Сте виделе олку добра копија на н95 8гб

Дискусија во форумот 'Кинески брендирани телефони и копии' започната од Alfa Mobil Team, 4 јун 2008.

 1. Alfa Mobil Team

  Alfa Mobil Team Администратор™

  Член од:
  1 фев 2008
  Мислења:
  17.497
  Допаѓања:
  2.978
  Поени од трофеи:
  358
  Телефон:
  Samsung Galaxy Note4
  РОМ/Верзија:
  SEPF_SM-N910C_5.0.1T
  можеби сте виделе нешто слично, само маските и кутијата на прв поглед, но во менито внатре немаше ништо... епа за ваша несреќа оваа нокиа има и вифи и џипиес, ама сепак не е производ на нокиа... сликите доволно кажуваат.
  п.с. има и симбиан + работат сите сикрет кодови што се од нокиа, едниствено што можеш да ја препознаеш е кога ќе ја ставиш на компјутер...

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]
   
 2. Torte Mobile

  Torte Mobile Супер Модератор

  Член од:
  5 фев 2008
  Мислења:
  9.866
  Допаѓања:
  3.843
  Поени од трофеи:
  258
  Телефон:
  Samsung NOTE 8
  дас ис фантастиш :D има негде да се купи нокиава ? и дали стварно има 8 гига ?
   
 3. DualCore

  DualCore Познат Член

  Член од:
  1 фев 2008
  Мислења:
  3.748
  Допаѓања:
  35
  Поени од трофеи:
  78
  не ми влечи зборови од уста бе :D
  бај д веј, не е горниот слајдер т.е. екранот подебел од оргиналот нокиа или така ми се гледа на сликава ?
   
 4. Alfa Mobil Team

  Alfa Mobil Team Администратор™

  Член од:
  1 фев 2008
  Мислења:
  17.497
  Допаѓања:
  2.978
  Поени од трофеи:
  358
  Телефон:
  Samsung Galaxy Note4
  РОМ/Верзија:
  SEPF_SM-N910C_5.0.1T
  N95 - 8gb фабрички и оригиналот и кинеските имаат поголем екран и не иде директно на екран како обичната нокиа туку има претходно стакло од маската, н95 од 8гб и обичната н95ка се многу различни, не одговараат маските една од друга, флетовите, дисплеите... скоро ништо не си одговара една од друга - од сервисна гледна точка...

  бај д веј, нокиава е 330 евра, кинеска копија на н95-8гб со вифи, гпс и симбиан.

  додека има иста ваква само што нема симбиан, вифи и гпс, има блутут и има некои 800кб меморија на ново се наоѓа за 220 евра.
   
 5. Jane

  Jane Aдминистратор

  Член од:
  1 фев 2008
  Мислења:
  18.512
  Допаѓања:
  1.774
  Поени од трофеи:
  358
  Стварно кај да е, ќе дојде време кога нема да можеме да препознаеме дали е кинез или финец.

  П.С. Постои опција Макро мод за кога сликаш од блиску и сакаш да ни покажеш што пишува под батеријата. Не за друго, да можеме да прочитаме:)
   
 6. Alfa Mobil Team

  Alfa Mobil Team Администратор™

  Член од:
  1 фев 2008
  Мислења:
  17.497
  Допаѓања:
  2.978
  Поени од трофеи:
  358
  Телефон:
  Samsung Galaxy Note4
  РОМ/Верзија:
  SEPF_SM-N910C_5.0.1T
  па веќе долго време постои - каде што неможеме да препознаеме орг. мобилен телефон од кинеска копија.

  во недела ми доаѓа еден тип и ми вика - батерии за нокиа оригинал имаш? и јас му велам имам.
  - ме прашува која цена ти се?
  - го прашувам за кој модел
  - ми вeli BL-4CT
  - јас му велам не постои таква батерија, да не мислиш BL-4c?
  - и он ми вели, како не постои сакаш да видиш?
  - се згазив од смеење и ајт да видам, глеам ми вади 5310 нокиа и позади пишува на батеријата BL-4ct, го проверувам телефонот вака изглеа ко оригиналн - истиве телефони јас ги имав пред два месеци - ама беа уште посовршени од неговиот и му кажувам на типот дека ова не е производ на нокаи и дека оригиналната батерија за овој модел е 800 денари и се води под нокиа како BL-4B, и типов почна да ми вика - ехх како да не ти многу знаеш и се навреди затоа што му реков дека телефонот му е кинески :pos:

  исто така имав еден случај ми доаѓа тип од србија купил Н95-8гб (сега незнам колку да му верувам на зборовите, можда шета по мобилара и сака да заебе некој) и само што го извади телефонот каде што пишува Н95-8гб се виде дека е неправилно иштампано и ми вика - колку давате за овој?
  јас му велам 50 до 60 евра и ме глеа чудно и ми вика пред 4 дена го земав 450 евра од србија, и јас му велам - ова е кинеска копија на н95, нема врска со н95 8гб од нокиа итн... да не го дрвам познати приказни...

  е сеа во право е јане, дури и ние сервисерите ќе дојде време да не ги распознаваме, но сепак има фрикови кои ни кажуваат тајни - како да познаеш орг од копија.

  еве видете ја оваа н95ка што сум ја сликал позади кога е отворена кај батеријата, можеби на прв поглед се исто изгледа - но плочата е премногу зелена.. хахха :D
  тотално се беше напредно кај овој телефон, дури и фонтовите беа исти со орг. се заклучуваше со слајдер надоле се отклучуваше најнормално како нокиа - ама сепак на пц - не е н95-8гб, PCB е премногу зелена и камерата беше со 1600 резолуција т.е. 2мпх
   
 7. Jane

  Jane Aдминистратор

  Член од:
  1 фев 2008
  Мислења:
  18.512
  Допаѓања:
  1.774
  Поени од трофеи:
  358
  Значи еден од начините да проверуваме е да сликнеме, па на сликата во пропертис да видиме со која резолуција е сликана:)
   
 8. Alfa Mobil Team

  Alfa Mobil Team Администратор™

  Член од:
  1 фев 2008
  Мислења:
  17.497
  Допаѓања:
  2.978
  Поени од трофеи:
  358
  Телефон:
  Samsung Galaxy Note4
  РОМ/Верзија:
  SEPF_SM-N910C_5.0.1T
  знам дека премногу смешно звучи, ама еве коска може да ти потврди.

  Кинескиве повеќе мирисаат на некоја пластика или лепак, оригиналните мирисаат на силикон или како да го објаснам тој мирис како да се наоѓаш во хај тек лабараторија...

  можеш и така да ги препозанеш...
   
 9. Jane

  Jane Aдминистратор

  Член од:
  1 фев 2008
  Мислења:
  18.512
  Допаѓања:
  1.774
  Поени од трофеи:
  358
  Ама тоа нема да го осети обичен смртник што користел просечно 3-4 телефони во животот и ниеднаш не го мириснал сконцентрирано па да осети на што мириса, и да изанализира убаво:)
   
 10. PhoneMaster

  PhoneMaster Член

  Член од:
  2 фев 2008
  Мислења:
  395
  Допаѓања:
  6
  Поени од трофеи:
  18
  секоја чест за кинезите....зверки се нема шо:!!!:
   

Сподели преку: