Совети & трикови за P990i, M600, P1 ...

Дискусија во форумот 'UIQ' започната од Torte Mobile, 22 мај 2008.

 1. Torte Mobile

  Torte Mobile Супер Модератор

  Член од:
  5 фев 2008
  Мислења:
  9.866
  Допаѓања:
  3.843
  Поени од трофеи:
  258
  Телефон:
  Samsung NOTE 8
  1. Исклучете го препознавачот на ракопис за побрз интерфејс.

  2. Селектирајте "Large Cache" во Opera.

  3. За да можете да снимате видео со уклучено светло инсталирајте го Torch програмчето.

  4.Направете enable на УСБ фајл трансферот во конекции за побрзо префрлање фајлови.

  5. Наместете го зумот на 80% во Опера за подобар поглед и почист текст.

  6. Наместете го квалитетот на камерата на FINE.

  7. Исклучете го звукот на камерата.

  8. Ограничете го back light brightness на 25-80%.

  9. Исклучете го 3G-то и WLAN-от кога не ги користите за да го зголемите животот на батеријата.

  10. Ако SEUS(Sony Ericsson Update Service) не успева обидете се да го избришете фолдерот blob_fs folder и да го инсталирате најновиот Java клиент, но SEUS ке избрише СЕ на вачиот телефон.

  11. Калибрирајте го тачскринот преку "setup wizard"

  12. Исклучете го GPSR-от за да исклучите било какви GPRS сигнали во иднина, а GPRS-от ке работи во иднина ако ви е потребен.

  13. За да влезете со сервис менито и направете го следново:
  jog-dial up, *, down, down, *, down

  14. За да го забрзате главното мену инсталирајте го Menu Acceleration програмчето од UIQ секцијата.
   
 2. strizlow800

  strizlow800 Член

  Член од:
  24 фев 2008
  Мислења:
  565
  Допаѓања:
  2
  Поени од трофеи:
  18
  TIP: Kaj sony ericsson smartphones bez flip, znaci P1 M600 W950 ili W960 servisnoto meni e dostapno so kombinacijata >*<<*<*... < = jogdial nagore, > = jogdial nadole, a * = zvezdata na tastaturata :p...

  Kaj P990 moze da se dojde do nego so flip closed... Standardno kako kaj ostanatite Sony Ericsson non-smart telefoni :D.
   
 3. Torte Mobile

  Torte Mobile Супер Модератор

  Член од:
  5 фев 2008
  Мислења:
  9.866
  Допаѓања:
  3.843
  Поени од трофеи:
  258
  Телефон:
  Samsung NOTE 8
 4. Tyler

  Tyler Активен Член

  Член од:
  17 мар 2008
  Мислења:
  317
  Допаѓања:
  130
  Поени од трофеи:
  43
  Ова исто може и со друг трик.

  Додека сте во Camera мод (за сликање), меко притиснете го копчето за сликање - колку сликата да се фокусира и да се пушти "блицот".
  Потоа со скролот сменете на Video - и воала, имате пуштен блиц со снимката.

  Мене ме интересира дали таа снимка може да се фокусира некако?
   
 5. Jane

  Jane Aдминистратор

  Член од:
  1 фев 2008
  Мислења:
  18.512
  Допаѓања:
  1.774
  Поени од трофеи:
  358
  Мислам дека го памти фокусното растојание што било претходно на камерата додека сликаш. Така беше на постарите фирмвери, фокусиравме со камерата како за сликање, па префрлувавме на мод за снимање видео.
   

Сподели преку: