 7. divis

  divis Android Lab Community

  Член од:
  19 фев 2009
  Мислења:
  3.466
  Допаѓања:
  315
  Поени од трофеи:
  113
  Ја имаш и за Ајфон ако сакаш да ја користиш! ;)

  Еве ти ЛИНК*
   
 8. dragilook

  dragilook Активен Член

  Член од:
  16 јан 2009
  Мислења:
  170
  Допаѓања:
  64
  Поени од трофеи:
  28
  Моментално сум на стак андроид киткат 4.4.2 роотан и плус имам инсталирано xposed framework и уште неколку добри модули како на пример Gravitybox Xuimod ... кои ги даваат сите опции кои ги имаат кустум ромовите
   
 9. StalkeR

  StalkeR GSM Team

  Член од:
  10 апр 2010
  Мислења:
  3.489
  Допаѓања:
  1.739
  Поени од трофеи:
  208
  Телефон:
  Redmi Note3 Pro 3/32
  РОМ/Верзија:
  MIUI 8.3 weekly
  Има ли некој проблем со сток диалерот на Н4 ката, 4.4.2 последниот апдејт. Кога ке притиснам на коцките за да се отворат бројките не ми ги прикажува, останува само бел простор. Треба да притиснам 2 пати за да ми се прикажат.
  Ова се дешава и по правење на фактори ресет. Со кастум ром(базиран на сток) го немам тој проблем.
   
 10. Hagar

  Hagar Активен Член

  Член од:
  17 мај 2013
  Мислења:
  127
  Допаѓања:
  100
  Поени од трофеи:
  43
  Го немам тој проблем...да не е некоја апликација?
   

Сподели преку: